آنگلا مرکل از بستن حساب کاربری ترامپ در توییتر انتقاد کرد

آنگلا مرکل بستن حساب کاربری ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر را “مسئله‌ساز” دانسته، زیرا به نظر او این امر با حق بنیادین آزادی عقیده و بیان ناهمساز است. توییتر حساب کاربری ترامپ را از بیم “خطر تشویق به خشونت” بسته است.
 

آنگلا مرکل بستن حساب کاربری ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر را “مسئله‌ساز” دانسته، زیرا به نظر او این امر با حق بنیادین آزادی عقیده و بیان ناهمساز است. توییتر حساب کاربری ترامپ را از بیم “خطر تشویق به خشونت” بسته است.

    
Symbolfoto | Twitter Account von Donald Trump

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از بستن حساب کاربری دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر انتقاد کرده است.

به گفته شتفن زایبرت، سخنگوی دولت فدرال، شبکه‌ها و پلتفرم‌های اجتماعی البته باید مراقب باشند که این رسانه‌ها در خدمت قهر و خشونت قرار نگیرند، اما در عین حال آزادی عقیده و بیان، به عنوان حقی بنیادین، دارای چنان اهمیتی است که تنها ممکن است به موجب قانون و نه به دلخواه افراد و شرکت‌ها محدود شود.

خانم مرکل مسدود شدن حساب توییتری ترامپ را، آن هم برای همیشه، نادرست می‌داند. به گفته زایبرت: «درست این است که دولت و قانون برای این امر چارچوبی مشروع ایجاد کنند».

زایبرت به رسانه‌های مجازی حق داد که نسبت به “پخش نفرت، دروغ‌پراکنی و خشونت‌ستایی” نگران باشند.

بنیاد توییتر، در واکنش به یورش هواداران ترامپ به کاخ سفید، حساب کاربری رئیس جمهور را از بیم “خطر تشویق به خشونت” بست و بدین ترتیب او را از مهمترین ابزار بیانی و ارتباطی که در اختیار داشت، محروم کرد.

توییتر به دنبال فیس‌بوک و اینستاگرام، از جمعه هشتم ژانویه، حساب کاربری ترامپ را لغو کرد. این درحالیست که ترامپ تقریبا هر روز از این شبکه اجتماعی چندین پیام می‌فرستاد.

توییتر برای همیشه حساب دونالد ترامپ را بست

نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثریت بزرگ شهروندان با بسته شدن حساب توییتری ترامپ موافق هستند. بنا به یک گزارش در آلمان تنها ۱۵ درصد از افراد با بسته شدن حساب کاربری ترامپ توسط توییتر مخالفت کرده‌اند.

مانند سایر کشورها، در آلمان نیروها و احزاب دست‌راستی، مانند الترناتیو برای آلمان، بسته شدن حساب ترامپ از سوی توییتر را به شدت محکوم کردند.

ترامپ شامگاه جمعه توییتر را متهم کرد که دست در دست حزب دموکرات آمریکا “در توطئه ای برای خفه کردن صدای او و هوادارانش” شرکت دارد.

نقش “غول‌های دنیای مجازی”

در فرانسه برونو لومر، وزیر اقتصاد، از این که توییتر، “خودسرانه و بدون توجیه قانونی” حساب کاربری ترامپ را بسته است، انتقاد کرد.

او در عین انتقاد از “دروغ‌های آقای ترامپ” که به “یورش به کاپیتول منجر شد”، مقابله با تبلیغات دروغین را وظیفه دولت و دادگستری دانست و نه “غول‌های دیجیتال”.

الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس کرملین، نیز بسته شدن حساب توییتری ترامپ را “سانسور” دانست.

او گفت: «این عمل اکنون به الگویی برای دشمنان آزادی بیان، از جمله در روسیه، تبدیل می‌شود».

DW

 
منبع: 
تریبون ایران
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: