رئیس دفتر روحانی: مصوبه مجلس مانع رفع تحریم می‌شود

محمود واعظی، رئیس‌دفتر حسن روحانی، محافظه‌کاران حاکم بر مجلس ایران را متهم کرده که برای پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ در مسیر دولت "سنگ‌اندازی می‌کنند" و قانونی تصویب کرده‌اند که "مانع رفع تحریم می‌شود".

آقای واعظی به ایلنا گفته: "عجیب این است که در مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بندهایی گذاشته‌اند که معلوم است مانع رفع تحریم می‌شود اما اسمش را رفع تحریم‌ها گذاشته‌اند."

مجلس ایران قانونی را با عنوان "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران" تصویب کرده و با تایید سریع در شورای نگهبان آن را در کمتر از سه روز برای اجرا به دولت ابلاغ کرده است.

مطابق این قانون دولت ایران باید برخی از محدودیت‌های برجام را نقض کند و اگر تا دو ماه تحریم‌های آمریکا رفع نشد باید اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را هم متوقف کند.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و یکی از نزدیکترین چهره‌های سیاسی به او، گفته است: "همین تفکری که اکثریت را در مجلس دارند هشت سال خودشان سرکار بودند نه تنها نتوانستند مشکل هسته‌ای را حل کنند، بلکه قطعنامه‌هایی را چه در شورای امنیت سازمان ملل و چه در شورای حکام علیه کشور گرفتند."

اشاره آقای واعظی به دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و هدایت مذاکرات هسته‌ای از طرف سعید جلیلی است.

در این دوره شعار "انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است" به محور تبلیغات حکومتی تبدیل شد و همزمان تحریم‌های شدیدی در سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران وضع شد.

محمود واعظی با انتقاد از اکثریت مجلس ایران گفته: "می‌خواهند که این دولت نتواند برای مردم گشایشی به وجود بیاورد برای همین به طور دائم حمله می‌کنند تا در انتخابات ۱۴۰۰ خودشان پیروز شوند."

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس که قانون توقف اجرای پروتکل الحاقی را به حسن روحانی ابلاغ کرده، در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ رقیب آقای روحانی بود و برخی از تندترین حملات را به او کرد.

 

 

منبع: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: