سفیر بریتانیا در یمن: حوثی‌ها کودکان را به جبهه و دانشجویان را به قم می‌فرستند

مایکل آرون، سفیر بریتانیا در یمن، می‌گوید که حوثی‌های یمن با تغییر مواد درسی در دبستان‌ها به جذب کودکان برای رفتن به جبهه‌های جنگ مشغولند و دانشجویان را هم برای تحصیل به قم می‌فرستند.

مایکل آرون، سفیر بریتانیا در یمن

مایکل آرون، سفیر بریتانیا در یمن

مایکل آرون، سفیر بریتانیا در یمن، می‌گوید که حوثی‌های یمن با تغییر مواد درسی در دبستان‌ها به جذب کودکان برای رفتن به جبهه‌های جنگ مشغولند و دانشجویان را هم برای تحصیل به قم می‌فرستند.

سفیر بریتانیا در یمن در مصاحبه‌ای با شماره روز ششم بهمن روزنامه «الشرق الاوسط»، در این مورد گفت که «ادامه کنترل حوثی‌ها بر صنعا، پایتخت یمن، باعث افزایش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در این کشور جنگ‌زده شده است».

او خاطرنشان کرد که «حوثی‌ها از طریق برنامه‌های درسی مدارس و جذب سربازان کودک، دست به تغییر هویت عربی یمن زده‌اند».

مایکل آرون در ادامه گفت که «حوثی‌ها در حال تغییر دادن جامعه یمن و برنامه‌های درسی در مدارس هستند. آن‌ها دانشگاه‌ها را کنترل می‌کنند و تغییر می‌دهند، کودکان را به جبهه‌های جنگ اعزام می‌کنند و دانشجویان را برای تحصیل به قم در ایران می‌فرستند».

او هشدار داد که پیامدهای اقدامات حوثی‌ها می‌تواند برای جامعه یمن «فاجعه‌بار» باشد و گفت هرچه این حالت جنگی بیشتر طول بکشد تأثیر جمهوری اسلامی در شمال این کشور «بیشتر می‌شود».

آقای آرون تاکید کرد که «تا پنج سال دیگر، جامعه یمن با نفوذ ایران و ایدئولوژی و سنت‌های حوثی کاملاً تغییر خواهد کرد».

شهریورماه امسال، هیئت تحقیق سازمان ملل در گزارشی نوشت که به شواهدی دست يافته است که نشان می‌دهد شورشیان حوثی ده‌ها دختر نوجوان را که تعدادی از آن‌ها قربانیان خشونت‌های جنسی شده‌اند سربازگیری کرده و آن‌ها را به عنوان جاسوس، پرستار نظامی و یا نفرات یک واحد نظامی زنان به خدمت گرفته‌اند.

این گزارش می‌افزاید شورشیان حوثی مورد حمایت ایران کودکان حتی هفت ساله را با مشوق‌های مالی و یا به زور و یا به تشویق هم سن و سال‌های خود از مدارس، مناطق فقیرنشین و بازداشتگاه‌ها عضوگیری کرده و آن‌ها را شستشوی مغزی می‌دهند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، در آخرین روزهای کار دولت دونالد ترامپ از تصمیم آن دولت برای افزودن شورشیان حوثی به فهرست گروه‌های تروریستی خبر داد.

با قرار گرفتن شورشیان حوثی در فهرست گروه‌های ترویستی تمام دارایی‌های آن گروه در آمریکا مسدود، معاملات افراد و شرکت‌های آمریکایی با آن‌ها ممنوع و دادن هر گونه کمکی به این گروه جرم تلقی خواهد شد.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ در پی تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ همراه با ائتلافی از کشورهای عربی برای حمایت از دولت قانونی عبدربه منصور هادی عملیات نظامی علیه شبه نظامیان حوثی را آغاز کرد.

به‌رغم ادامه جنگ در یمن، حوثی‌ها صنعا و دیگر شهرهای پرجمعیت یمن را همچنان در کنترل خود دارند.

با استفاده از شرق‌الاوسط و رادیوفردا / پ.پ /ک.ر

منبع: 
با استفاده از شرق‌الاوسط و رادیوفردا / پ.پ /ک.ر
برگرفته از: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: