«بحران سرمایه داری، انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر مناسبات بین المللی و ایران»

جلسه تلگرامی در مورد
«بحران سرمایه داری، انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر مناسبات بین المللی و ایران»
میهمان برنامه :
اردشیر زارعی قنواتی روزنامه نگار و فعال چپ

فایل صوتی جلسه تلگرامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹ ( ۶ نوامبر )
موضوع: بحران سرمایه داری ، انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر مناسبت بین المللی و ایران
میهمان : اردشیر زارعی قنواتی
روزنامه نگار و فعال چپ
این جلسات هفتگی در کانال و گروههای تلگرامی متعدد برگزار میشوند از جمله در گروه به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالت خواهان

https://t.me/joinchat/CPd7yFQ5jXI19k5J4qgnsA

سوالات مطرح شده در جلسه

- با درود .آیا تغییری از نظر ساختار قدرت نئولیبرالیستی در امریکا اتفاق می افتد پیامد آن در امریکای لاتین و خاور میانه چیست ؟ خصوصا در ایران که ادامه سیاست بانک جهانی(صندوق بین المللی پول) را به پیش می برند ارزیابی شما چیست؟

- برخی از نظر سنجی ها ی بزرگ در سطح ایالات متحده آمریکا نتوانستند در سال ۲۰۱۶نتایج انتخابات را به درستی حدس بزنند و در حالی که بسیاری شانس پیروزی کلینتون را بالا میدانستند در نهایت دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا شد از آقای زارعی خواهش دارم در این خصوص توضیح دهند.

-  با این فرض خوش بینانه که پس از پایان انتخابات آمریکا _ علیرغم پیروزی هر کاندید _ مذاکرات پشت درهای بسته میان حکومت های ایران و آمریکا(و غرب)٬ صورت گرفته و نتایجی تقریبی به شکل زیر حاصل گردد:

_ تآمین خواسته های طرف غربی شامل مهار هسته ای، محدودیت های موشکی و کنترل مداخلات منطقه ای ایران.

_ تضمین تداوم بقای جمهوری اسلامی.

حال لطفا تحت مفروضات فوق باین سؤالات پاسخ دهید:

بنظر شما و از منظر اقتصادی، حصول مفروضات فوق، می تواند منجر به کدام تحولات در ایران ایجاد نماید؛

الف_ تحکیم بیشتر گستره ی نفوذ مطلق سیستم سرمایه و در چه شکل آن؟

ج_ یک اقتصاد دو گانه ی با کنترل  تعدیل شده ی سیستم سرمایه همراه با بهبود وضعیت اقشار زحمت؟

-  از منظر سیاسی اجتماعی و بسته به چگونگی تغییرات اقتصادی، نظرتان در موارد زیر چیست؟

الف_ حذف فشارها و خفقان سیاسی، آزادی زندانیان سیاسی، بهبود شرایط حقوق بشر، رفع جو پلیسی و حذف تدارکات امنیتی داخلی.

ب_ تداوم جو بسته و امنیتی و تداوم نقض آزادی های مدنی، اجتماعی و سیاسی.

ج_ پاره ای تعدیلات حقوق بشری، اما در همان چارچوب نظم سیاسی_امنیتی فعلی.

 - غرب بویژه آمریکا بدنبال تآمین چه خواسته هایی اعم از اقتصادی یا سیاسی در ایران می باشد؟

حاکمیت ایران بدنبال چیست؟

مفروضات خوش بینانه مقدمه، چه تأثیری در روند و سرعت جنبش مبارزاتی مردم خواهد کذاشت؟

وظیفه ی نیروهای مبارز، دموکرات و بالاخص چپ در این میان چه میباشد؟

-  با توجه به اینکه از دهه هشتاد قرن گذشته سرمایه مالی با اتکا به صاحب مدرنیته بودن غرب - بخوان سفید - با توجه به تئوری روشنگری - برتری سفید و ایجاد کننده و نگهبان تمدن و روا بودن تبعیض - و همچنین استفاده از تجارب فاشیسم و استفاده از دانش فنی - دوران گذار و انقلاب ارتباطی و اطلاعاتی - اقدام به جذب مردم اروپا و امریکا - با تئوری سرمایه بیشتر و رفاه بیشتر - نمود ؛ آیا میتوان امیدی به بهبود وضع حواشی که هنوز نتوانسته اند توسعه را به مفهوم عقلانیت درک کنند هست؟

آیا با توجه به مطالب فوق و حاکمیت کامل تکنولوژی چگونه میتوان این حاکمیت را در همین چارچوب یا چارچوبی دیگر به نفع مردم تغییر داد ؟

- با توجه به افزایش ارا ترامپ نسبت به دوره قبل حدود هفت میلیون نفر این مفهومی جز ترامپیسم که بقول چامسکی خیلی بدتر از فاشیسم است و همچنین ناسیونالیسمی که زیر چتر حاکمیت سرمایه فرا ملی قرار دارد این امر در سیاست امریکا و جهان چگونه بروز و ظهور می یابد ؟

-  باتوجه به اینکه ازصفات مشخصه امریکاییها ازخودراضی بودن است وبه همین خاطرفکرمیکنند درهرزمانی میتوانند طبق امیال به هرجایی بخواهند دست اندازی کنند که درمجموعه این صفات آن کشور را امپریالیسم ساخته الان این امپریالیسم درکشور خودش و در انتخابات پیش رومیان دوفرهنگ سرمایه داری شمالی وفرهنگ جنوبی مدیترانه ای براساس یکپارچگی مذهبی شاهد شکست شمال ازجنوبیها میباشد آیا بنظر شما بافرهنگی که سرمایه داری شمالی یعنی ترکتازی راخصوصاشخص دیونه ای مثل ترامپ دارد جنوبیها رابرخواهد تابید یعنی قبول خواهدکرد  باشرط موفقیت بایدن با اون فرهنگ قدرتمدارانه ورذلشون؟

- در مورد چین که تلویحا آنرا سرمایه داری  تعریف کردید آیا فکر نمی کنید که استفاده مدیریت شده از ظرفیت های تولیدی و مکانیسم اقتصاد سرمایه‌داری در واقع تاکتیک رهبری حزب کمونیست برای رشد مادی و فنی مورد نیاز برای تکامل سوسیالیستی جامعه است؟ آیا خارج کردن حدود ۸۰۰ میلیون نفر جمعیت چین از خط فقر دستاورد کوچکی است؟

- با درود بنطر میرسدبا توجه به پدیده سندرز و فراخوان های نوآم چامسکی و رشد آگاهی و تجارب مردم آمریکا این جامعه وارد مرحله جدیدی از حیات اجتمایی خود گردیده است در صورت موافقت با تحول آینده را به ویژه رفتار نئو لیبرالیسم چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با تشکر

-  سرنوشت اقتصاد ایران و تنش بین دوکشور،بعد از پیروزی بایدن چه میشود؟آیا مشکلات و مسائل ایران ریشه ی داخلی دارد یا اینکه تحریمهای آمریکا تاثیرات منفی روی اقتصاد ما داشته ؟ممنون

- با درود و خسته نباشید. نظر شما درباره تدوین برنامه پنج ساله به رهبری حزب کمونیست چین با چشم‌انداز توسعه همه جانبه در اینده چیست ؟ با احترا

-        آیا ساده اندیشی نیست که فکر کنیم بایدن از در صلح با ایران درخواهد آمد؟

جنگهای خاورمیانه و رشد تروریسم و داعش در کارنامه هیلاری کلینگتون نقطه سیاهی است و معاون بایدن در واقع نماینده هیلاری کلینگتون و جناح اوست.

در ضمن در بخشی از راس سرمایه داری نئولیبرالیسم شکست خورده ارزیابی می شود و دنبال راه حل هستند. این انتخابات نشان از این جنگ خشن بین این دو جناح است.

آیا فکر نمی کنید سرانجام این دو جناح با هم می باید راه حل مشترکی ارائه کنند؟

- بایدن در آستانه پیروزی است.

ترامپ شکست خورده، مثل مار زخمی است.

آیا می‌توان انتظار داشت که ترامپ در ماههای باقی مانده از ریاستش، جنگی را بر علیه ایران راه اندازی کند؟

و یا با ایجاد تحریم‌های جدید مدت دار برعلیه ایران، بایدن هم نتواند آنها را در دوسال اول ریاست جمهوری اش لغو کند؟

- آیا رویکرد نگاه به بازار داخلی که جناح ترامپ در واقع در مقابل نئولیبرالیسم و جهانی سازی در پیش گرفت، اساسا رویکرد درست تری نیست؟

فارغ از شیوه های خاص سرمایه داری آمریکا که فقط به منافع خود می نگرد.

-  سیاست خارجی  بایدن تفاوت فاحشی با ترامپ نخواهد داشت؟

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: