رفتن به محتوای اصلی

تامل و تحمل فر مائید
21.10.2020 - 08:53

 

بر خلاف نتایج اکثر نظرسنجی‌ها ؟  

 در  اکتبر سال ۲۰۱۶، زمانی که اکثر نظرسنجی‌های افکار عمومی با اطمینان پیروزی خانم کلینتون را پیش‌بینی می‌کردند، دو مدل ریاضی  پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کردند.  

پروفسور هلموت نورپات، از دانشکده علوم سیاسی دانشگاه «استونی بروک» ایالت نیویورک  طراح  مدل ریاضی  می‌گوید: « شانس انتخاب  ترامپ  را ۹۱ درصد پیش‌بینی کرده و  ترامپ ۳۶۲ رای مجمع گزینندگان [آرای الکترال] و جو بایدن ۱۷۶ رای را به دست خواهند آورد»که البته میتوان کفت آرزو بر نو جوانان عیب نیست !!

مدل پروفسور نورپات که برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ منتشر شد، نتیجه ۲۵ انتخابات از ۲۷ انتخابات ریاست جمهوری  از سال ۱۹۱۲ تاکنون  را به درستی پیش‌بینی کرده است. 

پیش‌بینی این مدل  یک بار در رقابت نزدیک میان کندی و نیکسون در انتخابات  ۱۹۶۰ و بار دیگر در پیروزی جرج  بوش در سال ۲۰۰۰ - اشتباه از آب درآمد. 

 نورپات می‌نویسد: «در سال ۲۰۱۶، هنگامی که نظرسنجی‌ها،  پیروزی قاطع هیلاری  را پیش‌بینی می‌کردند، مدل اولیه عملا تنها مدلی بود که پیروزی ترامپ را با ۸۷ درصد مطرح نمودو گفت: در 2016   ترامپ  تقریباً هر لحظه در نظرسنجی‌ها ازکلینتون عقب بود و در نهایت در انتخابات پیروز شد» و«این پیش‌بینی بدون  نهایی بوده وروز‌رسانی نخواهد شد. 

دومین مدل ریاضی توسط مایکل ناکس، اقتصاد‌دان ارشد و مدیر استراتژی «مورگانز فایننشال لیمیتد»، بزرگترین شرکت بورس و مدیریت سرمایه در استرالیا، تهیه شده است.

این مدل در پایان ماه سپتامبر توسط «مورگانز فایننشال لیمیتد» منتشر شد و از شاخص‌های متعدد اقتصادی و مالی، از جمله داده‌های بانک مرکزی آمریکا، استفاده کرده است. آقای ناکس در توضیح مدل خود می‌گوید: «مدل ما به ما می‌گوید که در این مورد  ترامپ با اختلاف ۵.۷۶ درصد در کسب اکثریت آراء، جو بایدن را می‌برد و شانس وی برای انتخاب مجدد ۸۹.۶ درصد است» و می‌افزاید که «این، با پیش‌بینی ۹۱ درصد شانس پیروزی که هلموت نورپات با استفاده از مدل اولیه خود برای ترامپ قائل شده، نیز سازگاراست.»   آقای ناکس می‌افزاید: «مدل ما دیدگاه هلموت نورپات مبنی بر انتخاب مجدد ترامپ را تایید می‌کند.» وی میگوید  مدل او از همان محاسبات و داده‌های مالی که در سال ۲۰۱۲ به درستی انتخاب مجدد «حسین  اوباما » را پیش‌بینی کرده بود، استفاده کرده است. 

«فاکس نیوز»میگوید  ترامپ ضمن پیش‌بینی پیروزی خود در روز ۳ نوامبر، گفت: «ما  قدرتمندانه پیروز میشویم  - مقام کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ افزود که «نظرسنجی‌ داخلی» کارزار انتخاباتی ترامپ «نشان می‌دهد، در حالی که کمتر از ۱۵ روز تا انتخابات مانده است، تیم [پرزیدنت ترامپ] مسیر روشنی برای پیروزی در پیش دارد.»

فاکس نیوز و «ان پی آر» گزارش داده‌اند: یادداشتی درون‌سازمانی سه صفحه‌ای به قلم جِن اومَلی دیلِن، مدیر  کارزار انتخاباتی بایدن را که برای هوادارانش ارسال کرده  دارند که  در آن نسبت به احتمال پیروزی  ترامپ، با توجه به رقابت «شانه به شانه» در ایالات کلیدی، هشدار داده است. 

خانم دیلِن در این یادداشت نوشته است: «واقعیت این است كه این رقابت به مراتب نزدیکتر از آن چیزی است که برخی کارشناسان در توییتر و تلویزیون پیش‌بینی می‌کنند.» او می‌گوید: که «حتی بهترین نظرسنجی نیز می‌تواند اشتباه باشد و متغیرهایی همچون مشارکت در انتخابات به این معنا است که ما، در برخی از ایالت‌های چرخشی حساس [ایالت‌هایی که احتمال پیروزی هر یک از دو نامزد جمهوریخواه یا دموکرات در آنها وجود دارد] اساساً برابر هستیم.»

در یادداشت مدیر کارزار انتخاباتی بایدن آمده است: «ما باید طوری مبارزه کنیم‌ که انگار عقب هستیم.» دیلن می‌افزاید:‌ «ما نمی‌توانیم خیالی آسوده و رضایت خاطر داشته باشیم؛  این حقیقت وجود دارد که  ترامپ می‌تواند پیروز شود..

پیشنهاد میشود تا نیمه  آبان با رعایت پروتکل ها ی بهداشتی که برای بودن و مشاهده وضعیت بسیار اهمیت دارد همانطور که غیبت طولانی ارسال دارنده این متن را تحمل فرمودید و البته با تعبیرهای متفاوتی همراه بود ..... احساسا ت مخالف یا موافق خود را در مورد ماندن یا رفتن پرزیدنت مستقر در کاخ سفید ...که در وضعیتی عادی نباید این گزینش چندان در زندگی روز مره ایرانیان گرفتار نظام فاقد نظم و برنامه اثری داشته باشد که متاسفانه با بینش محدود جماعت بسیار موثر می افتد کنترل نمائید !!!

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ضیاء مصباح
خبر گزاری ها

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.