هشدار ظریف به اروپا و آمریکا همزمان با جلسه شورای حکام آژانس و احتمال صدور قطعنامه علیه ای

ظریف، در آستانه اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داده است که "پیگیری قطعنامه علیه ایران در شورای حکام باعث به هم ریختگی شرایط کنونی می‌شود".

وزیر خارجه ایران پس از حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این کشور گفته است "حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند، فکر می‌کنیم این حرکت باعث به هم ریخته شدن شرایط خواهد شد. به هم ریختگی شرایط کنونی را از طریق سفیر ایران در وین به همه اعضای شورای حکام توضیح داده ایم، امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم".

شورای حکام آژانس در وین قرار است امروز درباره گزارش های مدیرکل درباره افزایش تولید اورانیوم غنی شده و کاستن از همکاری‌های با آژانس را بررسی کند. گزارش‌هایی در روزهای اخیر مبنی بر آماده شدن اعضای شورای حکام برای صدور قطعنامه علیه ایران منتشر شده است.

پیش از این علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ گفته بود در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی درباره توقف پروتکل الحاقی توسط ایران قطعنامه‌ای صادر کند، جمهوری اسلامی "واکنش مناسب" از خود نشان خواهد داد.

ایران می گوید چنین اقدامی باعث از بین رفتن توافق اخیر با آژانس برای فعال ماندن دوربین های نظارتی آژانس تا سه ماه آینده خواهد شد. بر اساس این توافق در صورتی که تحریم های آمریکا لغو شود، ایران به آژانس اجازه دسترسی به محتوی این دوربین ها را خواهد داد در غیر این صورت گفته که اطلاعات آن را از بین می برد.

چرا آمریکا می‌خواهد علیه ایران در شورای حکام قطعنامه صادر کند؟

در همین رابطه نیز امروز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است که کشورش به تفاهمی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب حفظ برخی اطلاعات مشروط به لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات صورت گرفته "که در فاصله زمانی حداکثر سه ماه در اختیار آژانس بگذاریم اما هیچ دسترسی، بازرسی و اظهاریه پروتکلی قرار نیست صادر شود." آقای تاکید کرده است: "تا زمانی که تحریم ها لغو نشود، قرار نیست هیچ اطلاعاتی در اختیار آژانس قرار گیرد. "

او همچنین گفته "در صورتی که تحریم ها لغو شد، اطلاعاتی که در این مدت نگهداری شده را در اختیار آژانس قرار می‌‎دهیم در غیر این صورت اطلاعات بعد از سه ماه از حافظه دوربین‌ها حذف و ثبت اطلاعات متوقف خواهد شد."

پیشتر رسانه‌های غربی گزارش‌هایی از پیش‌نویس قطعنامه‌ای را منتشر کرده بودند که در میان اعضای شورا توزیع شده و در آن آمریکا اعتراض خود را تشریح می‌کند و از ایران می‌خواهد به طور کامل با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

دولت ایران بنابر قانون مصوب مجلس، به دنبال ادامه تحریم‌های یکجانبه آمریکا از سه شنبه (۲۳ فوریه برابر با ۵ اسفند) اجرای پروتکل الحاقی را، به عنوان مبنای نظارت بیشتر بازرسان بر فعالیت‌های هسته‌ای متوقف کرد.

این اقدام ایران با واکنش آمریکا و متحدین غربی آن کشور روبرو شد. فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه ای مشترک از تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و محدود کردن بیشتر نظارت آژانس بر فعالیت های ایران به شدت ابراز تاسف کردند و درباره "ماهیت خطرناک" این تصمیم هشدار دادند.

ایران می‌گوید عدم اجرای وعده انتخاباتی "شرم برای دولت بایدن است"

هشدارهای ایران درباره قطعنامه احتمالی آژانس در حالی ابراز می‌شود که این کشور پیشنهاد اروپا برای گفت‌وگو با آمریکا درباره توافق هسته ای برجام را رد کرد. ایران می گوید با توجه به مواضع و اقدامات اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی طرف توافق هسته ای، جمهوری اسلامی زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی با حضور آمریکا مناسب نمی‌داند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز در یک نشست خبری در تهران گفته است "این شرم برای دولت بایدن است که کارزار انتخاباتی با عمل آن متفاوت است. حرف‌های خوبی زده شده است و ما هم آنها را شنیده‌ایم ولی تا عمل مشاهده نکنیم، سیاست خود را با براساس حرف تنظیم نمی‌کنیم".

آقای خطیب زاده گفته "تلخ است برجام توسط آمریکا و تیمی که درباره آن مذاکره کرد، در محاق نابودی است. تاریخ این مسئله را فراموش نمی‌کند".

به نظر می رسد اشاره وی به حضور افرادی از دولت باراک اوباما در دولت جدید این کشور تحت ریاست جمهوری جو بایدن باشد که در زمان مذاکرات منتهی به توافق هسته ای برجام، عضو تیم مذاکراتی ایالات متحده یا دست اندرکار آن بودند.

ایران انتظار دارد که ایالات متحده تحریم هایی را که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ برقرار شده، رفع کند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، در زمان مبازرات انتخاباتی وعده بازگشت به توافق هسته ای را مطرح کرده بود اما پس از شروع ریاست جمهوری از ایران خواسته که ابتدا به اجرای کامل تعهداتش بازگردد سپس ایالات متحده تحریم ها را رفع کند. ایالات متحده می گوید این مقدمه ای برای یک توافق تازه است که مسائل تازه تری از جمله برنامه موشکی ایران را هم در بر بگیرد.

ایران این شرط را رد کرده و آیت الله علی خامنه ای، رهبر این کشور، گفته است که اول آمریکا باید تحریم ها را رفع کند و ایران پس از "راستی آزمایی" آن به اجرای کامل تعهدات مطابق توافق هسته ای برجام بازخواهد گشت.

با رد پیشنهاد اروپا برای نشست غیررسمی میان طرف های توافق و آمریکا و احتمال صدور قطعنامه در شورای حکام، به نظر می رسد که فضای امیدوارانه ای که مقام های دولتی ایران درباره رفع تحریم های آمریکا ترسیم کرده بودند در حال رنگ باختن است و چشم انداز روشنی ندارد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، همزمان با آغاز به کار رئیس جمهور جدید آمریکا گفته بود که از نظر او دوره تحریم "به سر آمده است".

ایران می گوید تحریم های دوره ریاست جمهوری ترامپ که هم اکنون هم ادامه دارد باعث سقوط درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری نفت به کمتر از ۸ میلیارد شده است.

 

ظریف: شورای حکام قطعنامه بدهد شرایط به هم می‌ریزد

 

وزارت امور خارجه ایران ضمن تاکید دوباره بر رفع کامل تحریم‌ها از سوی آمریکا،‌ اعلام کرد محکومیت احتمالی تهران در نشست پیش‌روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موجب «به هم ریختگی شرایط» خواهد شد.

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پیگیری صدور قطعنامه درباره برنامه هسته‌ای ایران از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.»

او بدون اشاره به این راهکارها افزود: «حرکت غلطی را اروپایی‌ها با حمایت از آمریکا در شورای حکام شروع کرده‌اند، فکر می‌کنیم این حرکت باعث به هم ریخته شدن شرایط خواهد شد.»

ظریف اشاره کرد سفیر ایران در وین به اعضای شورای حکام در این زمینه اطلاع‌رسانی کرده است.

پایگاه خبری بلومبرگ هفته گذشته  گزارش داد آمریکا در آستانه نشست شورای حکام آژانس، در حال جلب حمایت کشورهای دیگر برای یک قطعنامه پیشنهادی مبنی بر تشدید فشار بر ایران به دلیل افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است.

قرار است شورای حکام امروز، دوشنبه اول مارس، در وین تشکیل جلسه دهد تا به بررسی گزارش بازرسان آژانس درباره افزایش تولید سوخت هسته‌ای و کشف ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده ایران بپردازد.

نیاز به مذاکره و قطعنامه نیست

همزمان سعید خطیب‌زاده،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه، اعلام کرد رفع کامل تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی «نه به مذاکره احتیاج دارد، نه به قطعنامه در شورای حکام.»

او در ادامه اشاره کرد جمهوری اسلامی «به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد.»

خطیب‌زاده در زمینه گفت‌وگوی تهران و واشینگتن اضافه کرد: «اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره نیست و همه بده‌بستان‌ها پنج سال پیش انجام شده است.»

این اظهارات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در صورت می‌گیرد که روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی گزارش داده ایران پیشنهاد اروپا برای مذاکره با آمریکا و برگزاری نشست مشترک با حضور این کشور را رد کرده است.

پس از این گزارش، سعید خطیب‌زاده گفت تهران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی مناسب نمی‌داند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: