انتقاد تند رئیس اقلیم کردستان از خبرگزاری فارس: فیلم‌های قاسم سلیمانی تحریف واقعیت است


نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در بیانیه‌ای خبرگزاری فارس را به دلیل پخش دو فیلم درباره نقش قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران در جنگ با داعش در این منطقه، به "مخدوش کردن حقایق" و "نادیده گرفتن نقش نیروهای پیشمرگه و دولت اقلیم کردستان" متهم کرده است.

به گزارش بی بی سی، بارزانی کمک‌های جمهوری اسلامی در جریان نبرد با داعش را باعث تحکیم روابط ایران و اقلیم کردستان دانسته اما گفته "این خبرگزاری رسمی در پی آسیب رساندن به این روابط دوستانه است."

او خواهان "موضع‌گیری مناسب" جمهوری اسلامی ایران درباره این فیلم‌ها شده که "احساسات مردم کردستان را جریحه‌دار کرده است."

فیلم ۹ دقیقه‌ای "توکل" که در سایت و شبکه‌های اجتماعی خبرگزاری فارس هم منتشر شده، یکی از فیلم‌های مورد اشاره آقای بارزانی است که قاسم سلیمانی را به عنوان ناجی اقلیم کردستان در برابر حمله داعش در سال ۲۰۱۴ معرفی می‌کند.

این فیلم بخشی از مجموعه "خرده روایت‌ها" است که نهادی به نام "موسسه فرهنگی هنری مصیر" به سفارش سازمان تبلیغات اسلامی ساخته است.

پیشتر دولت اقلیم کردستان عراق در نامه‌ای اعتراض رسمی خود را به پخش این فیلم به کنسولگری جمهوری اسلامی در اربیل ابلاغ کرده بود.

حزب دموکرات کردستان هم در بیانیه ای روایت این فیلم درباره نقش آقای سلیمانی در نجات کردستان عراق را "بی‌اساس" خوانده بود.

رئیس اقلیم کردستان در بیانیه‌ای مفصل با لحنی تند علیه این فیلم نوشته است "بدون تردید چنین اقدامی که سرشار از اشتباه و تحریف و منت گذاشتن بر اقلیم است، هرگز با منش و رفتار فرمانده شهید، قاسم سلیمانی همخوانی ندارد."

آقای بارزانی با تکرار مواضع قبلی خود درباره نقش جمهوری اسلامی در بیرون راندن داعش از اقلیم کردستان از کمک‌های ایران "در لحظه‌های دشوار و در آغاز حمله داعش به کردستان و تامین سلاح و مهمات برای نیروهای پیشمرگه و اعزام مستشاران نظامی" به فرماندهی قاسم سلیمانی قدردانی کرده و نوشته است که در آن زمان هم اقلیم این موضوع را به روشنی اعلام کرده بود.

اما او فیلم توکل را توهین به مقاومت مردم و رهبری اقلیم کردستان توصیف کرده و گفته انتشار "این فیلم‌های نازل و تحریف‌شده" همکاری منطقه‌ای میان ملت‌های دوست را مخدوش می‌کند و باعث ایجاد اختلاف می‌شود.

مقام‌های ایران هنوز واکنشی رسمی به اعتراض‌ها و انتقادهای مقام‌های اقلیم کردستان عراق نشان نداده‌اند.

 

برگرفته از: 
پیک ایران
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: