سازمان ملل: حوثی‌ها نزدیک به دو میلیارد دلار پول مردم یمن را خرج جنگ کرده‌اند

گزارشگران سازمان ملل دریافته‌اند که شورشیان حوثی نزدیک به دو میلیارد دلار از پولی را که برای دولت رسمی یمن بوده خرج جنگ کرده‌اند. این پول برای پرداخت حقوق کارمندان و تامین نیازهای اولیه مردم فقیر یمن بوده است.

ک هیأت کارشناسی سازمان ملل تخمین زده که شورشیان حوثی یمن در سال ۲۰۱۹ حداقل یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از پولی را که باید به حساب دولت رسمی یمن می‌رفته برای جنگ با این دولت خرج کرده‌اند. این پول بایستی برای شهروندان به شدت فقیر کشور جنگ‌زده یمن خرج می‌شده است. به عبارت دیگر این پول برای پرداخت حقوق کارمندان و تامین نیازهای اولیه شهروندان بوده است.

خبرگزاری آلمان به نسخه‌ای از این گزارش که برای شورای امنیت سازمان ملل تهیه شده دست پیدا کرده است. بر اساس این گزارش دولت یمن به دلیل فساد و پولشویی قادر به تامین غذای مورد نیاز شهروندانش هم نیست.

نمایندگان سازمان ملل بارها هشدار داده‌آند که یمن در آستانه یک وضعیت اضطراری گرسنگی قرار دارد که در اثر آن ممکن است صدها هزار انسان جانشان را از دست بدهند. این وضعیت پس از آنکه دولت ترامپ حوثی‌ها را در فهرست تروریستی قرار داد بدتر هم شده است.

 

Hunger im Jemen

یمن در آستانه یک وضعیت اضطراری گرسنگی قرار دارد

پس از مصوبه دولت پیشین آمریکا، پروژه‌های مهم کمک‌رسانی به تاخیر افتاده یا متوقف شدند چرا که سازمان‌های بین‌المللی از پیامدهای قضایی یا از تحریم از سوی ایالات متحده واهمه دارند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دولت بایدن هنوز این مصوبه را لغو نکرده اما روز ۲۶ ژانویه آن را تا ۲۶ فوریه آن را به حال تعلیق در آورد. هدف این است که در این فرصت یک ماهه برخی کمک‌های بشردوستانه به یمن ارسال شود.

در یمن از شش سال پیش تا کنون ائتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت رسمی این کشور با شورشیان حوثی می‌جنگند. این گروه نزدیک به کیش شیعه از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌شود.

در حال حاضر ۷۰ تا ۸۰ درصد ساکنان یمن در بخش‌هایی زندگی می‌کنند که زیر سلطه حوثی‌هاست. در این بخش‌ها که بیشتر در شمال و غرب یمن هستند، حوثی‌ها تقریبا تمامی امور روزمره مردم را در کنترل دارند.

منبع: 
دویچه وله فارسی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: