مکرون: ایران با مواضع شفاف مذاکرات هسته ای را تسهیل کند

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در گفت و گوی تلفنی با حسن روحانی همتای ایرانی خود، خواهان اتخاذ مواضع فوری و شفاف از سوی تهران شد تا امکان از سرگیری مذاکرات بر سر توافق هسته ای، برجام، فراهم شود.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری فرانسه، آقای مکرون در تماس روز سه شنبه نگرانی عمیق خود را از تصمیم ایران برای نقض تعهداتش نسبت به برجام ابراز کرد و خواهان همکاری کامل این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

آقای روحانی هم در این تماس بار دیگر بر موضع ایران درباره غیرقابل مذاکره بودن برجام تاکید کرد.

آقای روحانی همچنین تنها راه برای نجات برجام را لغو تحریم های ایالات متحده عنوان کرد و خروج آمریکا از این توافقنامه در دولت دونالد ترامپ را علت کاهش پایبندی ایران به تعهداتش در قبال توافق هسته ای عنوان کرد.

آقای روحانی همچنین درباره تبعات منفی تصویب قطعنامه علیه برنامه هسته ای ایران در شورای حکام سازمان ملل متحد هشدار داد.

به گفته آقای روحانی که "هرگونه اقدام یا موضع غیرسازنده در شورای حکام می تواند به بروز چالش های جدید و پیچیده شدن وضعیت جاری منجر شود."

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این هفته درباره گزارش‌های مربوط به افزایش تولید سوخت هسته‌ای توسط ایران و کاهش همکاری‌های این کشور با آژانس تشکیل جلسه داده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پیش‌نویس قطعنامه‌ای از سوی یکی از کشورهای اروپایی در حال آماده شدن است که اقدامات اخیر ایران را محکوم می‌کند.

ایران پیش تر مخالفت خود را با برگزاری گفت و گوی مستقیم با آمریکا در غالب مذاکراتش با دیگر قدرت های امضاکننده برجام اعلام کرده بود.

آمریکا با ابراز تاسف از این موضع، بر آمادگی خود برای دیپلماسی سازنده با ایران تاکید کرده است.

مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین

 

مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین

کشمکش بر سر اقدام احتمالی در شورای حکام

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز سه شنبه تایید کرد که فرانسه، بریتانیا و آلمان در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای را در ملامت تعلیق برخی بازرسی های بین المللی از طرف ایران مطرح خواهند کرد.

به گزارش رسانه های ایران علی ربیعی سخنگوی دولت ایران روز سه شنبه گفت که "در صورت تصویب هر قطعنامه‌ای علیه ایران، قطعا واکنش مناسب و تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد شد از جمله بازنگری در بیانیه مشترک اخیر بین آژانس و سازمان انرژی اتمی."

او همچنین در مورد رد پیشنهاد مذاکره با آمریکا گفت: "پیشنهاد ۳ کشور اروپایی برای برگزاری نشست این گروه و حضور آمریکا به‌عنوان مهمان در آن ابتکاری برای حل مسائلی بود که ترامپ به وجود آورده بود ولی این زمان، زمان مناسبی نیست زیرا بدون لغو تحریم‌ها، ادعای آمریکا مبنی بر اعتقاد به دیپلماسی، یک لفاظیِ ریاکارانه و غیرقابل قبول است."

مجلس شورای اسلامی در ماه دسامبر قانونی را گذراند که در صورت رفع نشدن تحریم های آمریکا علیه ایران خواستار تعلیق برخی تعهدات این کشور براساس پروتکل الحاقی می شود.

ایران روز پنجم اسفند - ۲۳ فوریه - اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دیگر اجازه نظارت های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

در واکنش فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه ای مشترک از تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و محدود کردن بیشتر نظارت آژانس بر فعالیت های ایران به شدت ابراز تاسف کردند و درباره "ماهیت خطرناک" این تصمیم هشدار دادند.

بعد از اعلام قصد ایران برای کاهش همکاری با آژانس، رافائل گروسی مدیر کل آژانس، به تهران سفر کرد که در جریان آن دو طرف به تفاهمی موقت و سه ماهه به عنوان راه حلی برای ادامه تلاش های دیپلماتیک رسیدند.

آقای گروسی هفته پیش به بی بی سی گفت که توافق موقت این آژانس با ایران، "فرصت گرانبهایی" به دیپلماسی برای حفظ برجام داده است و تاکید کرد هفته های آتی، حیاتی خواهند بود. او تعلیق پروتکل الحاقی را ضایعه ای مهم برای جامعه جهانی توصیف کرد.

آقای گروسی همچنین به شبکه خبری "ان اچ کی" ژاپن گفت که اگر ایران و دیگر کشورها از جمله آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران به توافق دست نیابند، جامعه جهانی با وضعیت کاملا جدیدی در مورد پیشرفت هسته ای ایران روبه رو می شود.

آقای ربیعی روز سه شنبه گفت: "همچنان به برجام پایبندیم و در صورت ازسرگیری تعهدات سایر طرف‌ها، به سرعت و بدون فوت وقت تمامی تعهدات خود از جمله اجرای کامل پروتکل الحاقی را از سر خواهیم گرفت. توافق اخیر صورت گرفته بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نشان دهنده حسن نیت ایران و ثبات قدم ما برای اطمینان بخشیدن به جامعه بین المللی درباره تعهد خدشه ناپذیر ما در صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای است.

منبع: 
بي بي سي
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: