اخراج پزشک متخصص‌ از ستاد ملی مقابله با کرونا به دلیل نظر مخالف!

در حالی که آمار رسمی و روزانه جان‌باختگان کرونا در ایران به ۴۶۲ نفر رسیده است، محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص آی‌سی‌یو، فاش کرد که به دلیل مخالفت با نظرات مسئولان عذر او را از کمیته علمی ستاد ملی کرونا خواسته‌اند و

در حالی که آمار رسمی و روزانه جان‌باختگان کرونا در ایران به  ۴۶۲ نفر رسیده است، محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص آی‌سی‌یو، فاش کرد که به دلیل مخالفت با نظرات مسئولان عذر او را از کمیته علمی ستاد ملی کرونا خواسته‌اند و همزمان استاندار تهران گفت که طرح‌های کارشناسان در ستاد ملی کرونا از سوی «یک فرد غیر متخصص وتو می‌شود».

محمدرضا هاشمیان، فوق‌تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان مسیح‌دانشوری، با اعلام اخراج خود از کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: «من وارد کمیته علمی ستاد ملی کرونا شدم و چون مخالفت شدید علیه داروی آنتی‌وایرال کردم و مرتب در این کمیته گفته می‌شد رمدسیویر بد است، عذر من را خواستند. مساله این است اگر مخالف صحبت کنید انگار بحث سیاسی شده و شدیدا با شما برخورد می‌شود.»

هاشمیان در مصاحبه با روزنامه فرهیختگان با بیان اینکه «هر روز ما در کنترل کرونا شکست می‌خوریم»، افزود: «ما با یک‌سری بازیکن که همواره در این مسیر اکثرا اشتباه و اخبار اشتباه به مردم منتقل کردند، به جلو حرکت می‌کنیم.»

او گفت که قطعا در این وضعیت باید چند نفر جابه‌جا شوند و «باید افرادی [ستاد ملی مقابله با کرونا] جابه‌جا شوند که حرف اشتباه زدند. تمام مستندات هم موجود است. کسی که آمار اشتباه ارائه می‌کند، کسی که می‌گوید قرنطینه برای قرون‌وسطی است، کسی که می‌گوید داروی ضدویروس به درد نمی‌خورد باید بیرون برود، ضمن اینکه رشته‌های تخصصی آنها کاملا غیرمرتبط بوده است.»

هاشمیان همچنین با انتقاد از عدم مسئولیت‌پذیری مسئولان در ماجرای کرونا، گفت که «کسی نیست مسئولیت ۴۵۰ بیماری که امروز [روزانه] فوت کردند را برعهده بگیرد و ممکن است ۱۰ درصد خطای سیستماتیک باشد. کسی این میزان از مسئولیت را قبول نمی‌کند و این مشکل ماست.»

این فوق‌تخصص آی‌سی‌یو و شاغل در بیمارستان مسیح‌دانشوری با بیان اینکه «کسی نمی‌گوید آمار کشور اگر در کرونا غلط است من مقصر هستم، معذرت‌خواهی کند و بگوید مشکل ما در فلان مرحله است»، افزود: «حتی افرادی هستند که در ابتدا علیه قرنطینه صحبت کردند و وقتی زمان گذشت و علم ثابت کرد آن حرف‌ها غلط بوده حتی نگفتند اشتباه کردیم».

همزمان انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران، با تاکید براینکه «نباید یک فرد غیرمتخصص در ستاد ملی مقابله با کرونا، نظر علمی ما و وزیر بهداشت را وتو کند»، گفت که تیم‌های علمی زیادی روی پیشنهادهایی که ارائه می‌شود کار می‌کنند، این نظرات را باید متخصصان با هم ارزیابی کنند و تایید و رد آن هم باید از سوی متخصصان باشد.

استاندار تهران طی سخنانی در «نشست گفت وگو محور کووید۱۹ در حاشیه همایش تازه‌های علوم بهداشتی کشور» با اشاره به کمبودهای زیرساخت‌های بهداشتی تهران، گفت: «ما در همراه‌سازی و اقناع مردم در مقابله با کرونا موفق نبودیم.»

استاندار تهران با انتقاد از برخی تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود «ما هر زمانی و در هر موضوعی که توانستیم مشارکت مردم را جلب کنیم، توفیق داشتیم، مثلا در فروردین در تهران زیر ۱۰ نفر و در کشور زیر ۳۰ نفر مرگ روزانه داشتیم. ولی یک‌دفعه موضوع فاصله‌گذاری هوشمند مطرح شد، کجای این فاصله‌گذاری هوشمند است.»

اشاره محسنی‌بندپی به اجرای طرحی است که با تصویب ستاد ملی مقابله کرونا و همکاری مقام‌های ارشد وزارت بهداشت به عنوان «طرح فاصله‌گذاری هوشمند» در اواخر فروردین ماه اجرا شد که براساس آن اصناف با ثبت‌نام در یک سایت اینترنتی و دریافت بارکد و پروتکل اجازه برای بازگشایی‌ها بافته و محدودیت‌ها لغو شد.

استاندار تهران تاکید کرد که «در اپیدمی باید پروتکل‌ها سخت‌گیرانه باشد، نظارت‌ها شدید باشد، اقدامات پیشگیرانه را تقویت کنیم.»

محسنی‌بندپی همچنین گفت که «ضعف عمده ما این بود که به نیروهای بهداشتی میدان ندادیم.»

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: