جنگ نیابتی بین عربستان و ایران پایان خواهد یافت

زیراکه رفتن ترامپ، فرصت مناسبی پیش خواهد آورد و به احتمال زیاد منجر به افزایش تخلفات نظامی ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج می شود و ریاض نیز دیگر به مانند سابق، شجاعت و قدرت کافی برای پاسخگوئی به مانورهای نظامی رژیم مذهبی ایران را نخواهد داشت...
 
دانستن احتمالات جنگ بین عربستان و ایران بسیار آسان تر از پیش بینی پیروزی هریک از طرفین در آن خواهد بود. بنابراین، نتیجه اولین تقابل نظامی بین دو کشور به شکلی که این رویارویی به دست خواهد آورد، بستگی خواهد داشت.
در حال حاضر دو كشور در سوریه و یمن مشغول جنگ نیابتی علیه یكدیگر بوده، و به نظر می رسد هر دو مطمئن هستند كه جنگ مستقیم در شرایط کنونی به نفع هیچکدام از آنها نیست.
 
 با این وجود، احتمالات افزایش جنگ های نیابتی بین دو کشور به یک جنگ مستقیم همیشه وجود داشته است و این احتمالات پس از خروج واشنگتن از توافقنامه هسته ای ایران و پایان کار دولت دونالد ترامپ افزایش خواهد یافت. 
زیراکه رفتن ترامپ، فرصت مناسبی پیش خواهد آورد و به احتمال زیاد منجر به افزایش تخلفات نظامی ایران در منطقه خاورمیانه و خلیج می شود و ریاض نیز دیگر به مانند سابق، شجاعت  و قدرت کافی برای پاسخگوئی به مانورهای نظامی رژیم مذهبی ایران را نخواهد داشت.
هرچند عربستان سعودی برای مقابله با تهدیدات ایران و کوشش برای عدم دستیابی مُلایان شیعه به سلاح اتمی، چند میلیارد دلار به دولت دونالد ترامپ پرداخت کرد، اما در آخر کار و برخلاف انتظار رهبران سعودی، این هزینه کردن ها پایان چندان خوشایند و مثبتی در پی نداشت.!
 
از سوی دیگر، در زمینه سلاح ها و تجربه جنگ و از طریق ارزیابی توانایی های نظامی هر دو كشور، باید گفت که تعداد نیروها و امکانات نظامی در هر یك از آنها با دیگری کاملا متفاوت است. تعداد نیروهای مسلح در ایران بسیار زیاد است. زیرا در حدود٥٠٠٫٠٠٠ سرباز در هر یک از نیروهای مسلح متعارف (٣٠٠٫٠٠٠) و سپاه پاسداران (٢٥٠٫٠٠٠) تخمین زده شده است.
 تحریم های پی در پی و فشارهای سیاسی ایالات متحده علیه حکومت آخوندی ایران باعث شده است، که برخی تجهیزات نظامی، فناوری دفاعی و جنگنده های این کشور نسبت به سایر کشورهای منطقه ضعیف تر باشند و علیرغم تبلیغات بی ثمر رژیم، هیچ پیشرفت قابل توجهی نکرده است. اما با وجود چنین وضعیتی، بازهم با همین تجهیزات کهنه و فرسوده در نیروهای مسلح، رژیم دیکتاتوری ایران قادر خواهد بود در یک جنگ تمام عیار شرکت کند.
 
 رژیم ایران به دلیل عدم توانایی در مدرن سازی توانایی های نظامی خود، با ایجاد واحدهای دریایی حمله سریع خود، که شامل قایق های تندرو است، همزمان مشغول سرمایه گذاری در بخش های شبیه آن هم هست. 
همچنین فرماندهان نظامی در ایران بر تقویت موشک های بالستیک و ناوگان جنگی تمرکز کرده اند، تا توازن قدرت با همسایگان خود را متعادل کنند.
 
در جانب دیگر، ارتش عربستان علیرغم شمار کمتر سربازان (٢٥٠٫٠٠٠)از برخی جهات از ایران مجهزتر است و در حال پیشرفت در تکنولوژی موشکهای بالستیک و بخصوص رفع ضعف پدافند هوایی کشورش است. چرا که همین ضعف باعث گردیده است، که نیروهای حوثی تا عمق استراتژیک عربستان نفوذ کنند و تاسیسات نفتی آن کشور را مورد حملات راکتی خود قرار دهند.
 از نظر بودجه های نظامی، آنچه ایران برای نیروهای مسلح خود هزینه کرده در سال ٢٠١٦ حدود ١٢.٣ میلیارد دلار بوده است. در حالی که عربستان سعودی ٦٣.٧ میلیارد دلار در همان سال و ٦٩.٤ میلیارد دلار در سال گذشته هزینه کرده است.
 
 از نظر تبلیغات نظامی، تاکید بر داشتن سلاح های پیشرفته یک وجه است و اثربخشی و کارآیی آنها در جبهه های جنگ وجه متفاوت دیگری دارد. زیرا تجربه هریک از دو کشور، می تواند به قدرت بیشتر نظامی شان کمک کند. 
 
 هرچند دو کشور اخیراً تجربه جنگی دارند، اما هرکدام با روشها و سطوح کاملا مختلف نظامی و لجستیکی سروکار دارند. تجربه عربستان سعودی در جنگ یمن کمتر از آن است که ایران در جنگ با عراق در دهه هشتاد میلادی و بعد از حمله آمریکا و در سوریه به دست آورده است.
 بعد از جنگ کویت و اشغال آن کشور توسط حکومت صدام حسین، با ورود یک ستون از تانک های عراقی که در سال ١٩٩١ وارد الخفجی عربستان شدند، ضعف گسترده نیروهای سعودی و عدم تجربه آنها در دفاع از مرزهای آن کشور را بوضوح آشکار ساخت. 
 
همین ضعف برنامه های دفاعی عربستان در جنگ آن کشور و متحدانش در مقابل حوثی ها در یمن، اکنون نیز بسیار مشهود است.
 
 بنابراین باید گفت، هرچه جنگ عربستان و حوثی ها ادامه یابد، نیروهای سعودی نیز تجربیات نظامی بیشتری کسب می کنند و این جنگ نیابتی آنها با ایران در کشور یمن، به ریاض و ابوظبی اجازه می دهد، تا نیروهای هوایی و زمینی مشترک خود را آزمایش کنند و روی عملیات مشترک یکپارچه، هماهنگی و پیشرفت بیشتری صورت خواهد گرفت.
در پایان باید دید، دولت جو بایدن و سیاست کلی ایالات متحده امریکا در مورد دو کشور عربستان و ایران چگونه خواهد بود.!
 
بی شک نقش اسرائیل نیز در این میان پر رنگ تر و تاثیر گذار است. چراکه باورود اسرائیل به صحنه دوستی کشورهای عرب حاشیه خلیج، حساسیت های نظامی و اقتصادی زیادی را ایجاد خواهد کرد. و همین امر، به بزرگترین بهانه دیکتاتوری مُلایان شیعه در ایران برای برافروختن یک جنگ با همسایگانش تبدیل خواهد گشت و احتمالا جنگ نیابتی با عربستان سعودی و متحدانش پایان می پذیرد و احتمال قریب الوقوع بودن یک جنگ مستقیم وجود دارد.
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: