آیا آزادی گروگان‌های آمریکایی در یمن بخشی از روند مذاکره با ترامپ است؟

شورشیان حوثی در یمن دو گروگان آمریکایی را ظاهرا به عنوان بخشی از یک مبادله بزرگ زندانیان آزاد کرده اند. به گفته مقام های آمریکایی سندرا لُلی، امدادرسان که برای حدود سه سال اسیر بود، و میکائیل گیدادا که برای حدود یک سال گروگان بود روز چهارشنبه آزاد شدند.سوال اما اینجاست آیا آزادی گروگان‌های آمریکایی در یمن بخشی از روند مذاکره باند علی خامنه ای با ترامپ است؟

بقایای جسد یک گروگان دیگر آمریکایی به نام بلال فطین هم بازگردانده شده است.

حوثی ها پیشتر گزارش دادند که بیش از ۲۰۰ شهروند یمن را که پس از دریافت معالجات پزشکی در عمان سرگردان مانده بودند را تحویل گرفته اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای از آزادی خانم لُلی و آقای گیدادا استقبال کرد و به خانواده فطین تسلیت گفت.

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی آمریکا، از سلطان هیثم بن طارق آل سعید پادشاه عمان و ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به خاطر کمک هایشان تشکر کرد و همچنین به حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از این فرآیند اشاره کرد.

محمد عبدالسلام از سخنگویان حوثی ها پیشتر در توییتی گفت که در حدود ۲۴۰ نفری که به صنعا، پایتخت، برگشته اند شامل کسانی می شوند که سرگردان یا زخمی بودند و برای دریافت معالجات پزشکی به مسقط پایتخت عمان سفر کرده بودند.

او افزود که اینها شامل مجروحانی می شد که در جریان گفت و گوهای ۲۰۱۸ صلح که با میانجیگری سازمان ملل میان طرف های درگیری در استکهلم انجام می شد به عمان سفر کرده بودند.

او گفت: "سازمان ملل آنها را در راستای توافق به دست آمده بازنگرداند."

صنعا پایتخت یمن

صنعا پایتخت یمن

آقای عبدالسلام همچنین از عمان به خاطر "تلاش های انساندوستانه اش" تشکر کرد اما به آزادی گروگان های آمریکایی اشاره ای نکرد.

روزنامه وال استریت ژورنال که ابتدا خبر آزادی گروگان های آمریکایی را منتشر کرد نوشت که وزارت خارجه آمریکا برای رسیدن به توافقی فوری در این زمینه می کوشید، چون وضع سلامتی خانم لُلی مناسب نبود. این روزنامه گزارش داد که این توافق همچنین شامل ارسال کمک های پزشکی به یمن می شود.

این مبادله ظاهر تحت نظر کمیته بین المللی صلیب سرخ انجام شد.

یمن در اثر مناقشه ای که در مارس ۲۰۱۵ با افتادن کنترل بیشتر غرب کشور به دست شورشیان و گریز عبدربه منصور هادی رئیس جمهور به خارج اوج گرفت ویران شده است.

 

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: