روحانی می‌گوید حل اختلافات ایران و آمریکا 'آسان است'

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نسبت به حل اختلافات با آمریکا ابراز خوشبینی کرده، اما آن را به رفتار دولت جدید مشروط کرده است. آقای روحانی گفته که "حل مساله آسان است"، مشروط به اینکه با روی کار آمدن جو بایدن، دولت آمریکا به احترام متقابل و اجرای تعهداتش پایبند باشد.

او این موضع را تنها یک روز پس از آن بیان کرده که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت "مسیر رفع تحریم و چند سال مذاکره"، به نتیجه نرسیده است.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، پیشتر گفته اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز آمریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند تا این نقطه آغازی برای مذاکرات بعدی باشد.

حسن روحانی امروز، چهارشنبه ۵ آذر، گفته امیدوار است دولت جو بایدن "در اولین‌ قدم‌ها" سیاست دونالد ترامپ درباره ایران را با صراحت محکوم و خسارت‌های آن را جبران کند.

در عین محمدباقر قالیباف در جلسه همین روز مجلس ایران درباره خوشبینی نسبت به لغو تحریم‌ها هشدار داده و گفته: "نشستن و دست روی دست گذاشتن تا زمان لغو خوشبینانه تحریم‌ها راهکار کارگشایی نیست."

روحانی و قالیباف

قالیباف هم در جلسه روز گذشته با رهبر در کنار روحانی حاضر بود

آقای روحانی در پایان جلسه هیات دولت ایران گفته سیاست ایران مبتنی بر تعهد، اقدام و احترام متقابل و کاهش تنش در برابر کاهش تنش است.

او گفت: "اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد حل مساله بسیار آسان است. اگر تصمیم بگیریم می‌توانیم به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردیم. هم ما و هم آمریکا."

اشاره او به تاریخ آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

آقای ترامپ آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد و سیاست "فشار حداکثری" را در پیش گرفت.

جو بایدن پیش از این گفته "توهمی" نسبت به حکومت ایران ندارد، اما سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ را هم شکست خورده می‌داند.

یکی از افرادی که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرده در کابینه‌اش از آنها استفاده می‌کند جان کری، وزیر خارجه پیشین است که توافق هسته‌ای با ایران در دوران کار او به دست آمد.

آقای کری در سال‌های اخیر و پس از ترک وزارت خارجه چند بار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دیدار کرده است.

منبع: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: