محمدرضا شجریان درگذشت و بیش از شصت سال تاریخچه هنری را با خود از این دنیا برد
08.10.2020 - 19:03

محمدرضا شجریان درگذشت و بیش از شصت سال تاریخچه هنری را با خود از این دنیا برد

محمدرضا شجریان درگذشت و بیش از شصت سال تاریخچه هنری را با خود از این دنیا برد

محمدرضا شجریان متولد اول مهرماه ۱۳۱۹ موسیقیدان و خواننده اصیل ایرانی و هنرمند پیشکسوت ایران امروز پنجشنبه ۱۷مهر۹۹ در بیمارستان جم تهران دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

محمدرضا شجریان درگذشت و بیش از شصت سال تاریخچه هنری را با خود از این دنیا برد

شجریان نامزد دو جایزه گرمی بود. در سال ۲۰۱۰ از وی بعنوان یکی از ۵۰ صدای برتر جهان یاد شد و دوستدارانش او را «خسروی آواز ایران» می نامیدند.

محمدرضا شجریان بنیانگذار گروه شهناز و مبعد چند ساز موسیقی بود.

وی در قرائت قرآن نیز فعالیت داشته و دعای ربنا، معروف‌ترین تلاوت قرآنیِ اوست. 

خوانندگان سرشناسی چون ایرج بسطامی، مظفر شفیعی، حسام‌الدین سراج، حمیدرضا نوربخش، علی جهاندار و پسرش همایون از شاگردان شجریان هستند.

محمدرضا شجریان چنانکه خود در خاطراتی که از ایام کودکی‌اش بیان کرده، ۵ ساله بوده که در خلوت کودکانه‌اش آواز می‌خوانده است.

محمدرضا شجریان درگذشت و بیش از شصت سال تاریخچه هنری را با خود از این دنیا برد

شجریان در سال ۱۳۳۶ به دانشسرای مقدماتی در مشهد رفت و از همین سال بود که برای نخستین بار با یک معلم موسیقی به نام جوان ‌آشنا شد. پی گیری جدی کار آواز سبب شد تا در سال ۱۳۳۸ وی به اجرای آوازهایی بدون ساز و نیز قرائت قرآن برای رادیو خراسان بپردازد.

 یک سال بعد شجریان دیپلم دانشسرای عالی را گرفت و به استخدام آموزش و پرورش درآمد و همزمان به تدریس در دبستان خواجه نظام‌الملک بخش رادکان پرداخت و با سنتور آشنا شد.

شجریان در سال ۱۳۵۰ با استاد فرامرز پایور آشنا می‌شود. به مشق سنتور و آموزش ردیف آوازی صبا نزد ایشان می‌پردازد. در همین سال است که وی افتخار آشنایی با شاعر گرانمایه هوشنگ ابتهاج سایه را پیدا می‌کند و به همکاری با برنامه گلهای تازه رادیو می‌پردازد.

در سال ۱۳۵۲ وی به اتفاق گروهی از هنرمندان چون  محمدرضا لطفی، ناصر فرهنگفر، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون، داود گنجه‌ای و  مقدسی و حدادی و دیگران هنرمندان مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را به سرپرستی استاد داریوش صفوت، بنا می‌گذارند.

در سال ۱۳۵۵ در جشنواره توس (نیشابور) همره با فرامرز پایور، سایه، حسن ناهید، رحمت الله بدیعی، محمد اسماعیلی، عبدالوهاب شهیدی و هوشنگ ظریف شرکت نمود.

شجریان در سال ۷۸ جایزه افتخاری یونسکو را دریافت کرد (‌جایزه پیکاسو) و کتاب راز مانا نیز از وی درسال ۷۹ منتشر شد.

شجریان آخرین کنسرت خود را درسال ۹۳ به همراه گروه شهناز برگزار کرد و در سال ۹۴ اعلام شد که وی برای برگزاری کنسرت ممنوعیت قانونی دارد و وزارت ارشاد دیکتاتوری ولایت فقیه در همان سال اجرای بسیاری کنسرت ها را ممنوع اعلام کرد.

شجریان در سال ۹۵ به سرطان مبتلا شد.

جایزه ها:

در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه پیکاسو شد

وی دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس را دریافت کرد. این جایزه هر پنج سال به هنرمندی که برای شناساندن فرهنگ و هنر کشورش می‌کوشد اهدا می‌شود.

محمدرضا شجریان در سال ۲۰۰۶ نشان موتزارت را از سازمان یونسکو دریافت کرد.

محمدرضا شجریان ۲ سال به خاطر آلبوم‌های فریاد و بی تو به‌سر نمی‌شود، نامزد جایزه گرمی که معتبرترین جایزه جهانی موسیقی است، شد.

از محمدرضا شجریان بیش از ۶۰ آلبوم برجای مانده است. در بین این آثار آهنگ‌سازانی چون محمدرضا لطفی، پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده و فرامرز پایور حضور دارند.

شجریان از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۹۳ دست کم ۱۵ کنسرت و تور بزرگ در ایران و سراسر جهان اجرا کرده است.

بی‌شک آنچه از او بیش از هر ترانه دیگری برجای خواهد ماند ترانه هایی همچون مرغ سحر، از خون جوانان وطن لاله دمیده و برادر غرقه خونه، است که در این سالهای سرد و سیاه ستم دیکتاتوری سلطنتی و در دوران دیکتاتوری ولایت فقیه با آوای نشستن در سیاهی ها گناهه،‌ مردم را به نبرد با ظلم و سکوت نکردن در برابر دیکتاتور دعوت کرده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما