۱۰ سالگی بهار عربی؛ عصبانیت تونسی‌ها در سالگرد مرگ دستفروشی که خود را آتش زد

قیس سعید، رئیس‌جمهوری تونس گفته است به خاطر "پاره‌ای از تعهدات ضروری" قادر نخواهد بود در مراسم بزرگداشتی که قرار است در شهر سیدی بوزید، زادگاه بهار عربی، برگزار شود شرکت کند

این کار با واکنش خشمگینانه مردم تونس مواجه شده است.

این خبر شب گذشته ۱۶ دسامبر اعلام شد، یک روز پیش آن که تونسی‌ها می‌خواستند مراسم دهمین سالگرد مرگ محمد بوعزیزی، دستفروش، را در این شهر برگزار کند. او در سال ۲۰۱۱ خود را در اعتراض به آزار و سرکوب پلیس به آتش کشید و به جرقه اعتراضات بهار عربی تبدیل شد.

آقای سعید در عوض به مردم سیدی بوزید درود فرستاد و وعده "دیداری زودهنگام" را به آن‌ها داد.

طارق طیب محمد بوعزیزی، که هنگام مرگ ۲۷ سال سن داشت، در اعتراض به توقیف کالاهایی که دستفروشی می‌کرد و اهانت یک مامور شهرداری، خود را در مقابل ساختمان شهرداری به آتش کشید و در کشورش آغازگر انقلابی شد که به حکومت بیست و سه ساله زین العابدین بن علی پایان داد.

خودسوزی محمد بوعزیزی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰، آغاز کننده تظاهرات گسترده در تونس بود؛ تظاهراتی که نهایتا باعث شد در عرض چند هفته زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری تونس از قدرت کناره گیری کند.

وبسایت رادیوی دولتی "شمس اف‌ام" می‌گوید که اقدام رئیس‌جمهوری تونس، خشم و محکومیت مردم سیدی بوزید را در پی داشته است.

این وبسایت با اشاره به این که در این اطلاعیه از "تعهدات ضروری" صحبت شده بود می‌گوید "گزارشگر شمس اف‌ام گفت که محلی‌ها از این تصمیم رئیس‌جمهوری احساس ناراحتی می‌کنند، مخصوصا هنگامی که فعالیت‌ها و برنامه‌های ریاست‌جمهوری معمولا از پیش مشخص است".

وبسایت غیردولتی حقائق آنلاین نیز گفت که انتظار ورود او به شهر موضوع صحبت برخی از صفحه‌های فیسبوکی بود.

توضیح صدا،

آمال مثلوثی درمصاحبه ای با بی بی سی در مورد آلبوم جدیدش حرف می زند.

وبسایت غیردولتی "بیزنس نیوز" نیز این اطلاعیه را منتشر کرد و در ادامه گفت "مردم سیدی بوزید از سال ۲۰۱۱ به بعد طبق عادت مراسم سالگرد ۱۷ دسامبر را برگزار کرده‌اند... از آن زمان به بعد، رئیس‌جمهورهای مختلف به خاطر اهمیت نمادین این تاریخ از سیدی بوزید بازدید کرده‌اند، از جمله منصف مرزوقی، رئیس‌جمهوری سابق."

به گفته این وبسایت، باجی قائد سبسی، رئیس‌جمهوری سابق، نیز به این شهر سفر نکرده بود و به جایش در روز سالگرد پذیرای نمایندگان این استان در مجلس شده بود.

این وبسایت می‌گوید آقای سعید سال گذشته و تنها چند هفته بعد از پیروزی در انتخابات به مناسبت سالگرد این واقعه به سیدی بوزید رفته بود و از قول او نقل می‌کند که "جان شهدا و ایثار تونسی‌ها بیهوده نخواهد بود... مسئولیتی که من سپرده شده است تا وقتی که قلبم در سینه‌ام بتپد بر شانه‌هایم خواهد بود."

در این میان، تلویزیون غیردولتی نسمه گزارش کرد که آقای مرزوقی صبح روز ۱۷ دسامبر برای ادای احترام به بوعزیزی بر سر مزارش حاضر شد.

خودسوزی بوعزیزی جرقه قیامی سراسری را زد که موجش تمام منطقه را درنوردید.

منبع: 
Bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: