راه مقابله با دیپلماسی آدم ربایی و گروگانگیری حکومت ایران قاطعیت دولت‌های غربی است

محافل سیاسی-خبری کشورهای اروپایی بیش از پیش از نظامی تر شدن قدرت در ایران، از تشدید یاغی‌گری، آدم ربایی و اعدام ها و محاکمه های خودسرانه دولت ایران ابراز نگرانی می‌کنند و در عین حال نوعی استیصال را نیز در قبال این اعمال ابراز می‌دارند. این نگرانی و استیصال چقدر جدی است؟ در قبال این اعمال چه می‌توان کرد ؟ در پاسخ به این پرسش ها و پرسش های دیگر، عبدالکریم لاهیجی، رئیس افتخاری فدراسیون بین‌المللی جوامع دفاع از حقوق بشر، از جمله گفته است :

 

مسلم است که این نگرانی ها جدی است. تا آنجا که ما می دانیم بیش از پنجاه تن از اتباع خارجی یا ایرانیان دارای تابعیت دوگانه به همین شیوه در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران گروگان گرفته شده‌اند و گذشته نشان داده که حکومت ایران آنان را، حتی اگر به جاسوسی متهم شده باشند، با زندانیان خود در خارج که مرتکب اعمال تروریستی شده‌اند معاوضه یا در قبال آزادی آنان پول دریافت می‌کند.

عبدالکریم لاهیجی در جای دیگری از سخنانش افزوده است که در به کارگیری این رویه همۀ جناح‌های حکومت اسلامی با یکدیگر هم صدا هستند و کشمکش‌های درونی آنها بر سر قدرت شامل این موضوع نمی شود. بالعکس می بینیم که وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، محمدجواد ظریف، که از قرار جزو جناح موسوم به "میانه روهای" جمهوری اسلامی است خود مجری اصلی این گونه مبادلات میان گروگان های خارجی در ایران و ایرانیان وابسته به حکومت اسلامی است که در خارج مرتکب اقدام‌ها و اعمال تروریستی شده اند.

عبدالکریم لاهیجی سپس افزوده است که راه مواجهه با این رویه و اعمال حکومت اسلامی ایران از سوی کشورهای غربی که خود را متولی حقوق بشر می‌دانند قاطعیت است و بس.

منبع: 
رادیو فرانسه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: