بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز ربوده شده به دست بوکوحرام آزاد شدند

مقام‌‎ها در نیجریه می‌گویند بیش از ۳۰۰ نفر از دانش آموزانی که گروه افراطی‌گرای بوکوحرام ربوده بود آزاد شده اند هر چند هنوز معلوم نیست که آیا تعدادی همچنان در اسارت این گروه باقی مانده‌اند یا خیر. بوکو حرام، گروه تندرو اسلام‌گرا، که در شمال نیجریه فعال است هفته گذشته این دانش‌آموزان را ربوده بود.

سخنگوی فرماندار ایالت کتسینا روز پنجشنبه، ۱۷ دسامبر، گفت تعداد دانش‌آموزان رها شده ۳۴۴ نفر است و وضعیت جسمی همه آنها خوب است.

با این حال، برخی گزارش‌های دیگر نسبت به این که هنوز تعدادی از دانش‌آموزان در دست بوکوحرام مانده باشند ابراز نگرانی کرده‌اند.

شبه نظامیان بوکوحرام، جمعه گذشته به یک مدرسه در کتسینا که ۸۰۰ دانش آموز داشت یورش بردند.

خبر مرتبط

کمی بعد ابوبکر شکائو رهبر بوکوحرام در یک پیام صوتی چهار دقیقه‌ای گفت از آنجایی که آموزش به سبک غربی خلاف اصول اسلامی است، بوکو حرام به مدرسه شبانه روزی (در شهر کانکارا) حمله کرده است.

ابوبکر شکائو گفت: "آنچه در کتسینا اتفاق افتاد، برای ترویج اسلام و دلسرد کردن اقدامات غیراسلامی انجام شد، زیرا آموزش غربی نوع تعلیمی نیست که خداوند و پیامبر گرامی او مجاز بدانند."

بوکوحرام سپس ویدیویی منتشر کرد که در ان تعدادی از پسران دانش‌آموز دیده می‌شدند.

عبدل لبران، سخنگوی فرمانداری کتسینا، روز پنجشنبه، ۱۷ دسامبر، در بیانیه‌ای گفت تمامی دانش‌آموزان رها شده به مرکز ایالت انتقال داده شده‌اند تا هر چه زودتر به والدین و خانواده خود ملحق شوند.

او گفته ویدیویی که بوکوحرام منتشر کرده بود واقعی بوده است هر چند پیغامی که از جانب رهبر این گروه، یعنی ابوبکر شکائو در آن گنجانده شده بود، خود او نبوده و یک بدل بوده است.

اظهارات ضد و نقیض مقام‌ها

روز پنجشنبه امینو بلو مصاری، فرماندار این ایالت در شمال نیجریه به خبرگزاری رویترز گفت: «ما اکثر پسرها را پیدا کردیم اما همه آنها نیستند» و همزمان یک منبع امنیتی این کشور هم به خبرگزاری فرانسه گفت بعضی از دانش‌آموزان هنوز در دست بوکو حرام اسیرند.

در اظهار نظری دیگر، عبدل لبران، سخنگوی فرماندار کتسینا گفته بود که هیچ کدام از دانش آموزان به دست بوکو حرام کشته نشده‌اند. این در حالی است که در ویدئو منتشر شده گفته می‌شود برخی از دانش‌آموزان در جریان حمله هوایی جنگنده‌های ارتش نیجریه کشته شده‌اند.

همزمان چگونگی رها شدن دانش‌آموزان هنوز معلوم نیست اما رهایی آنها از سوی یک مقام فرمانداری این ایالت به بی‌‎بی‌سی اعلام و تایید شده است.

Sandals sit in the dirt following an attack on a Nigerian school

منبع تصویر،REUTERS

مهاجمان عصر جمعه گذشته "مدرسه متوسطه علوم" با بیش از ۸۰۰ دانش آموز در ایالت کتسینا را هدف قرار دادند.

به گفته شاهدان عینی مهاجمان با موتورسیکلت وارد شدند و شروع به تیراندازی هوایی کردند که باعث فرار مردم شد.

مقام‌ها گفتند خدمه امنیتی در مدرسه موفق شدند بخشی از حمله را پیش از رسیدن نیروهای کمکی پلیس دفع کنند.

ارتش روز شنبه گفت محل اختفای مهاجمان را در یک جنگل شناسایی کرده و با آنها درگیر شده است.

حمله اخیر در ناحیه‌ای دور از پایگاه بوکو حرام رخ داده بود. بوکوحرام پیش از این بارها به مدارس نیجریه حمله کرده بود.

درباره بوکو حرام چه می‌دانیم؟

بوکو حرام در ویدئوهای تبلیغاتی اش بعضی دختران را نشان داده بود

منبع تصویر،AFP

توضیح تصویر،

بوکو حرام در ویدئوهای تبلیغاتی اش بعضی دختران را نشان داده بود

درباره بوکو حرام چه می‌دانیم؟

بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ در منطقه برونو نیجریه قدرت گرفته و هزاران نفر را طی حملات خود کشته‌اند.

بوکو حرام مروج روایتی از اسلام است که مسلمانان را از مشارکت در هرگونه فعالیت سیاسی یا اجتماعی الهام گرفته از غرب منع می‌کند.

این گروه برای ساقط کردن دولت و ایجاد حکومتی اسلامی می‌جنگد؛ گروهی که نه فقط در نیجریه بلکه در کشورهای همسایه آن، چاد، نیجر و کامرون، فعال است.

در طول این ۱۱ سال و در پی حملات شبه‌نظامیان بوکوحرام دستکم ۳۵ هزار نفر کشته، دو میلیون نفر آواره و بی‌خانمان و صدها نفر ربوده و ناپدید شده‌اند.

بوکوحرام در سال ۲۰۱۴ نیز بیش از ۲۷۰ دانش آموز دختر را از مدرسه‌ای در شمال شرقی نیجریه در شهر چیبوک ربودند؛ این حادثه جلب توجه زیادی کرد.

منطقه تحت کنترل این گروه در سال‌های اخیر کوچکتر شده است. پیشتر گزارش‌هایی از انشعاب در این گروه نیز منتشر شده بود.

با این حال پیکارجویان اسلام‌گرا همچنان در منطقه فعال هستند و تلاش های ارتش برای پایان دادن به شورش‌گری را ناکام گذاشته‌اند.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: