عمل زشت خانم صبا خویی، دختر دکتر اسماعیل خویی

خانم صبا خویی، دختر دکتر اسماعیل خویی، متنی را در سایت ایران امروز درج کرده اند با این مقدمه: سال ۱۳۸۹ آبان ماه پدرم نامه ای سرگشاده برای شاهزاده رضا پهلوی نوشتند که متاسفانه من با مشورت تنی چند از دوستان پدرم؛ بدون اجازه از بابا این مقاله را منتشر نکردم. اینک پس از گذشت ۱۰سال به این آگاهی رسیدم که خطای بزرگی کردم و پدرم را همچون جمهوری اسلامی سانسور کردم و می خواهم پیش از مرگ ایشان این نامه ی سرگشاده را بخوانید شاید شاهزاده و دوستان و مشاورانشان بتوانند.. ادامه

توضیح خانم صبا خویی در مورد انتشار این متن

سال ۱۳۸۹ آبان ماه  پدرم نامه ای سرگشاده برای شاهزاده رضا پهلوی نوشتند که متاسفانه من با مشورت تنی چند از دوستان پدرم؛ بدون اجازه از بابا این مقاله را منتشر نکردم. اینک پس از گذشت ۱۰سال به این آگاهی رسیدم که خطای بزرگی کردم و پدرم را همچون جمهوری اسلامی سانسور کردم و می خواهم پیش از مرگ ایشان این نامه ی سرگشاده را بخوانید شاید شاهزاده و دوستان و مشاورانشان بتوانند اهمیت این نامه «سرگشاده اسماعیل خویی به شاهزاده رضاپهلوی»را بفهمند.

باری.
تنها چیزی که می توانم اضافه کنم این است که از اسماعیل خویی پدر نازنین ام پوزش بخواهم که سانسورچی شدم و شاید این نامه در این روزگار بهنگام باشد.

****

  لینک نامه مربوطه را در زیر این مقاله می آورم. خلاصه اش این است که ده سال قبل دکتر اسماعیل خویی شاعر گرانقدر  در این نامه از شاهزاده رضاپهلوی خواسته اند که تلاش کنند که در ایران نظام جمهوری برپا شود و با رای مردم اولین رئیس جمهور ایران بشوند. و بدین سان ایشان میتوانند رهبری کلیه جمهوریخواهان (بجز برخی) را نیز بدست آورند و همه را متحد کنند. در این سالها نظایر این قبیل پیشنهادات خطاب به شاهزاده را شاهد بوده ایم.

اما در مورد محتوای نامه دکتر اسماعیل خویی، مشکل در او نیست.. مشکل در دختر اوست که بی اجازه پدر آن نامه را به گفته خودش ده سال قبل سانسور کرد و باز  (احتمالا) بی اجازه پدر امروز آن نامه را منتشر کرده است.  ده سال قبل باید این نامه منتشر میشد. ده سال قبل تقریبا کلیه جمهوریخواهانی که امروز با پیمان نوین اعلام همبستگی کرده اند اگر میخواستند نامه سرگشاده ای بنویسند، حتا دکتر جمشید اسدی که از پیمان نوین حمایت کرده اند، در نهایت با نگاه نیک اندیشانه شان، نامه ای سرگشاده مانند اسماعیل خویی مینوشتند. امروز اما با توجه به افکار عمومی مردم ایران،  بسیاری از جمهوریخواهان نظرشان تغییر کرده است.  و از جمله اسماعیل خویی ممکن بود نظر دیگری داشته باشد.  خانم صبا خویی کاری بس زشت کرد. از این پس بازهم ممکن است از جانب شناخته شدگان نامه های سرگشاده بازتاب یابد. اشکالی ندارد. فراموش میشود . جمهوریخواهانی که با پیمان نوین همراه شده اند کنش شان از بیش از 40 سال تجربه در میدان سیاست و سنجیده بوده و همه جوانب را در نظر گرفته اند. اگر قرار بود با حملات یا نامه های سرگشاده از میدان بدر روند اصلا از آغاز قدم جلو نمی گذاشتند.  

در مورد رئیس جمهور شدن شاهزاده رضاپهلوی نظر من همواره این است که جایگاه و مقام ایشان در راه مبارزه با جمهوری اسلامی و در افکار عمومی ایرانیان تنها بخاطر شاهزاده و پسر شاه بودن شان است و بس! ایشان یک نماد برای اتحاد و مبارزه هستند. مبارزان را پشتیبانی میکنند. فردا رئیس جمهور به رای مردم انتخاب میشود و فردا چنانچه نظام پادشاهی برقرار باشد نخست وزیر کارهای اجرایی را بدست میگیرد. در هر دو صورت جایگاه شاهزاده رضاپهلوی همین است که هست. ایشان یا پادشاه خواهند شد و یا شاهزاده باقی خواهند ماند. برای اشغال پست ریاست جمهوری بسیار کسان هستند که میتوانند مناسب تر باشند.  طرح بحث ریاست جمهوری شاهزاده رضاپهلوی به انحراف بردن مسیر مبارزه است. ایشان نباید رهبری مبارزات را به معنای اداری و راهبردی آن بعهده بگیرند. در تشکلهای ایرانی این یک رسم و فرهنگ است که فعالان دست به یقه شوند، قهر کنند و بر علیه هم اطلاعیه بدهند و انشعاب کنند و غیره. شاهزاده را نباید قاطی این مسائل کرد و جایگاهش را خدشه دار کرد. بگذارید ایشان همان معنا را داشته باشند که پرچم شیر و خورشید ایران. یعنی نهادی برای اتحاد و بس! 

لینک نامه اسماعیل خویی

https://www.akhbar-rooz.com/%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%...

منبع: 
https://www.akhbar-rooz.com/%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%db%8c-%d8%b3%d8%b1%da%af%d8%b4%d8%a7%d8%af%d9%87-%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d8%ae%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b4%d8%a7%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%af/
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: