اتحادیه اروپا: نباید فرصت را برای احیای برجام از دست دهیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید نباید فرصت را برای احیای توافق هسته‌ای با ایران از دست داد. آقای بورل به خبرنگاران گفت: "به عنوان هماهنگ‌کننده برجام یقین دارم که فضای لازم برای دیپلماسی را داریم، ظرفیت و فرصت دیپلماتیکی برای گفتگو وجود دارد."

او اقدامات اخیر ایران در کاهش بازرسی‌ها و گسترش فعالیت‌های هسته‌ای را "بسیار مایه نگرانی" خواند و خواهان یافتن راهی شد که همه طرف‌ها به تعهدات خود در برجام عمل کنند.

ایران اجرای پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کرده و به دنبال توافق اخیر خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید اگر ظرف سه ماه تحریم‌ها برداشته نشود کلیه اطلاعات مربوطه را پاک خواهد کرد.

جوزپ بورل روز جمعه، همه طرف‌ها را به حرکت هماهنگ برای ازسرگیری اجرای تعهداتشان فراخواند و گفت: "این فرصتی نیست که بشود آن را از دست بدهیم."

آقای بورل گفت: "ما باید از این فرصت استفاده کنیم و با تمرکز بر راه حل‌ها برجام را به مسیرش بازگردانیم تا همه تعهدات خود را اجرا کنند."

با اصرار ایران و آمریکا بر اینکه طرف مقابل باید در بازگشت به اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود، مسیر احیای این توافق به بن‌بست رسیده است.

 
منبع: 
bbc
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: