سوئد خواستار توقف اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی شد

درپی انتشار گزارش هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام احمد رضا جلالی محقق ایرانی-سوئدی، وزیر خارجه سوئد روز سه شنبه گفته که در این مورد با همتای ایرانی خود صحبت کرده تا مانع اجرای این حکم شود. آقای جلالی که پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد است در سال ۲۰۱۶ بازداشت و بعدا به اتهام ارائه اطلاعات به اسرائیل برای کمک به ترور چندین دانشمند هسته ای ایران به اعدام محکوم شد.

دیوان عالی ایران در سال ۲۰۱۷ حکم اعدام او را تایید کرد.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل مکررا خواستار لغو حکم اعدام او شده اند.

رادیو سوئد پیشتر در روز سه شنبه به نقل از ویدا مهران نیا همسر آقای جلالی گزارش داد که او صبح این روز در تماسی تلفنی به او گفته است که ممکن است به زودی اعدام شود.

آن لینده وزیر خارجه سوئد در توییتی نوشت: "در پرتو گزارش هایی دایر بر اینکه ایران قصد اجرای حکم اعدام جلالی شهروند سوئد را دارد، من امروز با وزیر خارجه ظریف صحبت کردم."

"سوئد حکم اعدام را محکوم می کند و برای اطمینان از اجرا نشدن حکم جلالی تلاش می کند."

آقای جلالی زمانی که در زندان بود شهروندی سوئد را دریافت کرد.

او گفته است که به خاطر خودداری از درخواست ایران برای جاسوسی در اروپا مجازات می شود.

وکلای او گفته اند که پیش از تایید حکم اعدام در دیوان عالی ایران اجازه ارائه مستندات خود را نیافته بودند.

بیانیه عفو بین الملل

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل در بیانیه ای نوشت که گزارش هایی دایر بر انتقال احمد رضا جلالی به سلول انفرادی در زندان اوین و اظهارات مقام های دادستانی دایر بر اجرای قریب الوقوع حکم اعدام او، دریافت کرده است.

دایانا الطهاوی مسئول امور خاورمیانه و شمال آفریقا در این سازمان نوشت که گزارش ها از دستور دفتر اجرای احکام برای انتقال احمد رضا جلالی به سلول انفرادی و اجرای حکم اعدام او در ظرف حداکثر یک هفته از روز ۲۴ نوامبر "وحشتناک است."

او افزود: "تکان دهنده است که علیرغم درخواست های مکرر کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل مکررا خواستار لغو حکم اعدام احمد رضا جلالی و آزادی او، مقام های ایرانی در عوض تصمیم به اجرای این بی عدالتی غیرقابل جبران گرفته اند. آنها باید فورا هرگونه برنامه ای برای اعدام احمد رضا جلالی را متوقف کنند و به تعرض تکان دهنده به حق حیات او پایان دهند."

"ما از اعضای جامعه بین المللی می خواهیم فورا، از جمله از طریق سفارتخانه های خود در تهران، مداخله کنند و پیش از آنکه دیر شود جان احمد رضا جلالی را نجات دهند."

مقام های ایرانی آقای جلالی را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته ای کرده اند و همسرش می گوید او با اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" روبرو بود.

گفته شد که دیوان عالی در جریان فرآیندی محرمانه حکم اعدام او را تایید کرده و به وکلا اجازه نداده است دفاعیات خود را عرضه کنند.

این پرونده باعث نگرانی اتحادیه اروپا شده که می گوید از نزدیک آن را دنبال می کند. کارشناسان سازمان ملل هم خواهان لغو فوری حکم اعدام شده اند.

منبع: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: