روسای جمهوری فرانسه و آمریکا: وعده همکاری درباره برنامه هسته‌ای ایران

در متنی که کاخ الیزه از رئوس صحبت‌های دو رئیس جمهوری منتشر کرده، آماده است که آنها درباره لزوم برقراری ثبات در خاورمیانه، به خصوص درباره برنامه هسته‌ای ایران و مسائل لبنان صحبت کردند.

در متنی که کاخ سفید از خلاصه این گفت‌وگو منتشر کرده نامی از این دو کشور نیامده و صرفا گفته شده که دو کشور درباره اولویت‌های سیاست جهانی، از جمله چین، خاورمیانه، روسیه و ساحل عاج صحبت کرده‌اند.

کاخ سفید نوشته که در این گفت‌وگو، آقای بایدن درباره لزوم تقویت روابط به ویژه درباره ناتو و رابطه آمریکا با اتحادیه اروپا سخن گفته است.

کاخ الیزه همچنین نوشته که رهبران دو کشور از لزوم همکاری در سازمان جهانی بهداشت برای کمک به کشورهای ضعیف در زمینه مبارزه با کرونا با هم سخن گفته‌اند.

جدل ظریف و همتای فرانسوی

با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا، به نظر می‌رسد که این کشور قصد دارد سیاست خود در قبال ایران را عوض کند. گروهی از کسانی که در دولت آقای بایدن صاحب مقام شده‌اند، از سیاستمدارانی هستند که پیشتر در دولت آقای اوباما و درگیر توافق هسته‌ای با ایران بودند.

این در حالی است که اخیرا جدال توییتری محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و همتای فرانسوی‌اش خبر ساز شده است.

ژان ایو لودریان و محمد جواد ظریف

 

ژان ایو لودریان و محمد جواد ظریف

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه فرانسه را که ایران با ساخت سلاح‌های هسته‌ای فاصله چندانی ندارد "یاوه‌گویی پوچ" خواند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه یکشنبه در مصاحبه‌ با یک رادیوی فرانسوی گفت: "این موقعیت خطرناکی است. دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای پیامدهای ژئواستراتژیک قابل توجهی خواهد داشت. ما در موقعیتی کاملا برعکس خواسته دونالد ترامپ هستیم."


 

آقای ظریف در توئیتر با اشاره به سمت قبلی آقای لوردیان بعنوان وزیر دفاع فرانسه نوشت: "همکار عزیز، شروع کار شما در دولت با فروش سلاح به جنایتکاران جنگی عربستان بود. از یاوه‌‌گویی پوچ درباره ایران خودداری کنید."

آقای لودریان شنبه نیز به نشریه دیمانش گفته بود: "ایران در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای خود است و ضرورت فوری دارد که ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) برگردند."

 

آقای ظریف همچنین در توییتر نوشت: "راستی‌آزمایی واقعیت: شما دارید منطقه ما را بی‌ثبات می کنید. شما از جنایتکارانی حمایت می‌کنید که مخالفانشان را اره می‌کنند و از سلاح‌های شما برای کشتن کودکان یمنی استفاده می‌کنند."

برخی کشورها و گروه‌های حقوق بشر از دولت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه انتقاد کرده‌اند که از عربستان سعودی حمایت می‌کند و سلاح‌هایی که به این کشور می‌فروشد در عملیات نظامی عربستان در یمن استفاده می‌شوند.

دیروز سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای هشدار دادند که ایران استفاده از سوخت اورانیوم فلزی را در یک رآکتور تحقیقاتی آغاز کرده است که نقص برجام است و تبعات نظامی دارد. ایران این را تکذیب می‌کند.

آقای ظریف در پاسخ از این سه کشور انتقاد کرد که از زمان خروج یک جانبه دونالد ترامپ از برجام، از این توافق پشتیبانی نکرده‌اند و اجازه داده‌اند تحریم گسترده دوباره اعمال شود:

"رهبران سه کشور اروپایی که به امضای مقام‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا متکی هستند تا تعهد برجامی خود را اجرا کنند مطلقا برای حفظ برجام کاری نکرده‌اند. ابتکار عمل امانوئل مکرون را که مرده به دنیا آمد یادتان می‌آید و بریتانیا که بدهی‌ایش را که دادگاه حکم کرده بپردازد نپرداخته است؟ برجام بخاطر ایران زنده است نه سه کشور اروپایی."

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که چهارشنبه قدرت را به دست گرفت پیش‌تر گفته بود که "اگر ایران تعهد کامل به برجام را در پیش بگیرد" به این توافق برخواهد گشت.

یک سال پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام در ازدبیهشت ۱۳۹۷، ایران در پنج مرحله تعهدهای برجامی خود را کنار گذاشت و غنی سازی با خلوص بیست درصد را از سر گرفت.

طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که آذرماه منتشر شد، ذخیره اورانیوم ایران ۱۲ برابر حد مجاز برآورد شده است.

ایران می‌گوید به محض اینکه آمریکا تحریم‌ها را لفو کند تعهدهای برجامی‌اش را دوباره رعایت خواهد کرد.

برخی مقام‌های دولت جدید آمریکا اشاره کرده‌اند که با نقض برجام و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران مثل برنامه موشکی، بازگشت به توافق هسته‌ای آسان نخواهد بود.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: