انتقاد شدید مکرون از دولت اردوغان: ترکیه نیات امپریالیستی دارد

امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه با انتقاد تند از سیاست‌های دولت اردوغان، گفته است که ترکیه «نیات امپریالیستی دارد» و به اردوغان توصیه کرده که «توهین نکند و دروغ نگوید».آقای ماکرون، در گفت‌وگو با شبکه الجزیره که روز یک‌شنبه، یازدهم آبان، منتشر شد، تاکید کرد که مجموعه عملکرد ترکیه در خاورمیانه، شامل مداخلات در سوریه و بخش مدیترانه «نوع جدیدی از تجاوزگری بود که اعضای ناتو را غافلگیر کرد».

او همچنین با اشاره به دخالت ترکیه در جنگ لیبی، گفت آنکار «قوانین منع تحریم تسلیحاتی در لیبی را زیرپا گذاشت».

به گفته رئیس‌جمهور فرانسه، ترکیه در حالی که عضو پیمان ناتو است، علیه اعضای ناتو، سیاست و عملکرد ستیزه‌جویانه در پیش گرفته است.

آقای مکرون با تاکید بر اینکه «تمایلات امپریالیستی» ترکیه برای ثبات منطقه خوب نیست، گفت «اگر اردوغان در قبال فرانسه، اتحادیه اروپا و ناتو محترمانه رفتار کند، دروغ نگوید و توهین نکند، ‌این تنش قابل برطرف شدن است» و «فرانسه خواهان آرام شدن اوضاع است».

ترکیه و فرانسه هر دو کشورهای عضو ناتو هستند که طی ماه‌های گذشته به دلیل مناقشه لیبی، حفاری‌های ترکیه در مدیترانه و اخیرا هم درگیری‌ها در منطقه ناگورنو-قره‌باغ، روابط آن‌ها به شدت تیره‌وتار شده است.

علاوه بر این، رجب طیب اردوغان در روزهای گذشته در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون در حمایت از حق انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام و انتقاد از اسلام‌گرایان افراطی، گفته بود که امانوئل ماکرون نیاز به معاینه روانی دارد.

رییس جمهور فرانسه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره بار دیگر از «حق آزادی بیان» در کشورش دفاع کرد ولی گفت که احساسات مسلمانان را نسبت به کاریکاتورهای پیامبر اسلام «درک می‌کند».

آقای مکرون با تاکید بر اینکه «این احساسات نباید به رفتار خشونت‌آمیز منجر شود»، گفت دفاع از آزادی بیان در فرانسه، به معنای این نیست که او «از این کاریکاتورها» حمایت کرده است.

علاوه بر تنش‌های لفظی، ترکیه در اقدام به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام، از کارزار تحریم کالاهای فرانسه که در برخی کشورهای اسلامی مطرح شد، حمایت کرد.

آقای ماکرون در مصاحبه با الجزیره از تحریم محصولات و کالاهای ساخت کشورش انتقاد کرد و آن را «غیرقابل قبول» نامید.

در یک رویداد دیگر که منجر به افزایش تنش در روابط دو کشور شد، مجله شارلی ابدو کاریکاتوری از رجب طیب اردوغان منتشر کرد که او را با لباس زیر و آبجویی در دست در کنار زنی نیمه برهنه منتشر کرد.

دولت ترکیه در اعتراض به این اقدام کاردار سفارت فرانسه در ترکیه را احضار کرد.

مکرون ترکیه را به "رفتار جنگ‌طلبانه و امپریالیستی" متهم کرد

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، ترکیه را به "رفتار جنگ‌طلبانه" نسبت به ناتو متهم کرد. او در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که ترکیه "تمایلات امپریالیستی" دارد و قابل قبول نیست.

    
default

 

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه‌ با شبکه الجزیره با اشاره به اختلافی که کشورش با ترکیه پیدا کرده گفت که او طرفدار آرام‌سازی مناسبات دو کشور است.

مکرون از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خواست به اتحادیه اروپا و فرانسه احترام بگذارد و از "دروغ گفتن و توهین کردن" دست بردارد. او از سیاست ترکیه در شرق مدیترانه، لیبی و سوریه انتقاد کرد و آن را "امپریالیستی" دانست.

گفتنی است در مناقشه بر سر اکتشافات نفتی ترکیه در مدیترانه، اردوغان لحنی بسیار تهاجمی علیه مکرون در پیش گرفت و او را "آنکه دوست دارد ناپلئون باشد" نامید.

مکرون گفته است وقتی جنگ در سوریه علیه داعش پایان یافت ترکیه متمایل به جنگ با کردها شد و در لیبی هم به توافقنامه حاصل شده در برلین پایبند نبوده است. 

رابطه مکرون و اردوغان به ویژه پس از اظهارات او در مراسم بزرگداشت خاطره ساموئل پتی، معلم فرانسوی متشنج شد.

پتی، ۴۲ ساله، جمعه گذشته (۱۶ اکتبر) پس از آن که در یکی از کلاس‌های درس خود و در پیوند با موضوع آزادی بیان کاریکاتورهای نشریه طنز "شارلی ابدو" از پیامبر اسلام را به دانش‌آموزان نشان داد، توسط یک اسلام‌گرای افراطی به طرز فجیعی کشته شد.

مکرون در سخنرانی خود ضمن دفاع از آزادی بیان با اشاره به این که "اسلام در بحرانی عمیق به سر می‌برد" گفت که "اگر دیگران هم از کاریکاتور و طرح‌های انتقادآمیز در نقد باورها صرف‌نظر کنند، فرانسه تن به چنین کاری نخواهد داد."

رئیس جمهوری ترکیه مکرون را به اسلام ستیزی متهم کرد.

در ارتباط با اظهارات امانوئل مکرون درباره چاپ و نشر کاریکاتورهای پیامبر اسلام، اردوغان واکنش تندی نشان داده و خواستار "معاینه روحی" او شده بود.

اردوغان مردم ترکیه را هم به تحریم کالاهای ساخت فرانسه فراخواند.

مکرون در ادامه مصاحبه خود با شبکه عربی الجزیره گفت که احساسات ناشی از انتشار کاریکاتورها را درک کرده و به آنها احترام می‌گذارد. با این حال او بار دیگر روی موضع‌ قبلی خود تاکید کرد و گفت که انتشار کاریکاتورها و نقاشی‌ها در چارچوبآزادی بیان محسوب می‌شود. او در ادامه گفت: «من همچنین به بسیاری از رهبران سیاسی گفته‌ام که مطبوعات در فرانسه آزاد هستند.»

پس از حملات تروریستی در چند هفته گذشته در فرانسه چندین نفر کشته شدند. مکرون با توجه به این حوادث خاطرنشان کرد که فرانسه در حال مبارزه با تروریسم است که به نام اسلام و نه توسط اسلام انجام شده است.

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: