آمریکا ناوگروه نیمیتز را در نزدیکی خلیج فارس نگه می‌دارد

وزارت دفاع آمریکا، تصمیم گرفت که ناوگروه لیمیتز را در خاورمیانه نگه‌دارد. پنتاگون دلیل تغییر تصمیم را تهدیدهای ایران علیه مقام‌های آمریکایی از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور عنوان کرده است.

در اطلاعیه‌ای وزارت دفاع آمریکا از قول سرپرست وزارت دفاع آمریکا چنین آمده است: «به دلیل تهدیدهای رهبران ایران علیه رئیس جمهوری ترامپ و دیگر مقام‌های دولتی آمریکا، دستور دادم که ناو هواپیمابر نیمیتز ماموریت از پیش تعیین شده‌اش را نیمه‌کاره بگذارد.»

کریستفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در ادامه گفته است: «ناو هواپیمابر نیمیتز حالا همچنان در محدوده عملیاتی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا باقی می‌ماند.»

آقای میلر در پایان تاکید کرده است: «هیچکس نباید در تصمیم ایالات متحده آمریکا شک کند.»

پیشتر پنتاگون اعلام کرده بود که ماموریت ده ماهه این ناوگروه به پایان رسیده است و آب‌های نزدیک به خلیج فارس را ترک خواهد کرد.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده بود که فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از آن تصمیم آقای میلر غافلگیر شده بودند.

مقام‌های نظامی آمریکا می‌خواستند که با افزایش طول مدت ماموریت این ناوگروه، آماده مقابله با اقدام‌های احتمالی ایران باشند.

خبرگزاری‌های رویترز و اسوشیتد پرس، گزارش کرده بودند که دلیل تصمیم اولیه مبنی بر خروج ناوگروه این است که آمریکا نمی‌خواهد تنش در منطقه افزایش یابد.

با نزدیک شدن به سالگرد ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، توسط آمریکایی‌ها، بیم رویارویی دو کشور بیشتر شده بود. مقام‌های آمریکایی می‌گفتند که ایران در پی انتقام‌گیری از آن کشور است.

 

در یک ماه و نیم گذشته سه بمب‌افکن آمریکایی به خلیج فارس رفته و سپس به آمریکا بازگشتند؛ نمایشی از توان نظامی آمریکا.

 
منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: