اسرار قتل زندانی سیاسی علیرضا شیر محمدی

علیرضا شیرمحمدعلی، (زاده ۱۳۷۷ –قتل۲۰ خرداد ۱۳۹۸)، زندانی عقیدتی سیاسی ایرانی بود که شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در زندان تهران بزرگ (فشافویه)، هدف حمله دو تن از زندانیان بزهکار قرار گرفته و پس از مجروح شدن با ضربات چاقو جان خود را از دست داد. او به اتهام «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام»، به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود

متهمین به این قتل به نامهای محمد رضا خلیل زاده مشهور به محمد رشتی  و حمید رضا شجاع زاده مشهور به حمید خروس

از متهمین تبعیدی زندان رجایی شهر کرج بوده   و هردو از از راه قاچاق مواد مخدر و گوشی تلفن همراه به زندان ارتزاق میکرده اند.و همچنین با کلاه برداری تلفنی از افراد خارج از زندان از شهرت خاصی در میان زندانیان بر خوردار بوده اند.

انتقال این دو فرد در دوره تصدی ضیایی در زندان رجایی شهر بوده که به مدت دوسال تصدی امور در این زندان را به عهده داشته است.

شایسته تذکر است که هردو از محکومین جرایم موثربوده اند و محمد رضا خلیل زاده به جرم آدم ربایی وحمید رضا شجاع زاده در طی دوران محکومیت قتل مکرر بوده بوده که مطابق قوانین سازمان زندانها نباید منتقل میگردیدند.

چرا و چگونه این دو نفر به زندان تهران بزرگ منتقل شدند ؟

اختلاف و نزاع میان قاچاقچیان مواد مخدر و تلفن همراه در داخل زندان  رجایی شهرو همکاران دوقاتل پیرامون سهم الشرکه و دستمزد این عمل  با افراد دیگر باعث لو دادن فردی بنام امینی نزد حفاظت اطلاعات زندان رجایی شهر(اندرزگاه 7 ) توسط حمید رضا شجاع زاده شده و تمامی خاطیان از این زندان تبعید میشوند که دوقاتل علیرشا شیر محمد علی به زندان تهران بزرگ (فشافویه ) منتقل میشوند.

این دو برای بازگشت بر اساس اصل تفکیک جرایم مکاتباتی را با زندان رجایی شهر انجام داده و خواستار بازگشت به زندان میشوند که پیش شرط ضرب و شتم یا قتل علیرضا شیر محمد علی به آنان توسط مقامات زندان رجایی شهر (غلامرضا ضیایی ) و تهران بزرگ  (هدایت فرزادی ) داده میشود.

همچنین قاتلین که هردو از محکومین به اشد مجازات در پرونده های اولیه بوده خواستار تحمل شرایط حبس راحت تر و همکاری مقامات در بایگانی پرونده بزه آتی را مینمایند که با موافقت مقامات هر دو زندان تهران بزرگ و رجایی شهر قرار میگیرد.

اما پس از وقوع قتل آمران قتل به تمامی قولهای خود عمل نمیکنند و یک کیفر خواست جدید سریعا در مدت سه روز صادرمیگردد و رییس جدید قوه قضاییه این فرصت را میابد تا در پناه این قتل دست به تصفیه در سازمان زندانها زده و تمامی افراد ریاست قبل را با معتمدین خود جابجا سازد.

بر اساس همین سناریو این دو فرد مجدادا به زندان رجایی شهر باز میگردند و حکم اعدام  محمد رضاخلیل زاده مشهور به محمد رشتی در عرض کمتر 6 ماه اجرا میگردد و جهت کشف نشدن اطلاعات پرونده و تبانی ها این فرد به مدت یک ماه تا زمان اعدام در سوییتی جداگانه نگاهداری میشده است .

حمید رضا شجاع زاده دیگر متهم پرونده به 15 سال زندان علاوه بر دیگر محکومیت های قبلی خود همچون موادمخدر و اخلال در زندان و لواط در این پرونده محکوم میگردد و گفته میشود وظیفه خبر رسانی دیگر زندانیان را به مقامات امنیتی بر عهده دارد

منبع: 
https://www.facebook.com/اتحادیه-مستقل-فعالان-حقوق-بشر-100239758724958
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: