۲۲ کشته در حمله هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه

آمریکا روز پنجشنبه حمله ای هوایی به نقطه ای در شرق سوریه که می گوید مورد استفاده شبه نظامیان مورد حمایت ایران بوده انجام داده است. این حمله با تایید جو بایدن رئیس جمهور آمریکا انجام شد. پنتاگون در بیانیه ای گفت که "چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی که مورد استفاده شماری از گروه های پیکارجوی مورد حمایت ایران از جمله کتائب حزب الله و کتائب سید الشهدا بود" تخریب شد.

 

پنتاگون: به دستور جو بایدن مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه بمباران شد

پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرد که در واکنش به حملات اخیر به مواضع آمریکا و نیروهای ائتلاف ضد داعش در عراق، نیروهای نظامی ایالات متحده به دستور جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، و پس از هماهنگی با شرکای خود، تاسیسات مورد استفاده نیروهای مورد حمایت ایران در شرق سوریه را هدف قرار دادند.

طبق اعلام پنتاگون، در این حمله‌ها به طور مشخص چندین ساختمان مورد استفاده کتائب حزب‌الله و کتائب الشهدا، دو گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، در نزدیکی یک پست بازرسی مرزی منهدم شدند.

این بیانیه افزود «این عملیات یک پیام بی‌ابهام را می‌فرستد: رییس‌جمهوری بایدن برای حفاظت از کارکنان آمریکایی و ائتلاف دست به اقدام می‌زند. در همین حال، ما این اقدام را به نحوی ملاحظه‌شده انجام داده‌ایم تا وضعیت کلی تنش‌ها در شرق سوریه و عراق کاهش یابد.»

این اولین اقدام نظامی دولت بایدن از زمان روی کار آمدنش در یک ماه گذشته است.

همزمان، صفحه توییتر فارسی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، نیز در توییتی اعلام کرد که این حمله به دستور جو بایدن و در پاسخ به حمله‌های اخیر به مواضع آمریکا در عراق صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد حمله‌های آمریکا ساختمان‌های متعلق به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در شهر البوکمال سوریه را هدف قرار داده است.

این گزارش به نقل از یک منبع آگاه دیگر گفت آمریکا به محلی که از آن برای «قاچاق» استفاده می‌شد حمله کرده است.

با وجودی‌که شواهد به دست آمده پس از حمله اخیر به نزدیکی یک پایگاه آمریکایی در شهر اربیل اقلیم کردستان عراق و نیز حمله هفته گذشته به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد از ارتباط این حمله‌ها با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران خبر می‌داد، پنتاگون هیچ‌گاه به طور مستقیم به نقش این نیروها در این حمله‌ها اشاره‌ای نکرده بود.

در همین حال، در پی حمله راکتی به منطقه سبز بغداد، جان کربی، سخنگوی پنتاگون، تاکید کرد که نیروهای آمریکا حق دفاع از خود را در خاک عراق دارند.

مسئولیت حملات شامگاه دوشنبه به منطقه سبز بغداد را تاکنون هیچ گروهی نپذیرفته است ولی پس از حمله راکتی شامگاه دوشنبه ۲۸ بهمن ماه به اربیل، گردان‌های اولیای خون یکی از چند گروه تازه تاسیس توسط شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق، مسئولین آن حمله را پذیرفت. این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه نظامی الحریر محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل را با شلیک ۲۴ راکت مورد حمله قرار داده است.

یک روز بعد از حملات به اربیل، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، گفت که «تلاش‌های مشکوک برای انتساب حادثه اربیل به ایران محکوم است» و دولت عراق باید «نسبت به پیگیری و برخورد با عاملان این اقدامات، دستورات لازم را صادر کند.»

 

 

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

حمله هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه

مقام های آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند که هفت بمب ۵۰۰ پوندی (۲۲۶ کیلوگرمی) بر مجموعه کوچکی از ساختمان ها در یک گذرگاه غیررسمی مرزی که محل قاچاق سلاح بود افکنده شد.

پنتاگون گفت که این عملیات به تلافی رشته حملات راکتی اخیر علیه مراکز محل استقرار آمریکایی ها در عراق انجام می شود. در حملاتی در روز ۱۵ فوریه به نقاطی در نزدیکی اربیل یک پیمانکار فیلیپینی ارتش آمریکا کشته و چند نفر دیگر از جمله یک نظامی آمریکایی زخمی شدند.

نیویورک تایمز می گوید که جو بایدن صبح پنجشنبه دستور حمله را صادر کرده است؛ در حالی که وزیر دفاع وی به بندر سن دیگوی کالیفرنیا رفته بود تا از ناوهواپیمابر نیمتز که اخیرا از خلیج فارس بازگشته است بازدید کند.

این اولین اقدام نظامی دولت بایدن است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه واقع در بریتانیا که با تکیه بر شبکه ای از منابع مطلع اوضاع سوریه را زیر نظر دارد گزارش داده است که در این حمله ۱۷ جنگجوی نزدیک به ایران کشته شده اند.

رامی عبدالرحمان مدیر این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت: "در این حمله سه کامیون حامل مهمات منهدم شد ... و قربانیان زیادی داشت. نشانه های اولیه حاکیست که حداقل ۱۷ جنگجو کشته شده اند، که همگی اعضای نیروهای بسیج مردمی (حشد شعبی) بوده اند."

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: "این اقدام متناسب نظامی همزمان با تدابیر دیپلماتیک انجام شد که شامل رایزنی با شرکای ائتلاف بود."

"این عملیات حامل این پیام صریح است: پرزیدنت بایدن برای حفاظت از پرسنل آمریکا و ائتلاف بیکار نخواهد نشست. در همین حال، ما به شکلی حساب شده عمل کرده ایم که هدف آن رفع تنش از وضعیت کلی در شرق سوریه و عراق است."

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، که به کالیفرنیا سفر کرده است به خبرنگاران گفت اطمینان دارد که در این عملیات اهداف درست بمباران شده اند.

او گفت که ایالات متحده در این حمله به طور حساب شده عمل کرده و افزود: "ما به عراقی ها اجازه دادیم تا تحقیق کنند و اطلاعات جمع آوری کنند که این در تعیین هدف نهایی برای ما بسیار مفید بود."

مقامات آمریکایی به نیویورک تایمز گفتند که پنتاگون چند هدف بزرگ تر را به عنوان گزینه احتمالی پیش روی جو بایدن قرار داده بود اما رئیس جمهوری آمریکا در نهایت کوچک ترین گزینه را انتخاب کرد.

نیویورک تایمز به نقل از منابع دولتی ناشناس می گوید این عملیات نمایش کوچکی از حمله هوایی بود. به گفته این منابع، دولت آمریکا تصمیم گرفت که در سوریه دست به تلافی بزند تا از پیامدهای دیپلماتیک نامطلوب در عراق جلوگیری شود.

خبرگزاری رویترز هم می نویسد که این حمله ظاهرا محدود بوده و از آنجا که به جای عراق در سوریه انجام شده به دولت عراق فضای لازم را برای انجام تحقیقات درباره حمله روز ۱۵ فوریه می دهد.

مقام های دولت بایدن حملات راکتی به اربیل، در منطقه کردستان عراق، را محکوم کردند، با این حال می گفتند هنوز به طور قطعی نمی دانند چه کسی مسئول آن است.

آقای کربی روز سه شنبه گفته بود که عراق مسئول انجام تحقیقات درباره حمله روز ۱۵ فوریه است.

مسئولیت حمله اربیل را یک گروه کمتر شناخته شده که برخی مقام های عراقی می گویند به ایران ارتباط دارد به عهده گرفت. گروه تازه‌تاسیس "سرایا اولیاء الدم" در بیانیه ای گفت که "نیروهای اشغالگر آمریکایی" را هدف گرفت.

در مقابل وزارت خارجه ایران با محکوم کردن حملات راکتی به اربیل، "شایعات مشکوک" درباره دست داشتن جمهوری اسلامی در آن را رد کرد.

حمله اربیل - از جمله به یک پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی - با واکنش شرکای ائتلاف ضدداعش در عراق روبرو شد به طوری که وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، و بریتانیا در بیانیه مشترکی آن را محکوم کردند.

آنتونی بلینکن، ژان ایو لو دریان، هایکو ماس، لوئیجی دی مایو و دومینیک راب در این بیانیه نوشته اند "با قوی ترین عبارات حمله راکتی روز ۱۵ فوریه در منطقه کردستان عراق را محکوم می کنیم."

آنها نوشتند: "ما با قربانیان، خانواده های آنها، و مردم عراق همدردی می کنیم. دولت های ما در کنار هم از تحقیقات دولت عراق در مورد این حمله با هدف مسئول شناختن مسببان حمایت می کنند. ما اشتراک نظر داریم که حملات به پرسنل نظامی آمریکا و ائتلاف و تاسیسات آن تحمل نخواهد شد."

در همان زمان آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق صحبت کرد و ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که هرچند نمی خواهد پیش از تکمیل تحقیقات درباره مسئولیت این حمله اظهار نظر کند، اما ایالات متحده حق دارد در "در زمان و مکان مناسب" به آن واکنش نشان دهد.

گروه "سرایا اولیاء الدم"که حدود یک سال پیش اعلام موجودیت کرد قبلا چند ویدئو از حمله به کاروان های لجستیکی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در عراق منتشر کرده و گفته بود این حملات به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و ابومهدی مهندس فرمانده حشد شعبی که در حمله آمریکا کشته شدند انجام می شود.

نیروهای آمریکایی در یک سال گذشته هشت پایگاه خود را در عراق ترک کرده اند، اما اربیل اکنون درحال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین پایگاه های نیروهای آمریکایی است.

حمله ۱۵ فوریه - که طی آن ۱۴ راکت شلیک شد - یکی از شدیدترین حملات در ماه های اخیر علیه نیروهای آمریکایی بود.

برهم صالح رئیس جمهور عراق آن را یک "حمله تروریستی جنایتکارانه" توصیف کرد و نسبت به شعله ور شدن "خطرناک" تنش ها در منطقه هشدار داد.

تصور می شود این اولین حمله راکتی به اهداف غرب در عراق از زمان روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا بوده باشد.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: