فخری‌زاده برای ساخت پنج بمب اتمی تقاضای بودجه کرده بود

روزنامه اسرائیلی یدیعوت اخرونوت با انتشار مدارک محرمانه‌ای، قصد محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران را که به تازگی در نزدیکی تهران کشته شد، برای ساخت پنج بمب اتمی فاش کرد. رونن برگمن گزارشگر این روزنامه، در گزارشی به اسنادی پرداخته که سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به دست آورده‌اند.

به نوشته این روزنامه، این مدارک به روشنی نقش فخری‌زاده در سوق دادن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به سوی ساخت بمب اتمی را نشان می‌دهد.


به عنوان نمونه، گزارشگر یدیعوت اخرونوت درباره صدای ضبط شده فخری‌زاده در یک نوار کاست که او در آن برای ساخت پنج بمب اتمی تقاضای بودجه می‌کند، می‌نویسد که در سال ۲۰۰۸، ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در یک گفت‌وگوی شخصی با جورج بوش رییس جمهوری وقت آمریکا این صدای ضبط شده را برای بوش پخش می‌کند.

 

در این نوار ضبط شده، فخری‌زاده از ساخت پنج بمب اتمی سخن گفته و تاکید کرده که سپاه پاسداران باید بودجه کافی به او بدهد.

گزارش یدیعوت اخرونوت اشاره می‌کند یکی از دوستان نزدیک فخری‌زاده به نام نصیری نوار کاست ضبط شده او را به موساد رسانده است و بعدا به دستور فخری‌زاده اعدام ‌شد.

در بخش دیگری از گزارش این روزنامه اسرائیلی، دستخط فخری‌زاده منتشر شده که زیر یک گزارش درباره کار گذاشتن کلاهک هسته‌ای روی موشک را امضا کرده و نوشته است که «رسیدگی خواهد شد».

همچنین در این گزارش، نقشه‌هایی افشا شده که مکان‌هایی را برای انفجارهای آزمایشی در رابطه با بمب هسته‌ای در ایران نشان می‌دهد. این نقشه‌ها جزو مدارکی است که سال ۲۰۱۸ از تهران به اسرائیل آورده شد.

در این گزارش همچنین آمده که اولین بار فخری‌زاده را یوسی کوهن کشف کرد که اکنون رییس موساد است، به همین دلیل برخی از نقش او در کشتن فخری‌زاده سخن می‌گویند.

منبع: 
ایران انترنشنال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: