گسترش خاموشی‌ها به مناطق وسیعی از مشهد و تبریز: قطع برق دو هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی در تهران


درحالی که شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه قطع برق علاوه بر پایتخت، به مناطق مختلف کشور و کلانشهرها گسترش یافت و بخش‌های گسترده‌ای از مشهد و تبریز را در خاموشی فروبرد، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران با اعلام قطع ناگهانی بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی، گفت که استخراج رمز ارز و بیت کوین دلیل قطع برق است.

 

درحالی که شامگاه سه‌شنبه و بامداد چهارشنبه قطع برق علاوه بر پایتخت، به مناطق مختلف کشور و کلانشهرها گسترش یافت و بخش‌های گسترده‌ای از مشهد و تبریز را در خاموشی فروبرد، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی  تهران با اعلام قطع ناگهانی بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی، گفت که استخراج رمز ارز و بیت کوین دلیل قطع برق است.

درپی قطع چند ساعته و بدون اعلام قبلی برق در مناطق وسیعی از مشهد در شامگاه سه‌شنبه، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد اعلام کرد که با آغاز مدیریت بار توزیع برق با دستور کشوری از صبح‌ سه‌شنبه،  قطع برق مناطق مختلف غیرقابل پیش‌بینی است

 علیرضا کاشی، سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد، تاکید کرد که مدیریت بار توزیع برق اقدامی ناگزیر است و چاره‌ای جز آن نداریم، اگر این قطعی‌های مقطعی صورت نگیرد با قطعی برق به نحو گسترده مواجه خواهیم شد.

او گفت که هم‌اکنون مدیریت بار با تصمیم گیری تهران و براساس میزان مصرف هر منطقه اتفاق می‌افتد و قطعی برق مناطق مختلف غیرقابل پیش‌بینی است.

 سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق مشهد همچنین گفت که «بابت این قطعی برق شرمنده مردم هستیم» اما تقاضا داریم تا حد امکان در مصرف برق صرفه جویی کنند.

به گفته کاشی تا دوشنبه شب قطع برق برای مدیریت بار صرفا مربوط به معابر و خیابان‌ها در مناطق مختلف کشور بود اما از صبح سه‌شنبه به برق خانگی و منطقه‌ای نیز گسترش یافته است.

همزمان مناطق گسترده‌ای در شهر تبریز نیز عصر و شامگاه سه‌شنبه با قطع ناگهانی و اعلام نشده برق برای چند ساعت در خاموشی فرورفت.

افشین روشن‌میلانی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان شرقی، گفت که تولید برق کاهش یافته و «به ناچار در سطح کشور، به میزان مشخص شده برای هر منطقه، سهیمه خاموشی داده شده است».

او دلیل کاهش تولید برق را «افزایش مصرف گاز» عنوان کرد و اضافه کرد که گاز نیروگاه‌های کشور قطع شده و نیروگاه‌ها به سمت مصرف سوخت مایع رفته‌اند و نیروگاه تبریز هم درحال حاضر سوخت مایع مصرف می‌کند اما برخی از نیروگاه‌های کشور نیز سوخت مایع ذخیره خود را تمام کرده‌اند.

مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران: استخراج رمز ارز دلیل قطع برق است

همزمان صادق پرنیان، مدیرعامل شهرک‌های صنعتی تهران، با انتقاد شدید از قطع ناگهانی برق، خبر داد که برق ۲ هزار و ۳۱۳ واحد صنعتی بدون اطلاع قبلی طی روز سه‌شنبه بیست و سوم ددی ماه در شهرک‌های صنعتی تهران قطع شده است.

صادق پرنیان دلیل قطع برق را استخراج بیت کوین عنوان کرد و گفت: «کم کردن دغدغه تولیدکنندگان و حفظ اشتغال مهم‌تر از استخراج رمز ارز در شهرک‌هاست.»

او تاکید کرد که قطع بدون اطلاع برق در شهرک‌های صنعتی، به خطوط تولیدی آسیب وارد کرده و محصولات و مواد اولیه از بین رفته است.

پرنیان افزود درحالی که تولیدکنندگان‌ و صنعتگران از بی‌برنامگی صنعت برق نارضایتی شدید دارند، مقام‌های مسئول در خصوص قطعی برق بدون برنامه پاسخگو نیستند.

قطع برق تعدادی از وزارتخانه‌ها و ادارات در تهران

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز شامگاه سه‌شنبه با اشاره به تشکیل تیم مشترک این شرکت و شرکت گاز برای پایش مصرف اعلام کرد که « برق تعدادی از وزارتخانه‌های پر مصرف قطع شده است.»

حسن صبوری مشترکان اداری را از جمله مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مصرف کنندگان انرژی در این کلان شهر معرفی کرد و افزود که برق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان آب به علت مصرف بیش از حد مجاز، قطع شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که تیم ارزیابی مشترک با شرکت گاز استان تهران، رصد و پایش چگونگی مدیریت مصرف انرژی در همه  اداره‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی شهر تهران را بر عهده دارد.

او اضافه کرد نیروهای ارزیاب مشترک دو سازمان در حوزه تامین برق و گاز پایتخت، روزانه وضعیت عملکرد حدود یک هزار مشترک اداری پایتخت در حوزه مدیریت مصرف انرژی به شکل دقیق و حضوری، بررسی خواهند کرد و گزارش آن را به صورت کارشناسی شده به استانداری تهران ارائه خواهند کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در سخنان خود با اشاره به برنامه‌ریزی‌های برای کنترل کاهش مصرف برق و برنامه‌ریزی‌های انجام شده به طور ضمنی به به تداوم خاموشی‌ها طی زمستان اشاره کرد. او گفت که تیم‌های مشترک تشکیل شده با توجه به افزایش قابل ملاحظه مصرف گاز در سراسر کشور در «زمستان سال‌جاری» و باهدف جلوگیری از ایجاد وقفه در فرایند تامین برق و گاز مصرفی و توزیع عادلانه انرژی تشکیل شده است.

منبع: 
ایران اینترنشنال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: