سرهنگ بهزاد معزی خلبان دو پرواز تاریخی ، در پاریس در گذشت!

زنده یاد سرهنگ بهزاد معزی پس از بازگشت از آمریکا در ستاد کل نیروی هوایی ایران مشغول به کار شد. سرهنگ معزی بارها در همان روزگار برای خرید هواپیما به عنوان کارشناس مطلع به کشورهای اروپایی سفر می‌کرد. سلامت نفس و رشوه ناپذیری او در انجام معاملات زبانزد بود. با خرید هواپیماهای بوئینگ سوخت رسان ۷۰۷ او به عنوان فرمانده گردان و در ادامه به عنوان معلم خلبان به فعالیت پرداخت. وی خلبان هواپیمایی بود که در روز ۲۶ دی ۱۳۵۷ شاه با آن از ایران خارج شد.

 

سرهنگ خلبان بهزاد معزی (زاده ۱۳۱۶ در تهران، درگذشته در ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ در پاریس) یکی از خلبانان مشهور ایران است. او در زمان حکومت سلطنتی خلبان اختصاصی شاه بود. سرهنگ خلبان بهزاد معزی همچنین فرمانده گردان پرواز هواپیماهای سی - ۱۳۰ در پایگاه هفتم ترابری بود. او برای اتمام تحصیلات و آموزش‌های خود مدتی در آمریکا بود و پیش از سال ۱۳۵۲ به ایران بازگشت. سرهنگ بهزاد معزی پس از بازگشت از آمریکا در ستاد کل نیروی هوایی ایران مشغول به کار شد. سرهنگ معزی بارها در همان روزگار برای خرید هواپیما به عنوان کارشناس مطلع به کشورهای اروپایی سفر می‌کرد. سلامت نفس و رشوه ناپذیری او در انجام معاملات زبانزد بود. با خرید هواپیماهای بوئینگ سوخت رسان ۷۰۷ او به عنوان فرمانده گردان و در ادامه به عنوان معلم خلبان به فعالیت پرداخت. وی خلبان هواپیمایی بود که در روز ۲۶ دی ۱۳۵۷ شاه با آن از ایران خارج شد.

سرهنگ بهزاد معزی، پس از انقلاب در زمره‌ی یکی از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران درآمد. او در سال ۱۳۶۰، طی عملیاتی که مجاهدین خلق آن را طراحی کرده‌بودند، مسعود رجوی (رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران) و ابوالحسن بنی صدر (نخستین رئیس جمهوری اسلامی) را با هواپیما از ایران خارج کرد. سرهنگ خلبان بهزاد معزی پس از آن به شورای ملی مقاومت ایران پیوست و تا پایان عمر با مجاهدین خلق بود. سرهنگ خلبان بهزاد معزی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹ درسن ۸۳ سالگی بر اثر سرطان خون در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

تسلیت به بستگان خاندان معزی به‌ویژه سارا و امیر در پاریس

به گزارش سایت سازمان مجاهدین خلق ایران :" قهرمانیهای سرهنگ معزی در کتاب پرواز بزرگ، ماجرای پرواز رهبر مقاومت در مرداد ۱۳۶۰ از پایگاه یکم نیروی هوایی در تهران نوشته شده است.
پرواز در خاطره‌ها، کتاب خاطرات سرهنگ معزی، توسط مجاهد صدیق حمید اسدیان در سال ۱۳۸۵ تدوین و منتشر شد. سرهنگ معزی پرواز از تهران به پاریس را پرواز پروازهای خود توصیف کرده است.
سرهنگ خلبان بهزاد معزی متولد ۱۳۱۶فرزند سپهبد محمود معزی فارغ‌التحصیل از دانشکده افسری در فرانسه از نوادگان عباس میرزا سردار جنگهای ایران و روس و ولیعهد فتحعلی‌شاه قاجار است.
سرهنگ معزی به‌خاطر کارآیی و تسلط فوق‌العاده در پرواز در نیروی هوایی، به‌عنوان خلبان پروازهای ویژه شاه انتخاب شد و او بود که نهایتاً شاه را به مصر و بعد به مراکش برد.
سرهنگ معزی هواپیمای اختصاصی از اموال مردم ایران را که شاه به نام شخص خودش ثبت کرده بود به ایران برگرداند و مورد تجلیل افکار عمومی قرار گرفت. او به مجاهدین پیوست و خلبان پرواز رهبر مقاومت به پاریس بود.
وزارت اطلاعات آخوندها، نیروی قدس، اطلاعات سپاه و وزارت‌خارجه رژیم در دهه‌های گذشته از هیچ توطئه و ترفندی برای کشاندن سرهنگ معزی به ایران و یا ترور او در خارج خودداری نکردند. کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورا با تکیه به انضباط فوق‌العاده سرهنگ و زندگی ساده مجاهدی او در کنار برادران مجاهدش در اور سورآواز، نقشه‌های دشمن ضدبشری را خنثی و توطئه‌ها را در هم کوبید."

 

 

منبع: 
ایرانگلوبال
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: