امروز که از خواب بیدار شدم، نفس راحتی کشیدم

امروز که از خواب بیدار شدم، نفس راحتی کشیدم. هم دهه ی زجر گذشته وهم بررسی واقعه ی سیاهکل باید به پایان رسیده باشد. معمولا در این ده روز تقریبا ارتباطم را با فیس بوک به حداقل می رسانم. چون دیگر از تکرار مکررات در رابطه با این دو اتفاق خسته شده ام. چهل سالی می شود که هر سال یک طوری به جان هم می افتیم تا ثابت کنیم آن وقت واقعا درست عمل کردیم، بعد یک تذکر هم می دهیم که البته آن وقت یا در خارج بودیم یا سنمان قد نمی داد و... جالب است اگر نظرمان در مورد همه چیز فرق کرده باشد، سر این د

امروز که از خواب بیدار شدم، نفس راحتی کشیدم. هم دهه ی زجر گذشته وهم بررسی واقعه ی سیاهکل باید به پایان رسیده باشد. معمولا در این ده روز تقریبا ارتباطم را با فیس بوک به حداقل می رسانم. چون دیگر از تکرار مکررات در رابطه با این دو اتفاق خسته شده ام. چهل سالی می شود که هر سال یک طوری به جان هم می افتیم تا ثابت کنیم آن وقت واقعا درست عمل کردیم، بعد یک تذکر هم می دهیم که البته آن وقت یا در خارج بودیم یا سنمان قد نمی داد و... جالب است اگر نظرمان در مورد همه چیز فرق کرده باشد، سر این دو قضیه کوتاه نمی آییم. فکر کنم اگر هیچ وقت با هم به توافق نرسیم مقصر همین برخورد هر ساله و کسالت بارمان سر انقلاب، سیاهکل وصد البته بیست و هشت مرداد است که یک طوری همه چیز را به آن وصل می کنیم، بگذریم.
هفته ی گذشته پوریا زراعتی در ساعت خبر آخر هفته مهمانی متفاوت داشت: ساشا سبحانی پسر سفیر ایران در ونزوئلا. بسیاری از برنامه های من و تو را دنبال می کنم. از اتاق خبر گرفته تا رو به رو و تازگی ساعت پرسش و سالها پیش مستندهای رها اعتمادی که به نظرم عالی بود. مصاحبه با هنرمندان و خوانندگان که داشتند از یاد می رفتند، سریال های سرگرم کننده و ... می خواهم بگویم که در مجموع اگر بخواهم وقتی برای نگاه کردن به رسانه ی ایرانی بگذارم من و تو می بینم. این برنامه را هم دیدم و اگر بدون توجه به سایر عوامل می خواستم اظهار نظر کنم حتما می گفتم که خب کار رسانه همین است دیگر، بازتاب نظرات گوناگون. بعد تلویزیون را خاموش می کردم و می رفتم پی کارم. ولی از مدتی پیش این تلویزیون شروع به پخش آگهی شرکت داماک و یک شرکت دیگر در ترکیه کرده به قول خودشان تبلیغ زندگی لاکچری. این را هم فقط برای مردم ایران تبلیغ می کند چون قول گرفتن پاس عربی و ترکی را می دهد و طبیعتا ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی و امریکایی نیازی به این پاسپورت ها ندارند. آقای ساشا سبحانی از اول تا آخر مصاحبه که فقط گاهی با سوالات نرم پوریا قطع شد، با لاف و گزاف اززبلی و زرنگی خود گفت. نمی خواهم وارد این بحث شوم که دارایی این موجود هیچ ربطی به زرنگی و کاردانی و زبان دانی و اینها ندارد، مهم برایم اینجا بازتاب حرف های اوست، تبلیغ آن زندگی که نماد آن است: پول در آورد و به قول خودش پارتی کرد. از ونزوئلا پول آورده و در ایران خانه و ماشین خریده، ماشین وارد کرده و پارتی کرده و با پسر رئیس این کشور و آن کشور دوست بوده و باز هم پول درآورده و پارتی کرده. یک مشهد و کربلایی هم رفته و باز هم پول در آورده و پارتی کرده. در میان برنامه هم یک آدم بد صدا می آید و قول می دهد که با خرید خانه در دبی و ترکیه، آن هم در بهترین جایش هم پاسپورت بگیرید و هم پارتی کنید. بعد برنامه تمام می شود ودر گزارشگر نشان می دهد مردم از گرانی به تنگ آمده اند و در سطل آشغال دنبال غذا می گردند، جاده ها ناامن و حقوق ها ناچیز و کرونا بیداد می کند. می فهمم که تلویزیون احتیاج به آگهی دارد، می فهمم که من و تو را نمی شود برای تبلیغی که پخش می کند، محکوم کرد. ولی آن تبلیغ زرنگی ساشا خان!!! و این آگهی که مربوط به مردم زرنگی می شود که در آن کشور امکان چنین ریخت و پاشی را دارند،پیام خوبی برای من نداشت و فکر کنم برای جوانانی که از حداقل امکانات رفاهی یا همان طوری که باز خودشان تبلیغ می کنند (زندگی نرمال) را در اختیار ندارند هم پیام خوبی نداشته باشد.یک جور زندگی شتر گاو پلنگی بدون رعایت کوچکترین اصول اخلاقی و انسانی. رد شدن از سر مردم خود و بیگانه (مردم ونزوئلا هم مثل ایران گرفتار فقر، تورم و هزار درد بی درمان دیگرند) و پول در آوردن یا همان طور که خودش گفت بیزنس. این پیام چه خواسته و چه ناخواسته در ضدیت با مردمی است که در صف های طولانی مایحتاج زندگی شان نابود می شوند، در رابطه با محیط زیست ، دفاع از حقوق زنان، بچه های کار، کارگران و ... در زندان ها می پوسند.در ضدیت با مردمی که حتما راضی نیستند پول های مملکت برای خرید خانه ی لاکچری و پاسپورت عربی و ترکی هدر رود. در ضدیت با مردمی که شادی را دوست دارند ولی از چنین پارتی هایی گریزانند.

منبع: 
فیسبوک نویسنده
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: