بورل: روابط اتحادیه اروپا و روسیه به مرحله حساسی رسیده است

جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه در پی دیدار خود با مقامات روسیه که آن را «بسیار پیچیده» توصیف کرده است، هشدار داد که روابط اتحادیه اروپا و مسکو به «مرحله حساسی» رسیده است.

وی در یک نوشته وبلاگی عنوان کرد که کنفرانس خبری تند و تهاجمی که برای او در روسیه تدارک دیده بودند و اخراج همزمان سه دیپلمات اروپایی از مسکو نشان می‌دهد که مقامات روسیه نمی‌خواستند از این فرصت برای انجام گفت‌وگوهای سازنده با اتحادیه ار

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز جمعه در نشست خبری مشترک خود با آقای بورل از اتحادیه اروپا به عنوان «شریکی غیرقابل اعتماد» نام برد. ساعاتی پس از آن نیز مسکو اعلام کرد که دیپلمات‌هایی از سوئد، آلمان و لهستان را به خاطر آن‌چه شرکت در اعتراضات جهت حمایت از الکسی ناوالنی نامیده است، اخراج می‌کند.

آقای ناوالنی، از چهره‌های شاخص اپوزیسیون دولت روسیه زندانی شده است. هر سه دولت آلمان، لهستان و سوئد حضور دیپلمات‌های خود در اعتراضات اخیر روسیه را تکذیب کرده‌اند.

علاوه بر بازداشت الکسی ناوالنی، اقدام روسیه در انضمام شبه‌جزیره کریمه اوکراین به خاک خود از سال ۲۰۱۴ تاکنون روابط مسکو و اتحادیه اروپا را تیره ساخته است. حمایت روسیه از جدایی‌طلبان شرق اوکراین و مخالفت اتحادیه اروپا با به رسمیت شناختن دولت الکساندر لوکاشنکو در بلاروس نیز عوامل دیگر اختلاف میان مسکو و بروکسل هستند.

جوزپ بورل در ادامه نوشته خود از اتحادیه اروپا خواست نوع رابطه‌ای را که با روسیه می‌خواهد داشته باشد به دقت ترسیم کند و سیاست و رفتار واحدی در قبال مسکو در پیش بگیرد.

او افزود که سفر او به مسکو تایید کرد اروپا و روسیه از هم فاصله گرفته‌اند و این کشور به ارزش‌های دموکراتیک اروپا به چشم تهدید نگاه می‌کند.

وپا استفاده کنند.

برگرفته از: 
رادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: