ظریف: اگر آمریکا و اروپا به برجام پایبند باشند، مصوبه مجلس اجرا نمی‌شود


محمدجواد ظریف، ، می‌گوید اگر مصوبه هسته‌ای مجلس "همه مراحل قانونی" را طی کند دولت موظف به اجرای آن است، اما پایبندی آمریکا و اروپا به تعهداتشان در توافق هسته‌ای می‌تواند مانع از اجرایی شدن آن شود.

آقای ظریف، که به طور ویدئویی در نشست "گفتگوهای مدیترانه رم" حضور داشت، گفت دولت ایران از مصوبه مجلس راضی نیست، اما در صورت نهایی شدن آن باید اجرایش کند.

او با تاکید بر موضع دولت ایران برای مذاکره‌ناپذیر بودن توافق هسته‌ای و ضرورت اجرای تعهدات آمریکا، گفت دولت جو بایدن باید حسن نیت خود را نشان دهد.

وزیر خارجه ایران همچنین از آمادگی ایران برای تبادل گسترده زندانیان خبر داد.

در حالی که ۴۸ روز به آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن مانده، مجلس ایران قانونی تصویب کرده که دولت اجرای محدودیت‌های برجام را کاهش دهد و همچنین اگر تا دو ماه دیگر تحریم‌ها رفع نشد اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

مقام‌های دولت حسن روحانی این مصوبه را "ناپخته" خوانده‌اند. آقای روحانی پیش از این به "تعامل سازنده" با جو بایدن ابراز امیدواری کرده است.

محمدجواد ظریف در گفتگو با الی گرانمایه، از شورای روابط خارجی اروپا و پائولو مگری، از پژوهشکده مطالعات روابط خارجی ایتالیا موضع دولت ایران را درباره برجام و مسائل منطقه تشریح کرد.

آقای ظریف درباره مصوبه اخیر مجلس گفت دولت حامی این مصوبه نبوده و انتقادش را بیان کرده، اما اگر این مصوبه همه مراحل قانونی را طی کند تبدیل به قانون جاری می‌شود و "مثل هر دموکراسی دیگر" دولت موظف به اجرای آن است.

وزیر خارجه ایران در حالی چنین موضعی گرفته که شورای نگهبان قانون اساسی مصوبه مجلس را تایید کرده و محمدباقر قالیباف هم آن را برای اجرا به حسن روحانی ابلاغ کرده است.

مشخص نیست که چه مرحله قانونی دیگری باقی مانده که آقای ظریف قانون شدن مصوبه مجلس را به آن منوط کرده است.

پیش از این رهبر ایران در مواردی در امور مجلس مداخله کرده است. تصویب توافق هسته‌ای در مجلس ایران هم به طور غیرمنتظره و سریع و پس از حضور علی اصغر حجازی، از اعضای دفتر آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس صورت گرفت.

محمدجواد ظریف گفت مصوبه مجلس ایران برگشت‌ناپذیر نیست و به محض اینکه آمریکا و اروپا تعهداتشان در برجام را اجرایی کنند "نه تنها ما این قانون را اجرا نمی‌کنیم، بلکه به اجرای تعهدات قبلی برجام برای محدودیت‌های هسته‌ای برمی‌گردیم."

آقای ظریف گفت ایران هنوز منتظر آن است که قدرت‌های اروپایی سوءقصد به محسن فخری‌زاده را به عنوان یک "اقدام تروریستی" محکوم کنند.

او درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت این توافق هسته‌ای مانند هر توافق بین‌المللی دیگر "در چرخان نیست که بیرون بروی و بعد هم با وجود همه ضررهایی که زدی از همان در برگردی".

آقای ظریف گفت اگر آمریکا به عنوان عضو شورای امنیت، و نه عضو برجام، آن را اجرا کند، ایران به اجرای کامل محدودیت‌های برجام بازمی‌گردد و بعد طرف‌های توافق می‌توانند درباره شرایط بازگشت آمریکا رایزنی کنند.

وزیر خارجه ایران گفت آمریکا در مقامی نیست که برای ایران پیش‌شرط بگذارد.

 

 

منبع: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: