اعتراضات سراسری آبان ۹۸؛ – قسمت چهارم
12.11.2020 - 21:52

اعتراض سراسری چهارشنبه ـ ۲۹آبان ۹۸

خبرگزاری تصویری آسوشیتدپرس ۲۹ آبان گزارش کرد: «در تهران پمپ بنزین‌ها پس از این‌که در اعتراضات بر سر افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، روز چهارشنبه ۲۰ نوامبر مورد حمله قرار گرفت، تظاهرات دستکم به ۱۰۰شهر بزرگ و کوچک گسترش یافت و به خشونت کشیده شد و صحنه حمله و آتش زدن بانکها، مغازه‌ها و ایستگاههای پلیس بود.(آسوشیتدپرس۲۰ نوامبر – ۲۰۱۹)

در گرگان، جوانان با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. پاسداران جانی در شهر گرگان، یک جوان را با شلیک مستقیم و ضربات تبر در ملاءعام و در برابر چشمان مردم به‌قتل رساندند.

پس از ۴روز از قطع اینترنت، روزنامه ایران نوشت: «از روز شنبه ۲۵ آبان ماه اینترنت در کشور قطع شد و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ و کوچک که در حال خدمات‌رسانی به مردم بودند با این قطعی دچار مشکل شدند».(ایران‌ـ ۲۹ آبان ۹۸)

Missing media item.

نقش ویژه زنان در اعتراضات سراسری آبان ۹۸

سایت خبر فوری -۲۹ آبان ۹۸نوشت:«میان‌داری و میدان‌داری ویژه زنان در اغتشاشات اخیر، چشمگیر به‌نظر می‌رسد. در نقاط متعدد به‌ویژه حومه تهران، زنان ظاهراً ۳۰تا ۳۵سال، نقش ویژه‌یی در لیدری اغتشاشات به عهده‌ دارند. این زنان متحدالپوشش، هر یک وظیفه‌ای جداگانه دارند؛ یکی از شورش‌ها فیلم می‌گیرد، دیگری جلوی خودروها را می‌گیرد و دیگری با تحریک مردم، آنها را به پیوستن به صف اغتشاش‌ها مجاب می‌کند. این‌که چرا در اغتشاشات اخیر، زنان به مهره میان‌دار تبدیل شده‌اند سؤال‌برانگیز است».

تلویزیون شبکه خبر طی برنامه‌یی در۳۰ آبان ۱۳۹۸ گزارش کرد:

‌«شنبه ۳ بعدازظهر فلکه دوم صادقیه تصاویر حاکی از آن است گروه‌های سازمان‌یافته مانع از عبور و مرور خودروها هستند. همان روز در میدان شوش و نوع پوششی که حاکی از صحنه گردانی افرادی در میان مردم برای ایجاد تنش در خیابان است در این میان استفاده ابزاری از حضور زنان آموزش دیده به‌عنوان لیدر خودنمایی می‌کند.»

تبدیل مدارس به بازداشتگاه  و زندان

پس از شروع تظاهرات سراسری مردم علیه نظام، حکومت دستگیری گسترده معترضین را آغاز کرد. ابعاد بازداشت‌ها طوری بود که سپاه پاسداران مجبور شد در بسیاری از نقاط، از مدارس به‌عنوان مکانی برای بازداشت شدگان استفاده کند.

اعتراض سراسری پنجشنبه ـ ۳۰آبان ۹۸

در کازرون، مردم حوزه علمیه این شهر را به آتش کشیدند. خبرگزاری جوان وابسته به پاسداران نوشت:

«شنبه شب تمام بانک‌های میدان اصلی شهر و خیابانهای اصلی حدود ۱۰ تا ۱۵بانک در فاصله زمانی ۴ساعته به آتش کشیده شد.آنها اول شیشه بانکها را می‌شکستند و بعد، از کوله پشتی‌هایشان کوکتل مولوتوف و اشیای گلوله مانندی درمی‌آوردند و داخل بانک می‌انداختند و با ایجاد انفجار، بانک را به آتش می‌کشیدند.

در حوزه کازرون ۳خودرو، ۶موتور، اتاق نگهبانی، اتاق رایانه، اتاق یکی از معاونان حوزه، سالن مطالعه کتابخانه و چند اتاق در طبقه بالا، به آتش کشیده شد.» (خبرگزاری فارس۳۰ آبان ۹۸)

قطع اینترنت

در۳۰ آبان شرکت نت بلاکز که بر محدودیت‌های دسترسی به اینترنت و امنیت سایبری نظارت دارد اعلام نمود که در ششمین روز از قطعی اینترنت؛ خسارت ۴۴۰۰میلیارد تومانی به اقتصاد ایران وارد شده و خسارت ناشی از قطع اینترنت در ایران ظرف شش روز گذشته بیش از ۳۶۷میلیون دلار بوده است.

اینترنت ایران از ساعت شش عصر روز ۲۵ آبان ۹۸ و به‌دنبال بروز اعتراض های گسترده به افزایش قیمت بنزین قطع است.(سایت نت بلاکز۲۱ نوامبر ۲۰۱۹)

یک گروه از کارشناسان مستقل سازمان ملل ‌متحد گفتند گزارشهایی از تظاهر کنندگان کشته و معلول، و ادامه بستن سراسری اینترنت در اعتراضات یک هفته‌یی ایران موجب «نگرانی جدی» است. گزارشگران ویژه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، «گزارشهای معتبر» را مورد ملاحظه قرار دادند که بین روزهای ۱۵ تا ۱۹ نوامبر ۱۰۶نفر کشته شده‌اند، و هزار نفر نیز دستگیر شده‌اند».(سایت اخبار، سازمان ملل۲۲ نوامبر ۲۰۱۹)

اعتراضات سراسری آبان ۹۸؛ اعلام انزجار سراسری به دیکتاتوری ولایت فقیه – قسمت چهارم

بازتاب‌های بین‌المللی نسبت به اعتراضات سراسری آبان ۹۸

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در توئیتی به تاریخ شنبه ۲۶آبان۹۸ گفت: «در حالی که مردم ایران به جدیدترین بی‌عدالتی رژیم فاسد حاکم اعتراض می‌کنند، ایالات متحده در کنار این مردم که مدتهاست در رنج هستند، می‌ایستد». ما تلاش‌ها برای قطع اینترنت را محکوم می‌کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند.

مورگان اورتگاس درباره قطع اینترنت توسط رژیم ایران گفت: «ما تلاش ها برای قطع اینترنت را محکوم می‌کنیم. بگذارید آنها [مردم] حرف‌شان را بزنند».

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا روز ۳۰ آبان ۹۸ در مورد اعتراضات ایران گفت: « در حالی که مردم ایران به خیابانها برای اعتراض می‌آیند، آخوندها در تهران به استفاده از خشونت و زندانی و سرکوب مردم ادامه می دهند. پیام ایالات متحده روشن است. مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده اند».

بس بلدر نماینده پارلمان اروپا در یک پست توییتری نسبت به تظاهرات مردم ایران نوشت: «دقیقاً! هیچ محکومیت فوری، از سوی اروپا در قبال جمهوری وحشی اسلامی در قتل بی‌رحمانه‌ی شهروندان خودش مشاهده نشد. بروکسل دیگر در مورد (دفاع / ارتقا) حقوق بشر صحبت نکن.»

جو بایدن، معاون ریاست‌جمهوری قبلی آمریکا در توئیت خود نوشت: «با خانواده‌های معترضان ایرانی که در هفته گذشته کشته شدند. ابراز همدردی می‌کنیم، ایرانیان مانند مردم در همه جا حق دارند، بدون این‌که مورد حمله وحشیانه دولت خودشان قرار بگیرند دست به اعتراض بزنند.»

تلویزیون فرانس بیست و چهار، ۱۶دسامبر ۲۰۱۹، به‌نقل از گزارش پنجم عفو‌ بین‌الملل اعلام کرد: «ظرف ۳روز ۳۰۴تن از معترضان در ایران به‌دست مقامات این کشور قتل‌عام شدند. این سازمان حقوق‌بشری اظهار داشت، گواهیهای دلخراشی دریافت کرده که می‌گوید مقامات، معترضان را قتل‌عام کرده‌اند.» (۲۵ آذر۹۸)

عفو‌ بین‌الملل، جزییات مرگ‌ـ ششماه پس از کشتار آبان ۹۸

عفو ‌بین‌الملل براساس اسناد موثق در۲۰ ماه مه ۲۰۲۰ (۳۱اردیبهشت ۹۹)پس از گذشت شش ماه از قیام آبان ۹۸در سندی جزئیات بیشتری را از جریان کشته شدن صدها نفر از اعتراضات آبان را منتشر کرد.

در این گزارش آمده است:« این سند حاوی مشخصات ۳۰۴ مرد، زن و کودکی است که به دست نیروهای امنیتی ایران در فاصله ۲۴ تا ۲۸ آبان ۱۳۹۸ کشته شدند، می باشد.» ، «عفو بین‌الملل ۶ماه پس از تظاهرات‌ها جزییات مرگ ۳۰۴  مرد و زن و کودک کشته شده توسط نیروهای امنیتی در خلال سرکوب بیرحمانه نوامبر گذشته، را به استناد به شواهدی از عکسها و ویدیوها، گواهی های فوت و دفن، گواهی شهود عینی و خویشاوندان و نزدیکان قربانیان در صحنه گرد‌آوری کرده است.»

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان عفو بین الملل گفت: «بدون هیچ چشم انداز جدی برای حسابرسی در سطح کشور، ما فراخوانمان به اعضای شورای حقوق بشر را برای درخواست یک بررسی در این قتل‌ها و شناسایی راههایی برای رسیدن به حقیقت و عدالت و جبران خسارت  تکرار می‌کنیم.» (سایت عفو بین‌الملل ۲۰ مه ۲۰۲۰)

شلیک به ناحیه سر و سینه به قصد کشت

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که: «طبق اطلاعات جمع آوری شده، در همه موارد بجز چهار نفر، قربانیان توسط نیروهای امنیتی ایران با شلیک گلوله کشته شده اند. از جمله توسط اعضای سپاه پاسداران، نیروهای شبه نظامی بسیج و پلیس، آنهم با مهمات حقیقی و اغلب هم در ناحیه سر و سینه مورد اصابت قرار گرفته‌اند که نشان می دهد شلیک ها به قصد کشت بوده است.» (سایت عفو بین‌الملل ۲۰ مه ۲۰۲۰)

 در این باره «فیلیپ لوتر» مدیر تحقیقات عفو بین‌الملل گفت:

«این واقعیت که بسیاری از کسانی که به ضرب گلوله کشته شده بودند هیچ تهدیدی نداشتند، نشان‌دهنده بیرحمی محض کشتار غیرقانونی نیروهای امنیتی می‌باشد».(سایت عفوبین الملل ۲۰ مه ۲۰۲۰)

۱۱۶کودک بازداشتی

سایت حکومتی مستقل آنلاین به‌نقل از قرارگاه سایبری عمار (متعلق به نیروی لباس‌شخصی خامنه‌ای) اعلام کرد: «۱۱۶ نفر از نوجوانان و جوانان بازداشت شده از سوی وزارت اطلاعات به کانون اصلاح و تربیت فرستاده شده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین سنی این افراد ۱۵ تا ۱۸ سال بوده و هیچ ارتباط شبکه‌یی با اغتشاشگران نداشته و صرفاً به‌دلیل هیجانات دوره نوجوانی و جوانی در میان آنان حاضر شده‌اند».

اعتراضات سراسری آبان ۹۸؛ اعلام انزجار سراسری به دیکتاتوری ولایت فقیه – قسمت چهارم

وحشت سران نظام به اعتراضات مردم

سایت مشرق طی گزارشی از شهریار با عکسی از بانک‌های غارتگر تخریب شده نوشت: «اینجا حلب سوریه نیست!»(مشرق ـ ۱آذر ۹۸)

علی فدوی، جانشین سرکرده سپاه پاسداران، با اذعان تلویحی به این‌که از ابتدا سپاه دست‌اندرکار سرکوب مردم بوده گفت: «روز اول ۲۸استان درگیر این موضوع بودند…. به‌طور نمونه بنده با فرماندهان سپاه برخی شهرها که صحبت می‌کردم در برخی مواقع این اغتشاشات انسان را یاد کربلای ۴می انداخت…. ما به واقع ۴۸ساعت جنگ کردیم و توانستیم اشرار را جمع و جور کنیم که البته این اغتشاشات از بعد ازظهر شنبه تا دوشنبه وجود داشت.» (سایت انتخاب ، ۱ آذر ۹۸)

محمدمهدی حسینی همدانی، نماینده خامنه‌ای در استان البرز در نماز جمعه کرج گفت: «این فتنه اخیر نیز جام‌زهری بود که خامنه‌ای در آن لحظه نوشیدند… با این بیانات امنیت کشور حفظ و از سقوط مجلس و دولت(سرنگونی) جلوگیری شد.(خبرگزاری حکومتی فارس ۱ آذر ۹۸)

محمدجواد کولیوند در مجلس ، نسبت به درماندگی نیروهای سرکوبگر و از سرعت عمل مردم گفت: «در روز اول اعتراضات نسبت به گران شدن بنزین، در ۷۱۹نقطه از کشور شاهد شلوغی و اغتشاش بودیم (روزنامه آرمان، ۱۰ آ‌ذر ۹۸).

پاسدار هاشم غیاثی نیز گفت: «شهر شیراز در روزهای گذشته بیش از ۱۰۰میلیارد تومان به تأسیسات شهری شیراز خسارت وارد شده است».(خبرگزاری ایرناـ ۵آذر ۹۸)

اگر سد خشم و نفرت بشکند؟

در سالگرد آبان ۹۸ روزنامه ها به ناپایداری وضعیت فعلی و تبدیل شدن به خیزش همگانی هشدار می‌دهند. روزنامه آرمان ۸مهر ۹۹ نسبت به شکستن سد خشم و نفرت مردم هشدار داده و نوشت: «اگر سد خشم، نفرت و خشونت بشکند، آب پشت سد بیم و امید در دریاچه خشم، نفرت و خشونت گم خواهد شد.»

 علی خدایی از خانه کارگر با اشاره به‌شرایط غیرقابل تحمل کارگران، نسبت به‌وقوع خیزش سراسری و فرا رسیدن لحظه انفجار هشدارداد و گفت: «کارگر ایرانی؛ آن مرد یا زنی که اجیر کارفرمای مستأصل‌تر از خودش است، این روزهای ویروس‌زده، ناامید از باز شدن هر دری که پیش از این کوفته بود، منتظر است تا یک «آن» موعود… «آنی» که وقتی موعد ظهورش برسد، از درزهای نادیدنی .. حفاظ و استتار، نفوذ می‌کند و ریشه‌ها را می‌سوزاند و امیدها را می‌خشکاند و حتی مجال تأسف و تأثر بر اهمال هم نمی‌دهد. مسئولان نشسته بر صندلی‌های دولتی و هواداران دولت، از این «آن» بترسند. خیلی هم بترسند.» (روزنامه اعتماد ـ۷آبان۹۹)

یک کارشناس حکومتی به روزنامه همدلی گفت: «آن چه امروز مهم است این است که به این باور برسیم دریا سخت طوفانی است. شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی حاکم بر کشور نشان‌دهنده وجود ابر بحرانهای حاکم بر کشور است» (همدلی ۹تیر۹۹).

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان مزرعه خشم نوشت:«شرایط بحرانی اقتصادی و اجتماعی کشور نیز زمینه مستعدی برای توسعه خشم و خشونت ساخته است. اگر مقابله با چنین وضعیتی را سازمان‌های دولتی و انتظامی و قضائی جدی نگیرند، خارستان مزرعه خشم، همه‌جا را خواهد گرفت.»( شرق ۵آبان۹۹)

«توفان بی پایان»

اینک مردم محروم میهن ما پس از ۴۰ سال تحمل جنگ، فقر، بیکاری، غم و عزاداری، برای نابودی این نظام سرکوبگر و ضدانسانی که ارمغانی برای مردم ایران نداشته؛ بیش از هر زمان دیگری بر این خواسته خود تاکید می‌کنند که راه حل نجات مردم ایران و خلاصی از همه مسائل اجتماعی ناشی از یک حاکمیت دیکتاتور و چپاولگر، براندازی آن است. برای این براندازی، ایران شاهد توفانهای بی پایان خواهد بود تا روزی که آزادی در کشورمان رخ نمایان کند.

********** پایان **********

اعتراضات سراسری آبان۹۸ ؛ اعلام انزجار سراسری به دیکتاتوری ولایت فقیه – قسمت اول

اعتراضات سراسری آبان ۹۸؛ اعلام انزجار سراسری به دیکتاتوری ولایت فقیه – قسمت دوم

اعتراضات سراسری آبان ۹۸؛ اعلام انزجار سراسری به دیکتاتوری ولایت فقیه – قسمت سوم

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما