اعدام یک جوان زندانی بیمار در شرایط وخیم بعد از خودکشی در زندان مرکزی اردبیل

اعدام یک جوان زندانی بیمار در شرایط وخیم بعد از خودکشی در زندان مرکزی اردبیل
بر اساس اخبار رسیده، حکم اعدام یک جوان زندانی بیمار در شرایط وخیم بعد از خودکشی در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمده است.

بر اساس اخبار رسیده، حکم اعدام یک جوان زندانی بیمارر شرایط وخیم بعد از خودکشی در زندان مرکزی اردبیل به اجرا درآمده است. رئیس زندان به خانواده این جوان گفت: «اگر حکم را اجرا نکنیم، نمی توانیم زندانیان را کنترل کنیم»!

به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، روز یکشنبه هفتم دیماه ۹۹، یک زندانی به نام هادی حسینی میرک، ۲۶ ساله علیرغم ابتلا به بیماری ویلسون و بیماری روانی به اتهام قتل در زندان مرکزی اردبیل اعدام شد.

هادی حسینی میرک ۴ روز پیش از اجرای حکم اعدام، اقدام به خودزنی کرده و در بیمارستان ۳۰۰ بخیه خورده بود. پزشک معالج برای او دو هفته استراحت نوشته بود. اما یک روز پس از مرخصی از بیمارستان حکم اعدام او به دستور رئیس زندان اجرا شد.

هادی حسینی میرک در یک درگیری ناخواسته‌ی منجر به قتل شرکت داشت و در سال ۱۳۹۷ بازداشت شد. خانواده این زندانی در تلاش برای گرفتن رضایت از شاکی پرونده بودند اما با مخالفت رئیس زندان مواجه شدند.

به گفته یک منبع مطلع، رئیس زندان به خانواده این زندانی که در پی گرفتن رضایت از شاکی پرونده بودند، گفته بود:

«اگر حکم را اجرا نکنیم، نمی توانیم زندانیان را کنترل کنیم»!

هادی حسینی میرک،  متولد ۲۶ ساله، دانشجوی ترم آخر مهندسی اتومکانیک، کارشناس ایران خودرو و مدرس هنرستان ایران خودرو بود. وی از تاریخ خردادماه ۹۷ به اتهام قتل بازداشت و مدت دو سال زیر سایه سنگین حکم اعدام قرار داشت.

به گفته یک منبع مطلع، هادی حسینی میرک از سه سالگی به بیماری ویلسون مبتلا و بارها در بیمارستانهای تهران و تبریز و اردبیل تحت عمل جراحی قرار گرفته بود. وی مدت ۲۰ سال تحت درمان پزشکان اعصاب و روان بوده و به همین دلیل تحریک پذیر بود.

اسناد بیماری این زندانی اعدام شده بدست کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام رسیده و در اختیار هموطنان قرار می گیرد. 

توضیح: بیماری ویلسون یک بیماری ژنتیکی است (Wilson disease)  که کبد، کلیه، چشم، سیستم مغز و اعصاب، در موارد نادرتر مفاصل، استخوان، غدد و قلب بیمار را درگیر می کند. همانطور که پزشک در سند نوشته است بیماری ویلسون می تواند در بعضی بیماران در مراحل پیشرفته باعث اختلالات نرولوژیکی (مغز و اعصاب) و روانپزشکی بشود.

در روزهای گذشته سرعت اعدامها بدستور قضاییه ولایت فقیه بشکل چشمگیری بالا رفته است. در هفته گذشته دستکم ۱۵ نفر اعدام شده اند.

این درحالیست که بسیاری از اعدامها بصورت مخفیانه صورت میگیرد از جمله اعدام هادی حسینی که تا این لحظه در هیچ کدام از رسانه های حکومتی اعلام نشده است.

به این ترتیب بنابر مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام از ابتدای سال جاری ۱۳۹۹ تا کنون دستکم  ۲۰۹زندانی اعدام شده اند. این در حالیست که بسیاری اعدامهایی که در زندانهای قرون وسطایی حاکمیت ولایت فقیه صورت میگیرد در هیچ‌کجا اعلام نمی شود بنابراین آمار حقیقی اعدامها بسا بیشتر از عدد اعلام شده است. 

 مطابق ماده شش میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید به موجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

ایران به نسبت جمعیت دارای بالاترین آمار اعدام شهروندان خود می‌باشد. براساس اخبار و آمار گردآوری و ثبت شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، اعدامها در بازه زمانی سپتامبر ۲۰۱۹ تا اکتبر ۲۰۲۰، دستکم ۳۰۸ نفر بوده است. در میان ۳۰۸ زندانی اعدام شده، ۸ زندانی سیاسی به چشم می‌خورد همچنین ۱۶ زن در این برهه زمانی به طنابهای دار سپرده شده‌اند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

منبع: 
کانون حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: