آمریکا برنامه فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف می‌کند

جو بایدن برنامه فروش سلاح به متحدان ایالات متحده آمریکا را به طور موقت متوقف کرده است. وزارت خارجه آمریکا گفته که دولت انتقالی آمریکا قصد دارد برنامه دولت قبلی دونالد ترامپ برای فروش سلاح به کشورهای متحد را دوباره بررسی کند

وال استریت جورنال، چاپ نیویورک، هم گزارش داده که این دستور، شامل قرارداد آمریکا با کشورهای عربستان و امارات متحده عربی می‌شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در کارزار انتخاباتی خود مخالفتش را با استفاده از سلاح‌های آمریکا در جنگ یمن اعلام کرده بود.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا درباره برنامه دولت جو بایدن برای بررسی دوباره قرارداد فروش تسلیحات می‌گوید "این روال عادی است" که هر دولتی روی کار بیاید برای شفافیت این اقدام را انجام دهد.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، اردیبهشت ۱۳۹۸ با اعلام وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد که برای فروش چند میلیارد دلار تسلیحات به عربستان و امارات متحده عربی بدون مجوز کنگره اقدام کرده است. آن تسلیحات شامل مهمات، تجهیزات نگهداری و تعمیر هواپیماهای جنگنده بود.

مایک پومپئو، وزیر وقت امور خارجه آمریکا، در آن زمان شرایط اضطراری ناشی از فعالیت‌های ایران را دلیل آن تصمیم عنوان کرد.

دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره آمریکا سعی کردند که این قرارداد را لغو کنند اما آقای ترامپ با استفاده از حق وتو رای هر دو مجلس را نقض کرد.

آقای ترامپ به اعضای کنگره گفته بود که لغو قراداد تسلیحاتی با عربستان و امارات می‌تواند به روابط آمریکا با متحدانش ضربه بزند

منتقدان می‌گفتند که نگران استفاده از تسلیحات آمریکایی در مناقشه یمن علیه غیرنظامیان هستند.

فروش جنگنده‌های اف ۳۵ به ابوظبی و بمب هوشمند قابل هدایت به ریاض بخشی از قرارداد آمریکا با کشورهای عرب خلیج فارس بود. تحولاتی که ایران به دقت زیر نظر داشت.

بعد از آنکه امارات متحده عربی اسرائیل را به رسمیت شناخت، آمریکا پیش‌قرارداد فروش جنگنده‌های اف-۳۵ را به ارزش ۲۳ میلیارد دلار با تنها کشور عربی یعنی امارات متحده عربی، امضا کرد.

جز کشورهای عضو ناتو به اضافه ژاپن و کره جنوبی، در خاورمیانه فقط اسرائیل از این جنگنده‌ها استفاده کرده و امارات متحده عربی در حال حاضر تنها کشور عربی است که قرارداد خرید اف-۳۵ را دارد.

در صورت توقف کامل اجرای این قرارداد، تردیدهایی درباره ادامه توافق صلح با اسرائیل در منطقه به وجود خواهد آمد. توافقی که دونالد ترامپ آن را یکی از مهم‌ترین دستاوردهایش در سیاست خارجی می‌دانست.

 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: