وزارت اطلاعات ایران با انتشار اسنادی مدعی رابطه جنبش نضال با عربستان شد

وزارت اطلاعات ایران با انتشار اسنادی مدعی شد سرویس اطلاعاتی عربستان از "جنبش نضال" حمایت کرده، گروهی که ایران می‌گوید مسئول حمله به رژه نظامی ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در اهواز است. جنبش نضال اما این ادعا را رد کرده بود.

اکنون وزارت اطلاعات ایران با انتشار تصاویری از چند برگه در وبسایت این وزارتخانه، مدعی شده که این اسناد "به کلی سری" مکاتبات سرویس اطلاعاتی عربستان با جنبش نضال است.

در آن شهریور سال ۱۳۹۷، مهاجمان مسلح به رژه نظامی در اهواز حمله کردند و ۲۴ نفر را کشتند. از این میان ۱۸ نفر نیروهای سپاه پاسداران بودند.

بلافاصله پس از این حمله سخنگوی گروهی با نام "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز" گفت که "مقاومت ملی الاحواز" مسئول حمله بوده، اما چند ساعت پس از آن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هم با انتشار ویدیویی جداگانه مسئولیت این حمله را پذیرفت.

ایران اما "جنبش نضال" را مسئول حمله به رژه نظامی مهر سال ۹۷ در اهواز در استان خوزستان می‌داند و آن را یک "گروه تروریستی" می‌خواند. "جنبش نضال" از گروه‌های وابسته به "مقاومت ملی احواز" و مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران است.

پس از حمله به رژه نظامی در اهواز، مقام‌های سیاسی و نظامی ایران، ایالات متحده و بعضی کشورهای منطقه را -بدون آن که نامی از کشور مشخصی ببرند - به دست داشتن در حمله مرگبار اهواز متهم کرده‌اند.

از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دو روز پس از این واقعه با اشاره به حمله مسلحانه اهواز گفته بود "براساس گزارش‌ها این کار بزدلانه، کار همان افرادی است که هر جا در سوریه و عراق گرفتار می‌شوند، آمریکایی‌ها نجاتشان می‌دهند و دستشان در جیب سعودی و امارات عربی است".

پس از حمله به رژه اهواز و واکنش مقام‌های ایران، آمریکا و امارات، عربستان دخالت در این حمله را رد کردند.

انتشار اسناد وزارت اطلاعات در حالی صورت می‌گیرد که حدود یک هفته تلویزیون ایران ویدئوی کوتاهی از اعترافات حبیب اسیود پخش کرد که طی آن گفته می‌شود او در حمله مرگبار رژه نظامی در اهواز نقش داشته است. پیشتر هدی هواشمی، همسر آقای اسیود، به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که او "از ۱۵ اکتبر در استانبول ناپدید شده است." همزمان وبسایت "مقاومت ملی احواز" و همسر حبیب فرج‌الله چعب بازداشت او را در ترکیه تایید کرده‌اند.؟

از حبیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود به عنوان یکی از رهبران "جنبش نضال" نام برده می‌شود که از گروه‌های وابسته به "مقاومت ملی احواز" و مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران است. در رسانه‌ها از او به نام حبیب‌ کعبی هم یاد شده است.

دولت ترکیه یا ایران به طور رسمی این گزارش را تایید نکرده‌اند، اما خانم هواشمی می‌گوید که "وزارت خارجه سوئد اطمینان دارد ماموران اطلاعاتی ایران با همکاری ترکیه و از طریق مرز آذربایجان غربی همسرش را به ایران برده‌اند."

وزارت اطلاعات مسئولیت بازداشت آقای اسیود را به عهده گرفته است.

ادعاهای اخیر درباره دخالت فعالان عرب ایرانی در حمله به رژه اهواز در حالی صورت می‌گیرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز بیست و چهارم مهر ۱۳۹۷ در یک بیانیه اعلام کرد: "طی عملیات شناسایی و غافلگیری نیروهای مقاومت در استان دیاله عراق ابوضحی امیر داعش در این استان و طراح و برنامه ریز اصلی جنایت تروریستی اخیر اهواز همراه با چهار تروریست دیگر به هلاکت رسیدند."

ایران و عربستان نزدیک به پنج سال است که روابط سیاسی و اقتصادی با یکدیگر ندارند و سفارتخانه های دو کشور در تهران و ریاض تعطیل شده است. علت قطع روابط از سوی عربستان سعودی، حمله "دانشجویان و طلبه های بسیجی" به سفارتخانه این کشور در تهران بود.

از آن زمان ایران و عربستان در تنش‌ها و درگیری‌های سال‌های اخیر خاورمیانه عموما در هر کشوری جانب گروه‌های رقیب را گرفته‌اند و هر دو متقابلا یکدیگر را به مداخله در امور دیگر کشورها و بر هم زدن ثبات منطقه و "حمایت از تروریسم" متهم می‌کنند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: