انفجار یک کشتی تجاری اسرائیلی در دریای عمان؛ احتمال «اقدام نامتقارن نیروهای نظامی جمهوری ا

-شرکت اطلاعات دریایی «دریاد گلوبال» اعلام کرد کشتی آسیب‌دیده «هلیوس ری» (MV Helios Ray) با پرچم باهاماست. این کشتی از نوع «رول آن-رول آف» است.
-کشتی متعلق به شرکت «Ray Shipping Lt» است که مالک آن آبراهام اونگار از ثروتمندترین شهروندان اسرائیل به شمار می‌رود و ده‌ها کشتی و هزاران مهندس و تکنیسین برای شرکت او کار می‌کنند.

 

سازمان دریانوردی انگلیس (UKMTO) ابتدا اعلام کرد یک فروند کشتی متعلق به بریتانیا دچار انفجار شده اما اندکی بعد مشخص شد کشتی اسرائیلی است.

آسوشیتدپرس گزارش داده خدمه این کشتی سالم هستند اما انفجار باعث شد تا کشتی حوالی بندر پهلو بگیرد.

این کشتی در منطقه‌ای دچار انفجار شد که در سال ۲۰۱۹ تعداد زیادی نفتکش و کشتی خارجی دیگر دچار وضعیتی مشابه شدند و گزارش‌های متعددی از دخالت رژیم ایران در این خرابکاری‌ها منتشر شد اما تهران هرگونه دخالت در این انفجارها را رد کرد.

به نوشته‌ی خبرگزاری آسوشتیدپرس، شرکت اطلاعات دریایی «دریاد گلوبال»(Dryad Global) اعلام کرد کشتی آسیب دیده «هلیوس ری» (MV Helios Ray) با پرچم باهاما بود. این کشتی از نوع «رول آن-رول آف» است؛ کشتی‌هایی که برای حمل‌ و ‌نقل و جابجایی ماشین‌‌آلات سنگین، انواع کامیون‌ها و تریلی‌ها و واگن‌ها ساخته شده‌اند.

بر اساس داده‌های پایگاه ردیابی ماهواره‌ای کشتی‌ها «MarineTraffic.com» کشتی «هلیوس ری» حوالی ساعت شش صبح به وقت لندن در آب‌های عربستان  به سمت تنگه هرمز حرکت می‌کرد و مقصد آن سنگاپور بود.

بر مبنای اطلاعات این وبسایت، کشتی متعلق به شرکت «Ray Shipping Lt» مستقر در تل‌آویو است اما تماس‌ها با این شرکت بی‌پاسخ بوده است.

بنیانگذار و مالک این شرکت کشتیرانی آبراهام اونگار ۷۴ ساله است که یکی از ثروتمندترین شهروندان اسرائیل به شمار می‌رود و ده‌ها کشتی و هزاران مهندس و تکنیسین برای شرکت او کار می‌کنند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین اعلام کرد از این انفجار «آگاه» است و وضعیت را زیر نظر دارد. به  نوشته‌ی این خبرگزاری، در حالی که جزئیات انفجار نامشخص است اما شرکت «دریاد گلوبال» گفته است که این انفجار ناشی از «اقدام نامتقارن» نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران است. این شرکت گزارش داد جمهوری اسلامی در تلاش است تا آمریکا را برای لغو تحریم‌‌ها زیر فشار قرار دهد و ممکن است از طریق نظامی به دنبال دیپلماسی باشد.

از کشتی‌ها و نفتکش‌‌های خارجی خواسته شده هنگام تردد در آب‌های جنوبی ایران کاملا احتیاط کنند!

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: