سیمای چپ انقلابی در دوران ما: بحثی اولیه پیرامون اسناد هفتمین کنگره حزب توده ایران

سیمای چپ انقلابی در دوران ما: بحثی اولیه پیرامون اسناد هفتمین کنگره حزب توده ایران

فایل های صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی
با محمد امیدوار، سخنگوی کمیته مرکزی حزب توده ایران

سیمای چپ انقلابی در دوران ما: بحثی اولیه پیرامون اسناد هفتمین کنگره حزب توده ایران

فایل های صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی
با محمد امیدوار، سخنگوی کمیته مرکزی حزب توده ایران

این جلسات هر جمعه شب ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر برگزار میشود از جمله در گروه

به یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان

گروه اتحاد نیروهای چپ و عدالتخواه برای آزادی زندانیان سیاسی

گروه حمایت از فعالان کارگری در بند

گروه دوباره می سازمت وطن

گروه گذری بر سیاست

گروه آگاهی، سکولا ریسم ، دمکراسی

و ...

لینک گروه به یاد رفیق رئیس دانا برای اتحاد عدالتخواهان

https://t.me/joinchat/VDmNcphXJ7HBeRkq

سوالات طرح شده در جلسه : 

 

 • درود رفیق امیدوار   ضمن خوشامد  شما در ارزیابی از انقلاب ملی - دموکراتیک ، در ابتدا گفتید انقلاب مرحله سیاسی را با موفقیت به پایان رساند و به مرحله اجتماعی گام نهاد و در توضیح بعدی اشاره کردید که این مرحله در ادامه ی خودش توسط مرتجعین شکست خورد  ! سوال اینست که شما برای توضیح موفقیت مرحله انقلاب سیاسی در ابتدا چه شاخص هایی را به رسمیت می شناسید و چرا آن شاخص ها نتوانستند پایدار بمانند .؟
 • از نظر حزب توده ایران با چه نیروهایی می توان جبهه متحد را تشکیل داد ؟ معیار های پذیرش احزاب ، سازمان ها و گروه های مختلف اجتماعی برای تشکیل این جبهه کدامند ؟
 • سوال : از نظر شما چه چیزی میتواند بزرگترین دستاورد کنگره آتی قلمداد شود؟
 • اگر ممکن است لطفا "پیشنهادات حزب تودۀ ایران برای برپایی جبهۀ واحد ضد دیکتاتوری“ را بیشتر توضیح دهید - چه اقدامات عملی تا به حال در این مورد صورت گرفته است ؟
 • سوال: آیا در اسناد تدارک دیده شده برای هفتمین کنگره ،  به نقد سیاستهای حزب توده ایران در سالهای پس از انقلاب بهمن پرداخته شده است ؟ اگر ممکن است در ا ین مورد هم  بیشتر توضیح دهید - با تشکر
 • با درود به جناب پرفسور امیدوار عزیز... با توجه به مطالعه اسناد انتشار یافته مشخص می شود که حزب توده ایران همچنان به مارکسیسم لنینیسم اعتقاد دارد و هدف خود را رسیدن به سوسیالیسم علمی قرار داده است. حالا سوال اساسی این است که در شرایط کنونی که موضوع اتحاد عمل اهمیت اساسی دارد شما چه راهکار عملی را در برخورد با نیروهای چپ، ترقیخواه و ملی را مدنظر قرار داده اید و به صورت مشخص چرا تابع این هدف هنوز اتحاد عمل بین حزب توده ایران و جنبش فدایی به عنوان دو بال اصلی جنبش چپ ایران را شاهد نیستیم و موانع بر سر این کار در کجاست؟
 • سلام مهم‌ترین خصیصه حزب توده از نظر من وابستگی شدید به حزب کمونیست شوروی و ترجیح منافع حکومت شوروی بر منافع ملی بوده چه در جنبش ملی مصدق و چه در انقلاب ۵۷چنین نگرشی ضربه های غیر قابل جبرانی به جریان چپ زده که جبران آن خیلی سخت است آیا دراین نگرش تغییری صورت گرفته
 • با سلام رفیق عزیزمحمد امید وارخسته نباشید . از جانب برخی کاربران فضای مجازی باهویت نامعلوم با توجه به کارنامه قبولی حزب در فراز ونشیب های سال های مبارزه جنبش چپ ایران به ویژه پس از یورش به رهبران و کادرها  وفاجعه ملی ، واژه غیر انقلابی و.... برعلیه حزب بکار گرفته می شود . 1-آیا با ضدیت وموازی سازی علیه حزب توده ایران می توان جنبش چپ را موفق ساخت .؟ 2- تار نماهائی زمانی از هواداران حزب بودند ، دراین موازی سازی شرکت دارند ، چگونه می توان به اعضاء وهواداران حزب در تبلیغ وترویج توضیح داد. ؟   ناهید مذکوری – محمد چابکی
 • رفیق بنیادگرایی اسلامی به عنوان روبنای فرهنگی است؟
 • با درود به  دکتر راحله طارانی گرامی و آدمین های نازنین .با درود به  پرفسور در بخش شانزده کنگره هفتم‌ تاکید شده‌   در مورد به قدرت رسیدن جریان های راست افراطی در فرانسه و برزیل و لهستان و اسرائیل و ....چه تفاوت اساسی بین ادامه سیاست های نئولیبرالی این گروه ها را  با جامعه جهانی ارزیابی می فرمائید؟
 • بادرود به رفیق عزیزجناب امیدوارگرامی ، علیرغم نقدی که به عملکردواتخاذاستراتژی وتاکتیک های حزب توده ایران واکثر احزاب ونیروهای چپ سوسیالیستی، معتقد به مارکسیسم دارم بدون اینکه نقش مثبت هریک ازآنهارا نفی کنم  ،ولی درحال حاضر با توجه به شرایط اسف بار حاکم بر کشورجای طرح آن نیست، زیراحرکتی بیراهه و خلاف درجهت اتحاد عمل است ،اما سئوالم اینست که  نظر شما در مورد حداقل اتحاد عمل چپ درجهت عبور ازنظام حاکم چیست؟  وحزب شما چه گامهائی دراین مورد برداشته است ؟ گرچه درنهایت نظرم بیشتر  "وحدت" تمام احزاب چپ از تمام نحله های آنست، آیااین امکان را درچشم انداز آینده عملی میدانید؟

رفیق امیدوار گرامی رهبری حزبِ لنینیِ طبقه کارگر به "انقلابیونِ حرفه‌ای" تمام وقت نیاز دارد و از قرار اطلاع شما و رفقا بخاطر اشتغال یا تدریس در دانشگاه وقت کافی برای پرداختن به امور حزبی ندارید و یکی از تبعات آن گسست از سنن مطبوعاتی و انتشاراتی حزب بوده از جمله: تعطیلی نشریه "دنیا" نشریه سیاسی- تئوریک حزب (میراث گرانقدر دکتر ارانی)/ عدم انتشار شماره های پیشین دنیا و پیکار و بسیاری از آثار شاخص دانشمندان توده‌ای در سایت/ انتشار سرودی با شعر شاخص کسرایی (من به راه توده می‌روم) به نام طبری/ انتشار شعر سرود "بهاران خجسته‌باد" از دکتر عبدالله بهزادی به نام 

 • کرامت دانشیان در شماره اخیر/ دوبار اعلام نادرست آمار ۱۷۶ قربانی پرواز اوکراین در مقالات (یکبار ۱۴۷ نفر و باردیگر ۱۴۸ نفر)/ و موارد ریز و درشت دیگر... قطعا می‌فرمایید کار زیاد است و نیرو اندک که پذیرفته است، اما لطفا بفرمایید  ما به کجا می رویم و از دست هواداران چه کمکی بر می آید؟ ضمنا اگر ممکنه بطور خلاصه نقدی هم به گذشته حزب توده ( خصوصا بعداز انقلاب ۵۷ ) بفرمائید.  البته اگر قابل نقد میدانید  سپاسگزارم.
 • عرض سلام و احترام خدمت آدمین های گرانقدر و خسته نباشید با تشکر از رفیق فرهیحته امیدوار گرامی سوالی که دارم خدمتون اینکه به عنوان سخنگوی حزب، دیدگاه تون راجع به مواضع سیاسی راه توده چه مباشد، و از طرفی اختلاف سیاسی نامه مردم و راه توده بر مبنای چه مباحثی می باشد.. با سپاس از پاسخگویی شما رفیق امیدوار فرزانه
 • با درود با توجه تکثر نحله های چپ در ایران شما چه پیشنهادی دارید برای حداقل اتحاد،وبا توجه به اینکه شما قبل از سرکوب حزب همه تلاش خود را برای اتحاد با فداییان اکثریت کردید که خود باعث انشعاب  در سازمان گردید در حال حاضر اتحاد با اکثریت به کجا رسیده با سپاس
 • پرسش: نقشه راه شما برای‌ اتحاد چپ چیست ؟ و تاکنون چه روندی را طی‌ نموده ؟ وجه پیشرفتی داشته ؟ با سپاس از زحمات مستمر شما.
 • رفیق امید وار نظر شما و حزب توده ی ایران راجع به ارزیابی رفیق محمد علی عمویی درمجموعه ی صبر تلخ چیست  تا چه حد انتقادات رفیق عمویی را به حزب توده ایران وارد میدانید ؟
 • با درود ، آیا در چشم انداز آینده می توان امیدوار بود اقشار میانی جامعه ،گرایش به همکاری با نیروهای چپ را برگزینند؟
 • حزب توده ایران در رابطه با ایجاد جبهه متحد ضد دیکتاتوری چه اقدام هماهنگی با دیگر نیروهای دموکراسی خواه انجام داده است؟
 • برآورد شما رفیق از موفقیت طرح شعار جبهه واحد ضد دیکتاتوری حزب تا کنون چیست؟آیا تا زمانی که کاسبکاری سیاسی جریانهای چپ ! را فرا گرفته و شفاف هم آن را اعلام می کنند چه امیدی هست؟
 • سلام به رفقا راحله طارانی، فروغ اسد و امیدوار، در خصوص پیوند جبهه واحد ضد دیکتاتوری و مبارزه ضد امپریالیستی  توضیح دهید. چون در مباحث برخی فعالان چپ سوء برداشت‌هایی نسبت به این مفاهیم وجود دارد که موجب افراط هایی در دو سو (سرنگونی طلبی پرو غرب یا حمایت از حاکمیت در پوشش محور مقاومت) شده است.
 • با سلام خدمت رفیق امیدوار اشاره داشتید که برنامه حزب را به نظرخواهی عموم گذاشتید تاصاحبنظران خارج از تشکیلات نیز حزب را در این امر یاری کنند! اگر نظر صاحبنظران بر نظر اعضای کمیته مرکزی حزب ارحجیت داشت تکلیف عضویت در حزب چیست؟
 • با درود و خسته نباشید به رفیق امیدوار و رفقای ادمین. اگر استراتژی سیاسی حزب توده ایران سوسیالیستی می باشد راهبرد و خط مشی سیاسی حزب برای عبور از جمهوری اسلامی چیست؟
 • حزب تو ده ی  ایران  در جهت مبارزه ائدو لو ژیک در جنبش چپ ایران  چه  اقداماتی  انجام  داده  و چه اقداماتی  انجام  خواهد  داد  ؟  زیرا  همیشه نقد تفکر تجدید نظر طلبان و  انحراف از  مارکسیسم لنینیسم  کار سترگ حزب  ما  بود ه !
 • چه آسیب شناسی از الگوهای ناکام وحدت چپ دارید و بنابر تجارب جهانی چه پیشنهادی دارید؟
 • باسلام به استاد سخنور ،استاد بنظرمن باتوجه به قتلها ودستگیریهای گسترده ای که بعد ازانقلاب درسالهای ۶۲،۶۷والی آخرمثل قتلهای زنجیرهای دامنه اشتراکات سیاسی بطورکل کمرنگ شد یا اصلا راحت بگم بسته شد باتوجه به اینکه حکومت های بعد انقلاب بسته بودند فقط کمی بالا پایین داشتن بگونه ای که گسترده شدن دامنه قدرتشان بصورت بنیادی سست گردید با محروم کردن دیگر گروه ها ازدامنه قدرت ولی اکنون باتوجه به اعتراضاتی که درحیطه حقوق ها وغیرهم صورت میگیرد کشش به سمت جلب نیروها وتوزیع قدرت درنظام سیاسی کاملا مشهوداست گرچه حق ها رانمیدهند ولی راضی به اشتراکات سیاسی هستند نظر شما دراینمورد چیست؟
 • رفیق امیدوار در نگاه به سوی آینده چقدر می توان خوشبین بود که کلیه نحل های سیاسی که در جبهه ضد دیکتاتوری  حزب طبق کارگر  ما می گنجند چه آنها که باصطلاح نام چپ را یدک می کشند تا.... چشم و گوش خود را از واشنگتن بر گیرند و به ندای زحمتکشان فکری و یدی میهن و نماینده سیاسی طبقه کارگر ایران  گو ش کنند ؟
 • حزب توده چه در پیش زمینه تشکیل،یعنی قبل از ۲۰ توسط کامبخش وهمزمانی با ۵۳نفر وارانی وچه پس از شهریور ۲۰وحتا پس از ۵۷همواره به نیروهای نظامی دید ویژه داشته وبه تشکل انان پرداخته ،اما با  وجود  یک کمیته مرکزی غیر نظامی وکسانی چون یزدی و بهرامی هاوطبری هاوکیانوری وپرتوی هاکه هیچ تجربه نظامی جدی نداشته اند  انها   را به بی عملی ودرانتظار دستگیری زندان وشکنجه واعدام نشانده است از انسو حزب توده که با ان  توصیف همیشه حزبی سیاسی نظامی بوده است به سایر تشکل های سیاسی نظامی که در حال مبارزه  بوده اند خرده  میگرفته است
 • این دوگانگی  از چیست؟!

سوال از  رفیق امیدوار: صرفنظر از موانعی که بر سر همکاری های مشترک با حزب چپ ایران، به آن اشاره کردید، با توجه به مواضع مشابهی که این دوحزب در امر صلح جهانی و منطقه دارند، چه موانعی بر سر همکاری های بین‌المللی حزب 

 • توده ایران با حزب چپ ایران وجود دارد؟ چرا در بیانیه های مشترک با احزاب چپ منطقه، از حزب چپ ایران برای اینگونه همکاری ها دعوت نمی کنید؟
 • باسلام ، رفیق امیدوار ، وزن نیروهای چپ از جمله حزب توده ی ایران را درانقلاب آینده ی ایران در چه حد می دانید ؟ باسپاس از شما !
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: