کشتار سوخت کش های بلوچ در نوار مرزی شهرستان سراوان

بنا به گزارش ها و ویدئو های منتشر شده فراوان روز دوشنبه ٤ اسفند ١٣٩٩ مطابق با ٢١ فوریه ٢٠٢١ دهها تن سوخت کش (سوختبر) بلوچ در منطقه مرزی بمپُشت با پاکستان در جنوب شرقی سراوان توسط نیروهای سپاه پاسداران مورد حمله قرار گرفته و بر طبق بعضی از گزارش ها بین ١١ تا ٣٧ سوختبر کشته و دهها زخمی شده اند. بر طبق گفته شاهدان عینی به نقل از ویدئوهای منتشر شده؛ سپاه از "تیربار" نیز استفاده نموده است. مردم در سراوان به مقر سپاه؛ خودروهای پلیس و فرمانداری شهر حمله کرده . همچنین به علت تجمع خانواده های قربان

بنا به گزارش ها و ویدئو های منتشر شده فراوان روز دوشنبه ٤ اسفند ١٣٩٩ مطابق با ٢١ فوریه ٢٠٢١  دهها تن سوخت کش (سوختبر) بلوچ در منطقه مرزی بمپُشت با پاکستان در جنوب شرقی سراوان توسط نیروهای سپاه پاسداران مورد حمله قرار گرفته و بر طبق بعضی از گزارش ها بین ١١ تا ٣٧ سوختبر کشته و دهها زخمی شده اند. بر طبق گفته شاهدان عینی به نقل از ویدئوهای منتشر شده؛ سپاه از "تیربار" نیز استفاده نموده است. مردم در سراوان به مقر سپاه؛  خودروهای پلیس و فرمانداری شهر حمله کرده . همچنین به علت تجمع خانواده های قربانیان مقابل بیمارستان رازی و سردخانه شهر سراوان خیابان های منتهی به این مکان ها بصورت کامل بسته شده است. روز سه شنبه متاسفانه به دلیل قطع اینترنت در منطقه سراوان اخبار رسانی مشکل شده است.

 

 

هجوم معترضان به فرمانداری سراوان در پی تیراندازی به سوخت‌بران در سیستان و بلوچستان

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر در سیستان و بلوچستان می‌گویند تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای امنیتی به سوی رانندگان و سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان تاکنون دستکم "۱۰نفر کشته و ۵ نفر زخمی" بر جا گذاشته است. براساس همین گزارشها در ادامه اعتراض به این حادثه و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که برخی از آنها به دست بی بی سی فارسی رسیده است مردم معترض به داخل ساختمان فرمانداری این شهر هجوم برده‌اند.

عبدالله عارف مدیر کمپین فعالان بلوچ به بی بی سی فارسی گفت در پی تجمع امروز اوضاع در سروان متشنج است و نیروهای انتظامی و امنیتی با استفاده از گاز اشک آور با معترضان درگیر شدند.

همزمان گزارش‌هایی از بازداشت شماری از معترضانی تجمع امروز منتشر شده است.

 

ناآرامی در سراوان، معترضان ساختمان فرمانداری را تسخیر کردند + فیلم

رادیو زمانه - معترضان خشمگین در سراوان ساختمان فرمانداری را تسخیر کردند. پلیس شماری از معترضان را دستگیر کرد. درگیری به خیابان‌های کشیده شده است.

خانواده سوخت‌برانی که شامگاه چهارم اسفند به دست سپاه پاسداران در نقطه مرزی اسکان در سراوان به قتل رسیدند، و مردم معترض صبح سه‌شنبه پنجم اسفند مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند. معاون سیاسی و امنیتی استاندار بلوچستان گفت: جزئیات شلیک به سوختبران را از قرارگاه سپاه پاسداران «جویا شوید».

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، معترضان در ورودی فرمانداری که به روی آنان بسته شده را باز می‌کنند و به داخل ساختمان هجوم می‌برند. یک تصویر نیز از به آتش کشیدن یک خودرو پلیس به دست معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

 

ویدیوی زیر ورود معترضان به ساختمان فرمانداری را نشان می‌دهد:

 

کمپین فعالان بلوچ که اخبار و گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بلوچ‌ها در ایران را پوشش می‌دهد، از بازداشت شماری از معترضان به دست پلیس خبر داد و به نقل از «گزارش‌هایی که به این کمپین رسیده» نوشت: «نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت حاضر در تجمع، با گلوله های ساچمه ای و مشکی به سمت معترضان تیراندازی کرده‌اند.»

بر اساس این گزارش به‌دنبال تیراندازی ماموران امنیتی، معترضان ساختمان فرمانداری سراوان را تسخیر کرده‌اند و «درگیری به داخل خیابان‌های سراوان کشیده شده است».

منابع مطلع گفته‌اند که ماموران امنیتی به سمت معترضان تیراندازی کرده و با پرتاب گاز اشک‌اور شماری از معترضان زخمی شده‌اند. هنوز از تعداد افرادی که زخمی شده‌اند اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان خبر داده‌اند. معاون سیاسی و امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان در واکنش به این رویداد گفت که قرارگاه سپاه هنوز اطلاعات آن را در اختیار استانداری قرار نداده و و به همین دلیل نمی‌تواند اظهار نظر کند. ملک فاضلی نماینده سراوان در مجلس شورای اسلامی اما حمله مردم خشمگین به فرمانداری را تائید کرد و گفت:

مردم به خاطر موضوعی به فرماندهی رفته بودند اما نه به آن شکلی که در بعضی از خبرها گفته شد. به هر حال ممکن است عصبانی شوند و بحثی به وجود بیاید و حتی شیشه‌ای هم شکسته شود اما تا جایی که من اطلاع دارم فرماندار در فرمانداری مستقر است و جلسه در حال پیگیری است.

او شمار کشته‌شدگان را تنها سه نفر اعلام کرد و مدعی شد: «تا جایی که من اطلاع دارم سه نفر از افراد جان خودشان را به هنگام انتقال به بیمارستان از دست داده‌اند. همچنین هشت نفر زخمی شده‌اند که سه نفرشان سرپایی درمان شده‌اند و تعداد دیگری هم در بیمارستان بستری هستند که حال عمومی‌شان رضایتبخش است.»

منابع مستقل اما از کشته شدن دست‌کم ده نفر در جریان تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران به سوختبران خبر داده‌اند.

یحیی گنگوزهی، عبدالرحمن شهرسان‌زهی، عبدی شهرسان‌زهی، سلمان شهرسان‌زهی، رحمان بخش‌دهواری، عبدالوهاب دامنی، انس صاحب‌زاده، عبدالغفور توتازهی، محمد میربلوچ‌زهی و محمد نصرت‌زهی،۱۷ ساله ده کولبری هستند که به دست سپاه پاسداران در روز چهارم اسفند به قتل رسیدند.

به گفته منابع مطلع در منطقه حال پنج تن از سوختبرانی که بر اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران مجروح شدند نیز وخیم است. این پنج تن به بیمارستان رازی سراوان منتقل شده‌اند.

خشونت حکومتی علیه سوختبران در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. ماموران مرزبانی ایران در بهمن ماه دست‌کم سه سوختبر را با شلیک گلوله زخمی کردند یا به قتل رساند. کمپین فعالان بلوچ نیز از کشته شدن دست‌کم ۴۶ سوختبر و کولبر در استان سیستان و بلوچستان طی سال ۲۰۲۰ خبر داده است.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: