ملت کُرد و سرزمین کُردستان فراتر از لباس است

پس آیا رواست، که هویت و فرهنگ عظیم ملت کُرد را تنها به نوعی از لباس کُردی تقلیل دهیم؟!

مردم کُردستان در صحنه های گوناگون نشان دادەاند کە برخلاف بسیاری از همسایگان خود، تنها به مُردگان خود افتخار نمی کنند و بیش از هر چیزی برای سرزمین مادری، بزرگان و مشاهیری که هنوز در قید حیات هستند، احترام قائل هستند.

برخلاف برخیها که معتقد بودند " ما از هر ایرونی ایرونی تر هستیم"، بنده برخلاف آنها، معتقدم که ما کُردها ایرانی نیستیم، بلکه ایران و ایرانیت در سایه شرافت، شجاعت و انسانیت ملت کُرد زاده شده است. و گرنە وجود ذهنی و ذاتی مفهوم ایرانیت کماکان در هالەای از ابهامات تاریخی و ناشفاف باقی می بود. 

پس باید گفت، هزاران سال قبل از تاریخ شاهان اساطیری و پیشدادی و حاکمیت خرافی شاهان صفوی، مردم کُرد و دیگر ملیتها در یک جغرافیای پهناور که بعدها ایران نامیده شده است، در کنار هم حضور داشته اند. بنابراین، فرهنگ و تاریخ کُردها در طول این هزاران سال، نه تنها برای سرزمین کنونی ایران و خاورمیانه، بلکه بخشی از ذخایر بشریت بشمار می رود.

به گواه اساتید زبان فارسی، زبان و ادبیات کُردی به عنوان بخشی از تاریخ خودش، گنجینه ای است گرانبها از اشارات و الطافی که به خوبی فرهنگ این ملت بزرگ و شریف را به نمایش می گذارد. اگر روزی همین زبان فارسی به دلیل کثرت تغییرات و ورود کلمات عربی و مغولی رو به نابودی نهد، می شود با کمترین زحمت و از روی همین زبان و فرهنگ غنی کُردی، آنرا زنده و پایا نگه داشت.

اسناد تاریخی و نیز تاریخ نگاران با انصاف و به دور از تعصب، شهادت می دهند که کشور کنونی ایران رنگین کمال ملیتها و ادیان گوناگون است و با این وجه مینیاتوریش تبدیل به ایران شده و امید به ماندگاری آن وجود دارد. اما متاسفانه به دلیل حاکمیت فاسد و مرکزیت یک خُرده فرهنگ جعلی و ساخته و پرداخته صد سال اخیر، به توانمندی های ملی و فرهنگی سایر ملیتها و مذاهب ایران هر روز لطمه وارد می شود.

همه می دانند که، جامعه کنونی ایران، یک جامعه ای است که ملیتها و مذاهب مختلف علیرغم شیطنت و استبداد حاکمان قبرپرست شیعه، درآن به تعامل می پردازند و در رنج ها و گرفتاریهای تاریخی این مرز و بوم در مقاطع مختلف تاریخ در کنار هم بوده اند. بی شک، در همین راستا سرزمین پهناور کُردستان و ملت قهرمان کُرد از یک جایگاه فوق العاده مهم برخوردار و اصلا نقش بنیادین در این تنوع تاریخی ایران داشته و دارند.

پس آیا رواست، که هویت و فرهنگ عظیم ملت کُرد را تنها به نوعی از لباس کُردی تقلیل دهیم؟!

آیا با این سیاست هدفمند دیکتاتوری شیعه و ساده لوحی یا بهتر بگویم خیانت احزاب برساخته و جامعه مدنی در کُردستان، عمدا برای نابودی ملت کُرد تلاش نمی شود؟!
 
تقلیل دادن فرهنگ و تاریخ پر گوهر کُردها، 
حراج سالها مبارزه برای استقلال و آزادی سرزمین کُردستان، از یاد بردن خاطرات هزاران مبارز راستین و سانسور فکری و فیزیکی، خیانت آشکار به این ملت فهیم و آگاه نیست؟! 
چرا با حضور بزدلانه در سیمای آخوندهای شیاد و خوف ناشی از گفتمان غالب حاکمیت، باید در حدی اندک و هیچ قرار بگیرید، که حتی اسطوره های تاریخی خود را به نفع آنان تحریف کنید؟!
 آری، نتیجه چنین حماقت و سهل انگاری مشتی مدعی مدارک دانشگاهی که معلوم نیست از صندوقچه کدام عطار بیرون آمده اند، چیزی نخواهد بود، جز آنکه یک ملت بزرگ را کُرد چوپون بنامند.!
 
در موازات همین نادانی افراد و اعضای جامعه مدنی و نهادهای برساخته در داخل کُردستان، احزاب معامله گر و خائن به ملت کُرد هم با راه انداختن "سایت کولبر نیوز " و پرولتر و کارگر روز مزد خواندن کولبران مرزی، و دفاع از چنین امکان معیشت پست و حقیرانه ای، سبب گشتەاند که عده ای عقدەایی کینەتوز، ملت کُرد را کولبر بنامند.!
نه کاوه کُرد بوده و نه لباس آن دکتر قلابی هم نماد کاوه در مقابل ضحاک بوده است. این شخص روان پریش فقط برای نمایش و تبلیغ خود، مانند هر پدر سوخته دیگری که کُردها را مرزدار خوب این سرزمین می داند یا با چاپلوسی و رافضی گری می گوید، من هم کُرد هستم، تنها یک هدف و خواسته دولت آخوندی و شوونیسم ایرانی را عملی کرده است. حتی آن مجری طوطی صفت هم، قربانی یک سناریوی هدفمند شده و ظاهر و باطن او در حین پرسش به روشنی نمایانگر این واقعیت است.
جالب بدانیم که بعد از این توهین به لباس کُردی در سیمای آخوندها، برخی از کارمندان و تحلیلگران کُرد در رسانه های فارسی زبان خارج از کشور(تلویزیون ایران اینترنشنال و غیره...) با پوشیدن لباس کُردی، مثلا در مقابل سناریوی صداوسیمای رژیم قرار گرفتند و انگار کوشیدند بگویند، توهین فقط به لباس کُردی صورت گرفته و نه بیشتر و آنها آنرا بر نمی تابند.!! 
 
اما هرکسی اندک خردی داشته باشد، اول باید با عقیده قبرپرستان صفوی درافتد، که در کتاب های مزخرف خود در مورد ملت کُرد چه توهین های را نگاشته اند و بر اساس همین باورها و خرافات شیعه است که، که در گذشته شاهان مستبد و امروزه مشتی رافضی شوونیست می کوشند کُردها را چوپان بنامند.!!
 
می دانیم که سالها حاکمیت اشغالگران صفوی و خمینی در جنگ با مقاومت مردمی در کُردستان شکست خوردند. اما بعد از انقلاب ٥٧ و پس از رانده شدن احزاب عشایری به کُردستان عراق و مصالحه و معامله آنها با آخوندها و امضای تعهدنامه با پاسدار صحرارودی و از طریق وساطت حزب جلال طالبانی در مردادماه ١٣٧٥، در داخل کُردستان رژیم کوشید از راه معرفی عده ای مزدور و مهره خویش و تحت لوای جامعه مدنی در کُردستان، با راه انداختن کمپین دفاع از لباس کُردی، جشن انار در اورامانات، جشن پیرشالیار، رها سازی کبک در طبیعت کُردستان، شکستن قفس ها توسط شکارچیان، خاموش کردن آتش سوزی جنگل های کُردستان که سپاه پاسداران مستقیما آنرا آتش می زد و برای عوامل خود شغل درست می کرد، عده ای به صورت اتوماتیک بعنوان فعالین جامعه مدنی و یا فرهیختەگان کُرد ایرانی به مردم کُردستان معرفی شدند.!
شیادانی که اینچنین با سوء استفاده از حسن نیت مردم مناطق مختلف کُردستان، هرروز آنها را برای مقاصد پلید خود تشویق به رفتن مقابل دوربین ها کرده و در حاشیه اینچنین برنامه ها و توطئه های حاکمیت، مستقیما به ملت کُرد نیز توهین می شود. 
 
در ادامه چنین سناریویی باید نمایندگان مردم کُرد در طویله ولایت فقیه(مجلس شورای اسلامی) با نطق مثلا شدید اللحن خود، اهانت صداوسیمای آخوندی به مردم کُرد را محکوم کنند و در پایان هم رئیس مجلس بگوید کُردها یکی از قوم های بزرگ ایرانی هستند!!
البته این توهین ها موضوع یکی دو روز اخیر نیست و هر سال تکرار می شوند و هر بار یکی از ملیتها و مذاهب ایران بعنوان سوژه انتحاب می شوند. مطلب چند سال پیش بنده در همین راستا:
در پایان باید گفت، ملت کُرد شریف، با فرهنگ و فرهیخته است و فقط همین لباس زیبا و ظاهر افراد، نشان کُرد بودن نیست....!
 
  
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: