وحشت در بریتانیا؛ سخنگوی بن‌لادن در خیابان‌های لندن

در میانه موج جدید و گسترده کرونا و شیوع جهش جدید ویروس کرونا در بریتانیا، وحشت جدیدی به جان مردم این کشور افتاده است؛ چند روزی است که سخنگو و دستیار ارشد بن‌لادن آزادانه در خیابان‌های لندن قدم می‌زند.

بحث و جدال پیرامون آزادی عادل عبد‌الباری مصری، سخنگوی اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده زمانی اوج گرفت که تصویری از او در حال قدم زدن در خیابان‌های لندن به شبکه‌های اجتماعی راه یافت.

عادل عبدالباری ماه گذشته از زندانی در آمریکا آزاد شد و هفته گذشته به بریتانیا برگشت.

آزادی سخنگوی بن‌لادن پیش از موعد و به دلیل چاقی مفرط، مشکلات سلامتی و نگرانی از ابتلا به کرونا در زندان صورت گرفت.

 عبدالباری، در دهه ۹۰ میلادی از مصر به بریتانیا پناهنده شد و اکنون تابعیت انگلیس را دارد. او در همان زمان که پرونده پناهندگی خود در انگلیس را پیش می‌برد به سازمان القاعده پیوسته بود.

در جریان محاکمه عبدالباری در آمریکا مشخص شد که او در بمبگذاری سفارتخانه‌های آمریکا در نایروبی و دارالسلام در سال ۱۹۹۸ دست داشته است.

در جریان این بمبگذاری ۲۲۴ نفر کشته شدند.

عبدالباری جایگاهی بلندمرتبه نزد اسامه بن‌لادن داشت و به دلیل آنکه درس حقوق هم خوانده است، علاوه بر سخنگویی، مشاور سیاسی رهبر القاعده نیز بود.

روزنامه‌های بریتانیایی در مورد بازگشت این عنصر افراطی به بریتانیا نوشته‌اند که «سرویس اطلاعاتی انگلیس (MI5) و پلیس متروپولیتن لندن نسبت به بازگشت این تروریست به شهر خوشنود نیستند.»

در اکتبر سال جاری مقامات آمریکایی پس از گذراندن ۲۱ سال از مجازات ۲۵ سال زندان، با آزادی عبدالباری موافقت کردند.

منبع: 
بی بی سی فارسی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: