هشدار اروپایی‌ها درباره 'ماهیت خطرناک' تصمیم هسته‌ای ایران

فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای مشترک با اشاره‌ای گذرا به تفاهم تازه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و محدود کردن بیشتر نظارت آژانس بر فعالیت‌های ایران به شدت ابراز تاسف کردند و درباره "ماهیت خطرناک" این تصمیم هشدار دادند.

هم‌زمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفته است که از ابتدای ژانویه، هم‌زمان با اجرای قانون مجلس، تا یک هفته پیش، ایران ۱۷/۶ کیلوگرم اورانیم با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است. این سطح غنی‌سازی مغایر تعهدات ایران در برجام است.

در این گزارش همچنین گفته شده که میزان ذخایر اورانیوم با غنی‌شده با درصد پایین به حدود ۳ هزار کیلوگرم رسیده که حدود ۱۴ برابر حد مجاز بر اساس در برجام است.

این گزارش هم‌زمان با آغاز توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته است.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی امضاکننده برجام در بیانیه‌ای که امروز منتشر کردند، اعلام کردند که این اقدام ایران که بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی از امروز آغاز شده، "دسترسی‌های آژانس به تاسیسات و اطلاعات پادمانی را به شدت محدود می‌کند."

این بیانیه یک روز بعد از سفر رافائل گروسی، مدیر کل آژانس به ایران صادر شده که در آن آژانس و ایران به تفاهمی موقت و سه ماهه به عنوان راه حلی برای ادامه تلاش‌های دیپلماتیک رسیدند.

در بیانیه اروپایی‌ها به این تفاهم اشاره شده و ضمن حمایت کامل از مدیریت آژانس و تلاش‌هایش برای ادامه نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، از ایران خواسته شده "تمام اقداماتی را که باعث کاهش شفافیت می‌شود" متوقف کند و به تعهد کامل به برجام برگردد.

مقام‌های ایران امروز سه‌شنبه، پنجم اسفند، اعلام کردند که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، به دلیل لغو نشدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اجرا نشدن مفاد برجام، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرده‌اند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

با وجود این محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تاکید کرده که این اقدام به معنای پایان همکاری با آژانس نیست.

تفاهم ایران و آژانس از زبان گروسی

رافائل گروسی

 

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس (وسط تصویر) در سفر به ایران به تفاهمی موقت با مقام‌های جمهوری اسلامی رسید

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز توضیحاتی درباره تفاهم موقت آژانس با ایران داده که جزئیات آن محرمانه اعلام شده است.

آقای گروسی این توافق را به سازوکار جعبه سیاهی تشبیه کرده که تمام اطلاعات مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، حتی حساس‌ترین آنها مثل غنی‌سازی اورانیوم را ثبت می‌کند، اما آژانس دسترسی فوری به اطلاعات این جعبه سیاه ندارد.

او گفت: "این سیستم به ما اجازه می‌دهدکه به نظارت و ثبت تمام فعالیت‌های مهم که در طول این دوره (سه ماهه) انجام می‌شود ادامه دهیم تا در آخر این دوره بتوانیم این اطلاعات را در دست داشته باشیم."

"به عبارت دیگر ما دقیقا خواهیم دانست که چه اتفاقاتی افتاده، چند دستگاه دستکاری شده، چه مقدار از مواد پردازش شده یا غنی‌سازی شده و اطلاعاتی از این دست."

آقای گروسی ابراز امیدواری کرد که در طول این دوره توافقی سیاسی در سطوح بالاتر حاصل شود. اشاره او به تلاش‌ها برای احیای برجام و حل اختلاف ایران و آمریکا بر سر تحریم‌ها است.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: