هشدار سازمان ملل نسبت به وضع وخیم حقوق بشر در مناطق تحت کنترل ترکیه در شمال سوریه

میچل باچله، کمیسر عالی سازمان ملل، روز جمعه در بیانیه‌ای نسبت به وضعیت وخیم حقوق بشر در مناطق تحت کنترل ترکیه و شبه‌نظامیان مورد حمایت آن در مناطق شمالی سوریه هشدار داد.

باچله از جمله این موارد به کشتن، ربودن و یا انتقال غیرقانونی افراد، بیرون کردن مردم از منازل‌شان و توقیف املاک و دارایی‌ها اشاره کرد.

بر اساس این بیانیه،مدافعان گروه‌های مخالف ترکیه، منتقدان حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه و افراد ثروتمندی که امکان باج گرفتن از آنها وجود دارند از جمله قربانیان اقدامات ترکیه و نیروهای وابسته‌ به آن هستند.

باچله گفت: در همین حال درگیری‌های میان شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه برای تصاحب قدرت به کشته شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌های منطقه منجر شده است.

این بیانیه افزود از آغاز سال ۲۰۲۰ تا کنون ۱۱۶ غیرنظامی، از جمله ده‌ها زن و کودک، در این درگیری‌ها کشته و ۴۶۳ نفر زخمی شده‌اند.

بنابر این گزارش، نیروهای وابسته به ترکیه منازل مردم را غارت کرده و املاک خصوصی و تجاری را اشغال کرده و در اختیار خانواده‌های خود قرار داده اند.

باچله همچنین هشدار داد در خلال ناآرامی‌های شمال سوریه، تعدادی از غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان، ربوده شده‌اند و از سرنوشت برخی از آنها هیچ اطلاعی در دست نیست.

برگرفته از: 
پیک ایران
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: