واقعیت، دروغ و آرتساخ

"آرتساخ" برای شما چه معنایی دارد؟ ممکن است نام یک میخانه هیپی ها در پورتلند باشد یا یکی از کشورهای خیالی- ساختگی اروپایی شرقی باشد! گاهی اوقات حقیقت و دروغ از مسیرهای متقاطع عبور می کند ، و چیزی بیشتر از این در مورد جمهوری آرتساخ قابل تصور نیست.

"آرتساخ" برای شما چه معنایی دارد؟ ممکن است نام یک میخانه هیپی ها در پورتلند باشد یا یکی از کشورهای خیالی- ساختگی اروپایی شرقی باشد!

گاهی اوقات حقیقت و دروغ از مسیرهای متقاطع عبور می کند ، و چیزی بیشتر از این در مورد جمهوری آرتساخ قابل تصور نیست. اگر فکر کردید که این جمهوری برآمده از اتحاد جماهیر شوروی سابق است - حق با شماست. اما این یکی اصلاً وجود ندارد. آرتساخ نام ارمنی این "جمهوری" است که هیچ کسی آن را به رسمیت نمی شناسد - نام اصلی و تاریخی این مکان قره باغ است و این جایی است که به طور قانونی آزربایجان صاحب آن است و چند هفته پیش جنگ تمام عیار بعلت نقض آش بس توسط اشغالگران ارمنی که کنترل آن منطقه را در دست دارند شروع شده و هنوز ادامه دارد.

آمریکا باید به این مهم توجه کند که یک جنگ رسانه ای بین المللی بسیار فراتر از میدان جنگ در جریان است تا نیروهای (اشغالگر) خطرناک ارمنی مورد حمایت روسیه و ایران را به عنوان مبارزان آزادی معرفی کند! و در همان حال ملت آزربایجان را به عنوان متجاوز محکوم کند! که طبق قوانین بین المللی همچون هر کشور دیگری در جهان به درستی از سرزمین خود دفاع میکند. این تلاش پراپاگاندای ارمنیها برای کشاندن ایالات متحده به جنگ به بهانه های دروغین است. بسیار ساده لوحانه است که داستانهای ساختگی مظلوم نمایانه ارمنیها را باور کنیم که آمریکا را به تصمیم گیری حیاتی و فاجعه بار در سیاست خارجی سوق می دهد.

درک حقایق واقعی ساده هستند. حدود سی سال پیش در طی سقوط امپراتوری شوروی ، ارمنستان جنگی وحشیانه در خاک آزربایجان بر سر قره باغ بخاطر وجود اقلیت ( ۷۰ هزار تا ۱۱۰ هزار ارمنی تبار) که در منطقه قره باغ آزبایجان اکثریت نسبی را تشکیل میدادند بقصد پیوستن به ارمنستان آغازگر جنگی بین ارمنستان و آزربایجان شدند که منجر به اشغال قره باغ و ۷ منطقه دیگر (۲۰٪ خاک آزربایجان) آن کشور شد.

امروز بعلت بیرون راندن آزربایجانیها از قره باغ همه ساکنان آنجا از قوم ارمنی هستند. اما در دهه 1990 ترکیب جمعیتی اینچنین نبود. در حال حاضر یک میلیون نفر آزربایجانی از قره باغ و ۷ منطقه دیگر که به زور از خانه هایشان بیرون رانده شدند و اکنون به عنوان آواره داخلی در کشور خود زندگی می کنند. پیش از جنگ قرنها مسیحیان و مسلمانان با کلیساها و مساجد خود مثل سایر مناطق آزربایجان زندگی میکردند. اما امروزه در ۲۰٪ مناطق تحت کنترل ارمنی مساجد ویران شده وتبدیل به طویله و از آن بعنوان محل نگهداری خوک و گاو استفاده می شود. با این اوصاف اکنون به ما گفته میشود که این مکان (قره باغ) را ارمنیها "آرتساخ" نامیده که فقط مسیحی است و ارمنی - و همیشه بوده و به ما گفته می شود که مورد حمله مهاجمان مسلمان قرار گرفته است!

اینطور نیست - آن چیزی که کیم کارداشیان ، استراتژیست ژئوپلیتیک خود گمارده و حامی مشهور "جمهوری آرتساخ" ادعا کرده است و این دلیل بر این نمیشود که آمریکا باید بیشتر برای کمک به ارمنستان تلاش کند. لذا ماآمریکائیها باید مراقب باشیم تا سیاست خارجی ایالات متحده را بر اساس واقعیت بنا کنیم و نه براساس یک داستان موزیانه و ساختگی هالیودی.

دولت ارمنستان در پشت جدایی طلبان ایستاده است کشوری با پیمان نظامی با روسیه که در بست میزبان پایگاههای ارتش روسیه با حضور هزاران چترباز روسی و نیروهای مرزی روسیه هستند.

ارمنستان همچنین توسط رژیم ایران پشتیبانی ، تأمین اعتبار و مسلح می شود. آنها مخالف آزربایجان هستند زیرا یک سوم جمعیت ایران را آزربایجانیها تشکیل میدهند و اینها درون ایران بودند که برای رسیدن به مطالبات خود مانند قیام های بهار عربی در خاورمیانه برای اولین بار به خیابانها ریختند.

ارمنستان به نوبه خود از نظر همزیستی با جدایی طلبان ارتباط دارد و قطع ارتباط یکی از دیگری غیرممکن است. در طول دو هفته (اول) جنگ اخیر ، نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان حتی برای بازبینی نیروهای جدایی طلبان به مرکز قره باغ کوهستانی سفر کرد در حالی که برای خبر رسانی مجریان تلویزیون آمریکا و انگلیس بطور اختصاصی او را همراهی میکردند.

کاری که پاشینیان واقعاً انجام داد این بود که (غیرقانونی) وارد کشور شخص دیگری شد تا میلشیای ارمنی که مشغول پاکسازی قومی ( آزربایجانیها) بوده و مورد حمایت رژیم ایران نیز میباشد به ادامه جنگ برای سرزمینهایی که تحت کنترل خود دارند و مالک آنها نیستند تشویق کند.

هفته گذشته هنگامی که نیروهای ارمنی با شلیک موشکی به گنجه دومین شهربزرگ جمهوری آذربایجان باعث کشته شدن غیرنظامیان شدند که هیچ توجیه دفاعی و جنگی نداشتند. بلکه حمله ای بود که از سرزمینهای اشغالی و جنگی آزربایجان به سرزمین مسکونی غیر اشغال شده آزربایجان انجام شد. و سوال این است که چه کسی متجاوز است؟ و چه کسی مدافع است؟

این بدان معنا نیست که ما باید آزربایجان را مسلح یا پشتیبانی کنیم. این بدان معناست که ما باید از افتادن کامل در دام فریبکاریهای رسانه ای حامی ارمنستان که در سرتاسر صفحه تلویزیون های ما پخش می شود دوری کنیم. همان جایی که ارمنستان و جدایی طلبان ارمنی مورد حمایت روسیه و ایران با پراپاگاندای بزک کرده نظیر ستاره هالیوود در تلاش برای کشاندن آمریکا به جنگ شخص دیگری میشوند.

ترجمه: اومود دوٌزگوٌن

https://intpolicydigest.org/2020/10/16/truth-lies-...
Wes Martin
Truth, Lies and Artsakh
What does “Artsakh” mean to you? Perhaps the name for a trendy hipster bar in Portland – or some fictitious eastern European country?

برگرفته از: 
ایمیل ارسالی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: