نتانیاهو ایران را در انفجار کشتی اسرائیلی در دریای عمان مسئول دانست

کشتی هلیوس ری اخیرا بندر دمام در عربستان سعودی را ترک کرد و قرار بود به سنگاپور برود. هفته گذشته اما در مسیر حرکت در دریای عمان انفجاری در کشتی روی داد. یک مقام دفاعی آمریکا در واشنگتن گفت که در اثر این انفجار حفره‌هایی در بالای خط آب در دو طرف کشتی ایجاد شده است.

اکنون آقای نتانیاهو به رادیو کان گفت اینکه عملیات از سوی ایران بود، واضح است.

او اما درباره اینکه آیا اسرائیل در پی تلافی این حمله است یا نه، اظهارات قبلی خود درباره پیشگیری این کشور از توسعه ظرفیت هسته‌ای ایران را تکرار کرد و افزود "ما در سراسر منطقه در حال ضربه زدن به ایران هستیم".

هلیوس ری کشتی تجاری حمل خودرو است

هلیوس ری کشتی تجاری حمل خودرو است

تهران در مورد این حادثه توضیحی نداده است. علاوه بر این، تهران به اتهامات قبلی اسرائیل مبنی بر احتمال وقوع این حادثه نیز پاسخ روشنی نداده است.

رادیو کان اعلام کرد این مصاحبه روز یکشنبه ضبط شده است، یعنی پیش از اینکه سوریه اسرائیل را به حملات موشکی به جنوب دمشق متهم کند.

اسرائیل این حمله را تایید نکرده است اما این کشور پیشتر اعلام کرده بود اقدامات نظامی مستمری را علیه استفرار ایران در سوریه یا تحویل تسلیحات آغاز خواهد کرد.

چند روز پیش بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، نیز گفته بود "ارزیابی اولیه" این کشور این نشان می‎دهد که ایران مسئول انفجار در کشتی هلیوس است.

براساس پایگاه داده‌های کشتیرانی سازمان ملل، این کشتی تحت مالکیت شرکت کشتیرانی "رِی" در تل آویو است. هلیوس ری کشتی تجاری حمل خودرو است.

در این حادثه کسی هم آسیب ندید.

رادیو کان به نقل از رامی اونگار، صاحب کشتی، گزارش داد که قطر حفره های ایجاد شده در بدنه کشتی "تقریبا ۱.۵ متر است و هنوز معلوم نیست که علت شلیک موشک بوده یا انفجار مین هایی که ممکن است به کشتی چسبانده شده باشد."

نش در این منطقه بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران، برجام، در سال ۲۰۱۸ بالا گرفت.

واشنگتن ایران را به خاطر شماری از حملات به کشتی ها در آب های خلیج فارس و اطراف آن، به خصوص خرابکاری در چهار کشتی از جمله دو نفتکش سعودی در ماه مه ۲۰۱۹، مقصر شناخت. ایران این اتهام را رد کرده است.

 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
نتانیاهو ایران را در انفجار کشتی اسرائیلی در دریای عمان مسئول دانست
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در بحث حقوقی گفته میشود اعتراف متهم بهترین مدرک است.(البته مشروط براینکه زیرشکنجه نبوده باشه).
حالا نیازی به تحقیق وصرف هزینه نبود خوداین مغز فندقیها میان اعتراف میکنن که کار کدامشان بوده.