با رستم میر لارشاری هنرمند بزرگ بلوچ آشنا شویم:
02.03.2021 - 07:12

 

رستم میرلاشاری، اهل زاهدان و خواننده شناخته شده بلوچ است که سبک کاری او غالباً تلفیقی از موسیقی بومی بلوچستان و موسیقی پاپ است. وی هم‌اکنون ساکن سوئد است و در گروهی تحت عنوان گلبانگ که متشکل از هنرمندانی از بلوچستان، سوئد و آفریقا است به فعالیت موسیقی می‌پردازد

گفتگوي كيانوش توكلي با رستم مير لاشاري در باره موسيقي بلوچي و محدوديت هاي ان در داخل و خارج از كشور، در دنباله اين مصاحبه بخش هايي از اجرا موسيقي گروه گلبانك در مراسم پاياني اتحاديه سراسري سوئد مي آید:

Missing media item.

نام شناسنامه‌ای: رستم میر لاشاری

زادگاه: ۲۲ ژانویهٔ ۱۹۶۱ زاهدان، سیستان و بلوچستان، ایران

سبک: پاپ، موسیقی فرهنگی، الکترونیکا

حرفه‌(ها): خواننده-ترانه‌پرداز، موسیقی‌دان

تهیه‌کننده موسیقی، تهیه‌کننده، طراح مد، پدیدآور

سازها: گیتار، ساز کوبه‌ای

سال‌های فعالیت: ۱۹۹۴–تاکنون

 

رستم میرلاشاری، اهل بخش لاشار و خواننده شناخته شده بلوچ می‌باشد که سبک کاری اش غالباً تلفیقی از موسیقی بومی بلوچستان و موسیقی پاپ می‌باشد. وی هم اکنون ساکن شهر استکهلم سوئد می‌باشد و در گروهی تحت عنوان گلبانگ که متشکل از هنرمندانی از بلوچستان، سوئد و آفریقا می‌باشد به فعالیت موسیقی می‌پردازد، رستم میرلاشاری همچنین همکاری گسترده با سعید شنبه زاده که اصالتاً وی نیز بلوچ است آغاز نموده، رستم دارای دو پسر است که پسر بزرگ ایشان بامشاد نام دارد و موزیسین نیز هست.

 

عکس های رستم میرلاشاری, خواننده

رستم میرلاشاری، اهل بخش لاشار و خواننده شناخته شده بلوچ می‌باشد

 

وی معتقد است بردگان سیاه پوست آفریقایی که به همراه استعمار گران به جنوب ایران آمدند تأثیری فراوان بر موسیقی این نواحی گذاشته‌اند هرچند که به فراموشی سپرده شده این تأثیر و جا دارد که احیا گردد، وی همچنین در آهنگهای فارسی خود توانسته موفق عمل کند. . . وی در سال 2016 همکاری گسترده ای با شنبه زاده آغاز کرد 

 

این هنرمند تحصیلات خود را در رشته موسیقی ملل در دانشگاه استکهلم، پایتخت سوئد، به پایان رسانده و در حال حاضر در همین دانشگاه مشغول کار است.

 

رستم میرلاشاری در گفت‌و‌گویی با اشاره به این موضوع که از آمیزش و هم‌نشینی فرهنگ‌ها است که فرهنگ جهانی بارور می‌شود ، از هدف‌ها و تلاش پیگیر خود در تلفیق موسیقی بلوچستان ایران با موسیقی بومی و محلی دیگر ملیت‌ها، می‌گوید : «‌هدف من از تلاش در ارتباط با موسیقی این است که بتوانم موسیقی بلوچستان ایران که با آن بزرگ شده‌ام را با موسیقی سایر ملل بیامیزم.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما