کارمند کتابخانه ملی اسرائیل به اتهام همکاری با سپاه پاسداران و حزب‌الله بازداشت شد

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، شاباک، اعلام کرد یک گروه مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را که قصد انجام «فعالیت‌های تروریستی» داشته، شناسایی و بازداشت کرده است.

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، شاباک، اعلام کرد یک گروه مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را که قصد انجام «فعالیت‌های تروریستی» داشته، شناسایی و بازداشت کرده است.

بنابر این گزارش که روز پنجشنبه ۲۷ شهریورماه منتشر شد، این گروه در تلاش بود با عضوگیری از بین فلسطینیان و همچنین عرب‌های اسرائیل، «حملاتی تروریستی» در خاک اسرائیل انجام دهد.

به گفته شاباک، یکی از بازداشت‌شدگان زنی به نام یاسمین جابر است که ساکن بخش قدیمی بیت‌المقدس بوده و در کتابخانه ملی دانشگاه عبری این شهر کار می‌کرد. بقیه دستگیرشدگان نیز با او در ارتباط بوده‌اند.

حساب‌های توییتری «اسرائیل به فارسی» و «ارتش دفاعی اسرائیل به فارسی» نیز با انتشار تصاویری این خبر را بازتاب داده‌اند.

شاباک به تعداد دقیق بازداشت‌شدگان اشاره‌ای نکرده است؛ با این حال «ارتش دفاعی اسرائیل به فارسی» دو تن از همراهان یاسمین جابر را به نام‌های عطیه ابو سمهدنا و محمد موسی معرفی کرده است.

 

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، یاسمین جابر در سال ۲۰۱۵ هنگام حضور در کنفرانسی از سوی حزب‌الله لبنان شناسایی شد و این گروه با او ارتباط برقرار کرد.

او در سال ۲۰۱۶ به لبنان رفت و ماموران نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله او را به یک مسئول رده بالای عملیاتی معرفی کردند که به نیروگیری برای حملات تروریستی در اسرائیل شهره است.

رسانه‌های اسرائیلی به جزئیات بیشتری درباره سفرهای بعدی یاسمین جابر به ترکیه و برخی دیگر از کشورها برای آشنایی با طرح‌های بعدی اشاره کرده و گزارش داده‌اند که او پس از بازگشت به اسرائیل، با اسامی مستعار از طریق شبکه‌های اجتماعی همچنان با کارفرمایانش در تماس بود.

شاباک گفته است با دستگیری این افراد برخی روش‌های ارتباط رمزگذاری‌شده آنان نیز فاش شده است؛ از جمله تصویری در رسانه‌های اسرائیلی منتشر شده که تصویری شاعرانه کنار دریا را نشان می‌دهد و در کنار آن شعری به زبان عربی درج شده است. اما بنابر این گزارش، این شعر که در آن از کلمات یاسمین و تسنیم هم استفاده شده، راهی برای ارتباط مخفی بوده است

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: