اردوغان خواهان تحریم خرید کالاهای فرانسوی در ترکیه شد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با تشدید انتقادها و حملات به دولت فرانسه و امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور، خواهان تحریم خرید کالاهای فرانسوی به دلیل "اهانت به پیامبر اسلام" و ترویج اسلام‌ستیزی شد.

آقای اردوغان گفت: "خطاب به مردم کشورم، هرگز تبلیغ مارک‌های فرانسوی را نکنید و به هیچ وجه کالاهای ساخت فرانسه را نخرید. درست همان طور که در فرانسه گفته شده کالاهای ساخت ترکیه را نخرید."

تنش میان رهبران فرانسه و ترکیه در پی قتل یک معلم فرانسوی به دلیل نشان دادن کاریکاتوری از پیامبر اسلام و دفاع رئیس جمهور و دولت فرانسه از ارزش‌های سکولار و هشدار درباره اسلام‌گرایی افراطی بالا گرفت.

آقای اردوغان بار دیگر اظهار نظر جنجالی خود را تکرار کرد و گفت که حملات به اسلام و توهین به پیامبر "با تشویق و حمایت رهبر فرانسه که به لحاظ عقلی نیاز به درمان دارد آغاز شده ‌است."

آقای اردوغان با گسترش دامنه انتقادات خود گفت "سیاست اسلام‌ستیزی و دشمنی با مسلمانان در برخی از کشورهای اروپایی توسط مقاماتی در سطح روسای دولت این کشورها حمایت می‌شود."

او گفت با مسلمانان در اروپا مانند "یهودیان پیش از جنگ جهانی دوم برخورد می‌شود."

رئیس جمهور ترکیه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را هم خطاب قرار داد و گفت: "ظاهرا در کشور شما آزادی دین وجود داشت و دولت شما ضامن امنیت افرادی بود که فرایض دینی خود را به جا می‌آورند، پس چرا بیش از ۱۰۰ نیروی پلیس به نماز صبح در یک مسجد یورش بردند؟ شما تا کنون چنین مواردی را در ترکیه ‌شنیده یا دیده‌اید؟ خیر، چون در ترکیه آزادی دین به معنای واقعی کلمه وجود دارد."

سخنگوی خانم مرکل امروز گفت صدراعظم آلمان اظهارات "اهانت‌آمیز" آقای اردوغان علیه امانوئل مکرون را محکوم کرده است.

آقای مکرون پیشتر گفته بود که ساموئل پاتی، معلم فرانسوی "کشته شد زیرا اسلام گرایان آینده ما را می‌خواهند"، اما فرانسه "کارتون‌ها را رها نخواهد کرد".

ساموئل پاتی به خاطر نشان دادن کاریکاتوری از پیامبر اسلام در کلاس درس به دست یک اسلامگرای تندرو در حومه پاریس به قتل رسید.

آقای مکرون تاکید کرده بود که از ارزش‌های "سکولار" فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع می‌کند.

هم‌زمان با انتقادهای آقای اردوغان، سخنگوی او امروز قتل ساموئل پاتی را به شدت محکوم و آن را به عنوان اقدامی "سنگدلانه" رد کرده است.

برخی از مغازه‌های کویت قفسه‌های محصولات فرانسوی را خالی و از دسترس خارج کرده‌اند

 

برخی از مغازه‌های کویت قفسه‌های محصولات فرانسوی را خالی و از دسترس خارج کرده‌اند

پیش از این موضوع بایکوت محصولات فرانسوی در بعضی کشورهای عربی مطرح شد و فرانسه از این کشورها خواست بود تا با فراخوان‌های تحریم کالاهای فرانسوی مقابله کنند و به این برخوردها پایان دهند.

فراخوان تحریم کالاهای فرانسوی واکنشی است به دفاع رئیس جمهور و دولت فرانسه از حق نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام. هم‌زمان مقام‌های ارشد سیاسی برخی از کشورهای مسلمان، از جمله ایران و ترکیه و پاکستان اظهارات آقای مکرون را محکوم کرده‌اند.

پیشتر گزارش شده بود که محصولات فرانسوی از برخی مغازه‌های کویت، اردن و قطر جمع شده است.

همزمان در واکنش به موضع دولت فرانسه در خصوص انتشار و نمایش کاریکاتور پیامبر اسلام، در لیبی، سوریه و نوار غزه اعتراضاتی نیز شکل گرفته است.

دولت فرانسه معتقد است ممانعت از آزادی بیان به خاطر نگرانی از احساسات یک گروه و جامعه خاص، وحدت را تضعیف می‌کند.

دیروز یکشنبه آقای مکرون بار دیگر به دفاع از ارزش‌های فرانسه پرداخت و گفت "ما هرگز تسلیم نخواهیم شد".

صف‌بندی‌ها به چه خاطر است؟

امانوئل مکرون

 

امانوئل مکرون

دفاع قاطع آقای ماکرون از سکولاریسم فرانسوی و انتقاد از اسلام‌گرایی افراطی، خشم برخی از مسلمان را برانگیخته است.

در ایران محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران در "اقدامات شنیع اخیر حاکمان فرانسه را به شدت محکوم می‌کنیم و با صدای بلند می‌گوییم که نور پیامبر اسلام و پیام خداوند با این اقدامات کور، بی‌حاصل و ضد انسانی قابل خاموش کردن نیست".

او گفته این اقدام مقام‌های فرانسه قلب موحدان عالم را به درد آورد، آن‌ها که کوچکترین کلمات را در قبال خود تحمل نمی‌کنند، حال برای دشمنی با اسلام و تمام ادیان آسمانی زشتی و بی‌حرمتی را به نهایت رساندند".

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توییتی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه را به دلیل مواضعش سیاستمدار خام توصیف کرده است.


پایان پست Twitter, 1

رهبران سیاسی در ترکیه و پاکستان آقای مکرون را تحت فشار قرار داده‌اند و او را به عدم احترام به "آزادی عقیده" و به حاشیه راندن میلیون‌ها مسلمان در فرانسه متهم کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، تاکنون دوبار در اظهاراتی تند گفته است که رئیس جمهور فرانسه نیاز دارد که به خاطر سیاست‌هایش در قبال مسلمانان از نظر روانی بررسی شود. فرانسه نیز در واکنش به این اظهارات سفیرش را برای مشورت از ترکیه فراخوانده است.

در همین حال، عمران خان، نخست وزیر پاکستان، نیز رئیس‌جمهوری فرانسه را به "حمله به اسلام، بدون داشتن هیچ شناختی از آن" متهم کرد.

عمران خان در توییتی نوشت "رئیس جمهوری فرانسه به احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و سراسر جهان حمله کرده و آنها را آزار داده است."

نخست وزیر پاکستان، همچنین در نامه‌ای به مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک از او خواسته انتشار مطالب "اسلام‌ستیزانه‌" را در این شبکه اجتماعی ممنوع کند.

وی در این نامه نوشته "رشد اسلام‌هراسی" به تشویق "نفرت، افراطی‌گری و خشونت" به خصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی منجر شده است.

مسلمانان فرانسوی می‌ترسند که هدف دولت کنترل ایمان آنها باشد.

آقای مکرون گفته بود که در فرانسه این خطر وجود دارد که اقلیتی از حدود شش میلیون مسلمان به سمت تشکیل یک "جامعه تقابلی" گام بردارند.

تحریم محصولات فرانسوی چقدر گسترده است؟

فراخوان‌های تحریم عموما آنلاین و در اینترنت منتشر شده است

 

فراخوان‌های تحریم عموما آنلاین و در اینترنت منتشر شده است

برخی از سوپرمارکت‌ها در اردن، قطر و کویت کالاهای فرانسوی از جمله محصولاتی آرایشی- بهداشتی همچون رنگ مو را از قفسه‌هایشان حذف کردند.

در کویت، یک اتحادیه بزرگ خرده فروشی دستور تحریم کالاهای فرانسوی را صادر کرده است. اتحادیه غیردولتی تعاونی‌‌های مصرف کنندگان گفت که این بخشنامه را در پاسخ به "توهین‌های مکرر" علیه پیامبر اسلام صادر کرده است.

وزارت خارجه فرانسه اکنون در بیانیه‌ای درباره این اقدامات هشدار داد و نوشت: "این فراخوان‌های تحریم بی‌اساس است و باید بلافاصله متوقف شود، همچنین تمامی حملاتی که توسط یک اقلیت رادیکال علیه کشور ما صورت می‌گیرد".

در اینترنت، فراخوان‌های دیگری هم به صورت آنلاین منتشر شده که خواستار تحریم‌های مشابه هستند، از جمله در عربستان.

هشتگی خواستار تحریم سوپرمارکت‌های زنجیره ای فرانسوی "Carrefour" شده که دومین سوپرمارکت خارجی پرطرفدار در عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد جهان عرب است.

در همین حال، تظاهرات ضد فرانسوی کوچکی در لیبی، غزه و شمال سوریه برگزار شده است، مناطقی که که شبه‌نظامیان مورد حمایت ترکیه کنترل را به دست دارند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: