ایران و ترکیه سفیران یکدیگر را احضار کردندجدال لفظی میان ایران و ترکیه بر سر عراق امروز (یکشنبه ۲۸ فوریه/۱۰ اسفند) با احضار سفیران ایران و آنکارا به وزارتخانه های امور خارجه دو کشور ادامه یافت.

حدود یک هفته پیش روزنامه "حریت" که به دولت نزدیک است به نقل از وزیر کشور ترکیه گزارش کرده بود که ایران از پ ک ک "حمایت" می‌کند. به نقل از وی همچنین گزارش شده بود که بیش از ۵۰۰ نفر از اعضای این گروه "در داخل ایران" هستند.

وزارت‌های خارجه ایران و ترکیه روز یکشنبه سفیران یکدیگر را در واکنش به اظهارات طرف مقابل درباره تحولات عراق احضار کردند.

وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد و گفت: «انتظار آنکارا از تهران نه مخالفت با مبارزه ترکیه علیه تروریسم، بلکه همراهی با ترکیه است.»

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز شنبه به شبکه «روداو» در اقلیم کردستان عراق گفته بود: «ایران حضور هیچ گونه نیروی خارجی در عراق و دخالت نظامی را نمی‌پذیرد و نیروهای ترکیه باید از عراق عقب‌نشینی کرده و تهدیدی را متوجه سرزمین عراق نکنند.»

فاتح یلیدیز، سفیر ترکیه در عراق، در واکنش به اظهارات ایرج مسجدی در توییتر خود نوشت: «سفیر ایران آخرین فردی است که می‌تواند به ترکیه درس احترام به مرزهای عراق را بدهد.»

آنکارا که حزب کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) را یک «گروه تروریستی» می‌داند، در سال‌های اخیر به مواضعی در شمال عراق حمله کرده است.

کمی پس از انتشار خبر احضار سفیر ایران در آنکارا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داد که دریا اورس، سفیر ترکیه در تهران، به وزارت خارجه ایران احضار شده است.

ایرنا دلیل این احضار را «سخنان غیرقابل قبول وزیر کشور ترکیه درباره حضور عناصر پ‌ک‌ک در خاک ایران» اعلام کرد.

به نوشته ایرنا، در این احضار همچنین اظهارات سفیر ترکیه در عراق نیز «غیرموجه خوانده شد و مورد انتقاد قرار گرفت».

چند روز پیش سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، در پارلمان این کشور گفت «پنج هزار نفر» از نیروهای حزب کارگران کردستان در ایران و عراق حضور دارند. جمهوری اسلامی تاکنون حضور این نیروها در خاک خود را رد کرده است.

به تازگی درگیری‌های ترکیه و پ‌ک‌ک در شمال عراق افزایش یافته و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفته کشورش عملیات فرامرزی علیه نیروهای مبارز کرد را گسترش خواهد داد.

چند روز پیش، به دنبال حمله هوایی ارتش ترکیه به منطقه گاره، در اقلیم کردستان عراق، اعلام شد که ۱۳ تن از نیروهای ترکیه که در این منطقه زندانی بودند کشته شده‌اند.

دولت ترکیه می‌گوید پ‌ک‌ک این اسرا را کشت و پ‌ک‌‌ک گفته است ترکیه عمدا محل نگهداری اسرایش را بمباران کرد.

به دنبال آن، وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه اعلام کرد ۷۱۸ نفر در ۴۰ استان این کشور از جمله اعضای حزب دموکراتیک خلق‌ها، متعلق به کردهای ترکیه که سومین حزب پارلمان این کشور به شمار می‌رود، بازداشت شدند.

چند ماه پیش نیز در پی خواندن شعر «ارس» توسط رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در باکو، روابط آنکارا-تهران برای مدتی با تنش همراه شد و جمهوری اسلامی خواندن این شعر را «مداخله در مورد تمامیت ارضی خود» دانست.

همچنین رسانه‌های دولتی ترکیه به تازگی به افشاگری‌هایی درباره قتل‌های سیاسی عوامل جمهوری اسلامی در خاک ترکیه پرداخته است.

ایران و ترکیه درباره تحولات سوریه نیز دچار اختلافند؛ با این حال، روسای جمهوری دو کشور به تازگی در یک گفت‌وگوی تلفنی بر همکاری‌های دوجانبه دو کشور تاکید کردند.

 

###################

براساس این گزارش، وزارت خارجه ترکیه با احضار محمد فرازمند، سفیر ایران، اتهامات مطرح شده از سوی سفیر ایران در بغداد را رد کرده و تاکید کرده که آنکارا درحال مبارزه با "سازمان تروریستی پ ک ک است که ثبات، امنیت و حاکمیت عراق را هدف قرار می دهد."

پیشتر به نقل از ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق در واکنش به حملات ترکیه به "پ ک ک" گزارش شده بود که او گفته "هیچ کشوری نباید به تمامیت ارضی عراق تعرض کند."

به گفته این منابع، وزارت خارجه ترکیه همچنین به سفیر ایران گفته که انتظار می رود ایران از "جنگ ترکیه علیه تروریسم" حمایت کند، نه آن که با آن مخالفت کند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: