حیدر علی اوف در باره نقش لوبی ارمنی در اشغال اراضی آذربایجان

اشغال 20 درصد اراضی جمهوری آذربایجان و آواره کردن یک میلیون نفر از شهروندان آذربایجان بعنوان آواره جنگی داخلی از سوی همسایه کوچک و کم جمعیت غربی آن ارمنستان در شروع دهه 1990، معمای دیگری است.
لابی ارمنستان‌ و نقش آن در اشغال قره‌باغ
علیرضا اردبیلی
‍ معروف است که اقلیت پاکستانی الاصل مردم بریتانیا، در رعایت قوانین از هر نظر، از اکثریت بومی (بریتانیایی) جامعه در وضع بهتری قرار دارد. در سوئد، گروههای اقلیت متعددی، مثل شهروندان بوسنیایی تبار، از نظر سطح اشتغال از اکثریت بومی جامعه، در وضع بهتری هستند.
در ایران نیز، اقلیت کوچک ارامنه با 100 نفر (کمی بیش از یک هزارم نفوس کشور) اقلیتی منضبط به شمار می‌رود. فلذا درک ما در ایران از ارامنه، محدود به نقش آنها در هیبت یک اقلیت بسیار کوچک است و فهم اینکه ارتش و دستجات مسلح کشور ارمنستان 20 درصد یک کشور همسایه را بمدت 30 سال در اشغال خود نگهدارد و دست به نسل کشی هایی از نوع قتل عام "خوجالی" بزند، برای ما، چندان آسان نیست.
از این جهت، نقشه ارمنستان بزرگ که از سوی دوایر دولتی ارمنستان تأیید شده و حتی بر متروی ایروان نقش بسته است، برای هر شهروند ایران باید شوک آور باشد. این نقشه که شامل بیش از صدهزار کیومتر مربع (!) از اراضی ایران نیز هست در اصل هشداری است در باره احتمال کلید زدن نمونه های جدید مشابه فاجعه قره باغ در ایران، گرجستان و بقیه منطقه.
اشغال 20 درصد اراضی جمهوری آذربایجان و آواره کردن یک میلیون نفر از شهروندان آذربایجان بعنوان آواره جنگی داخلی از سوی همسایه کوچک و کم جمعیت غربی آن ارمنستان در شروع دهه 1990، معمای دیگری است.
سخنان حیدر علی یف رهبر سیاسی جمهوری آذربایجان در دوره شوروی و یکی از مهمترین مقامات درجه یک دولتی و حزبی اتحاد شوروی در این مورد، شهادت درجه اولی از نفوذ لابی ارمنی در دستگاههای حکومتی شوروی است که بلافاصله بعداز فروپاشی اتحاد شوروی توانست مقدمات و امکانات لازم برای اشغال اراضی آذربایجان را از محل امکانات دولت مرکزی روسیه در اختیار ماجراجویان و دستجات آدمکش ارمنستان قرار دهد.
مصاحبه زیر در 16 ژانویه 1991 در شهر نخجوان از سوی علی رضا اربیلی انجام شده است.
@AzimHassanzadeh
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
این جنگ یک ماهه قاراباغ بخوبی نشان داد دوست و دشمن ما تورک ها کیست.
نظر : 
ســــالام دوســــلار..
آقای علی رضا اردبیلی ...خیلی ممنون از اطلاعات رسانی شما. اللروز آغریماسین.. این جنگ یک ماهه بخوبی نشان داد دوست و دشمن ما تورک ها کیست. منطقه در حال دگردیسی است..چوغ ساغ اول
عدم انتشار شده: 
false