خامنه‌ای شرطش را تکرار کرد: در صورت لغو تحریم‌ها، به تعهدات برجامی باز می‌گردیم

رهبر جمهوری اسلامی، با تکرار موضع قبلی درباره احیای کامل برجام، گفته است شرط ایران این است که «آمریکا بایستی تحریم‌ها را کلاً در عمل لغو کند» و ایران هم این موضوع را «راستی‌آزمایی» کند.

علی خامنه‌ای که صبح روز یک‌شنبه، ۱۹ بهمن، در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش سخن می‌گفت، تأکید کرد که در صورت لغو تحریم‌ها توسط آمریکا، ایران اقدام به «راستی‌آزمایی» می‌کند تا «ببینیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم».

او گفت این موضوع «سیاست قطعی» جمهوری اسلامی است و «هیچ‌کس از آن عدول نخواهد کرد».

رهبر جمهوری اسلامی سخنان مقام‌های اروپایی و آمریکایی درباره برجام را «مهمل‌گویی» خواند و گفت این افراد «حق تعیین شرط و شروط برای برجام ندارند» و «در جمهوری اسلامی هیچ‌کس گوشش بدهکار» شنیدن این حرف‌ها نیست.

سخنان رهبر جمهوری اسلامی واکنشی است به گفته‌های آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، که خواستار بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود برای احیای کامل برجام و لغو تحریم‌ها شده بود.

آقای بلینکن همچنین گفته بود پس از این‌که ایران اقدام به بازگشت به تعهدات هسته‌‌ای خود مطابق با برجام کند، دولت آمریکا باید «ارزیابی» کند که ایران به تعهداتش عمل کرده یا نه و سپس اقدام به لغو تحریم‌ها کند.

در حال حاضر نحوه احیای کامل برجام به یک موضوع مناقشه‌انگیز تبدیل شده است. دولت آمریکا می‌گوید ایران به اجرای کامل برجام متعهد نیست و برای احیای برجام‌ ابتدا باید ایران به تعهدات هسته‌ای خود طبق توافق بازگردد.

دولت ایران در مقابل اعلام کرده است که آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام یا همزمان با بازگشت به برجام، اقدام به لغو تحریم‌ها کند و پس از آن ایران شروع به بازگشت به تعهدات خود می‌کند.

در روزهای اخیر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواستار همکاری ایران و آمریکا برای خروج از این بن‌بست شده بود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، نیز روز ۱۵ بهمن گفت که آماده است تا «میانجی‌ صادقی» برای از سرگیری مذاکرات بین آمریکا و ایران باشد.

علاوه بر موضوع رفع تحریم‌ها، بحث بازه‌ٔ زمانی که ایران با تولید مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد، به یک اولویت مهم تبدیل شده است.

مجلس ایران روز ۱۱ آذر در قالب یک مصوبه دولت را ملزم کرد که سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ذخیره کند و اگر تا سوم اسفند سال جاری، تحریم‌های مالی و بانکی و نفتی حذف نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج شوند و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به‌تازگی با تأکید بر این‌که «فشار حداکثری» دولت ترامپ برای مهار ایران موفق نبوده است، هشدار داد چنان‌چه ایران به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، تنها «چند هفته» تا تولید مواد شکافت‌پذیر هسته‌ای (موسوم به شکافا) برای ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد.

پیش از این، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، با هشدار درباره اجرای کامل این قانون توسط دولت ایران، خواستار افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای نجات برجام شده بود.‎

منبع: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: